28 Ekim 2015, Çarşamba 08:10:18

Temel Kotil; '3. havalimanı Türkiye'yi uçuracak'

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, İstanbul’da yapımı süren 3’üncü havalimanı projesinin Türkiye’yi uçuracağını belirtti.
  • Memur hala sürünüyor fakülte mezunuyum 6/1 derecesindeyim halaaaa 2150 lira alıyorum sizin yaptığınız yatırım batsın...
  • Temel bey bir az konu disi ama, gelecek sene 47 ucak gelecek diyorsun.. THY icin cok guzel ama Efendim, sen neden halen yabanci F/O'lara is imkani veriyorsun. Hic bir memleket Bayrak Tasiyici sirketine yabanci F/O almiyor, ama sen aliyorsun, ayni zamnda boyle yaptikca ilerde hic yerli Kaptan olmuyacak. Turkiye'nin kazandigi paralar yurdisina gidiyor ve iste memleket boyle batiyor.. Ya hocam ayni zamanda Yabancilara DLR yok, ama bizim cocuklara var ve o'yuzden eleniyorlar, hele hele Genel Havacilik'ta cok tercubeli arkadaslarda eleniyor. Senelerdir Hava Yollarin yolunu bekleyen arkadaslarda. Su Almanlarin (bizden nefret edenlerin) DLR-SYSTEM'ini kulaniyoruz, halen anlamakta zorluk cekiyorum. LUTFEN ama LUTFEN Temel bey, ALLAH ugruna, Genel Havacilik'ta 2000 saat uzerinden olan arkadaslara, yada 500 saat uzerinden, yada tamamen DLR sinavini kaldirin Hocam, cunku cok kaliteli genclerimiz eleniyor ve ekmeginden ve mesleginden oluyorlar. Lutfen Hocam.ALLAH RIZA'si icin.Saygilar ve Selamlar.
  • 3 havalimani icin yeni ucak alsinlar A380 B747-8 veya B777-8 B777-9 B777-X
  • tamam kavga etmeyin kontrol bende
  • 2023 yılında 450 mi 750 uçak mı?
  • evet gazete okuyorum noldu kendi akliniz fikriniz yokmu illa birilerinin yazdiginami inancaksiniz biraz akilli olun kendinizi gösterin benimde beynim calisiyo diyebilin
  • ben gördügüme inanirim gazeteye degil gördüklerimde hep güzel seyler.birakin onu bunu adamlar süper calisiyor gazete okucana cik dolas birazda gör neler basardiklarini
  • Ay hadi inş canım
  • Sayın Kotil sizi Zonguldak'a da bekleriz. Belki havaalanı yerinde görür ve teknik ekibinizle incelemelerde bulunursunuz. Hemde Zonguldak havaalanının yerini ogrenirsiniz !
  • zaten uçtuk yeteri kadar senin söylemene gerek yok gazeteler herşeyi yazıyor tabii sen gazete okuyor musn bilemem:)

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, İstanbul’da yapımı süren 3’üncü havalimanı projesinin Türkiye’yi uçuracağını belirtti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğrenci Konseyi, THY Genel Müdürü Temel Kotil’i öğrencilerle buluşturdu. KTÜ Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘Temel Kotil Başarı Hikayesini Anlatıyor’ adlı söyleşide öğrencilerle buluşan Kotil, öğrencilere THY’nin son yıllarda yakaladığı başarılardan bahsetti. İstanbul’da yapımı süren 3’üncü havalimanı projesinin Türkiye’yi uçuracağını belirten Kotil, THY’nin dünyanın en iyi 5’inci havayolu olduğunu söyledi. THY'nin 2015 hedefinin 63 milyon kişiyi taşımak olduğunu ifade eden Kotil, “İstanbul’da yapılan yeni havaalanı projesi süper bir proje. Ben öyle sanıyorum ki bu havaalanıyla ilgili kitap yazılacak. Ve dünyaya katkısı anlatmakla bitmiyor. İstanbul’da havaalanı yaparsanız dolar taşar. Yeni havaalanı 2025 yılında yolcu sayısı olarak dünyadaki 3’üncü büyük havaalanı olacak. Atatürk Havaalanı ise bu yıl itibariyle Avrupa’da ikinci büyük havalimanı. Bir zamanlar diplerdeydik, şimdi ise yükseklerdeyiz. İstanbul 2025 yılında 121 milyon yolcu kapasitesiyle 3’üncü, 2035 yılında ise 256 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en çok yolcu gelen havaalanı olacak. Bu proje çevreci, az karbondioksit yakıyor uçaklar, insanlar evine erken gidiyor, rekabetçi. Devlet her yıl 1 milyar dolar kira alacak. Havalimanı açıldığı ilk yıl her dairesi kiraya veriliyor, 90 milyon kapasite 90 milyon yolcu. Zararı yok. Doluluk olduğu için geçiş dönemi yok. Bu proje uçuracak Türkiye’yi” dedi.

“DÜNYADAKİ YAYGILARA RAĞMEN TURİST SAYIMIZ ARTIYOR”

İstanbul’da turist sayısının giderek arttığını kaydeden Kotil, “İstanbul’a bu yıl Allah’ın izniyle 12 milyon turist geliyor. Büyüme oranı yüzde 7’dir. İtalyan Hükümeti Turizm Bakanlığı bir yaygı yapıyor. Türkiye’ye gitmeyin diyor. Buna rağmen İstanbul’daki turist büyüme oranı yüzde 7, önce yüzde 11’di sonra düştü. 2003 yılında İstanbul’daki turist sayısı 4 milyondu. Şuanda 12 milyon oldu. 8 milyon fark var. 8 milyar dolar İstanbul’a her yıl tabi bizim firmamızın da etkisi var. Tabi turist parası hoş oluyor. Biz şu anda günde bin 200 sefer yapıyoruz. Atatürk Havaalanı’ndan bin 600 sefer yapılıyor. Dubai’deki firmaların merkezleri artık İstanbul’a geliyor. Atina’daki geliyor. Frankfurt’dakiler gelmiyor. Bu havaalanı dünya tarihini etkileyecek. Bu havaalanı olmazsa alternatif yer Dubai, Frankfurt ve Paris oluyor. Asya’dan gelen yolcular aktarma gitmek zorundalar. Herkesin seyahati Paris’te, Frankfurt’ta son bulmuyor. Bu havaalanı olunca Dubai, Frankfurt ve Paris yolcu sayıları artmayacak” diye konuştu.

Kotil, 2023 yılı sonunda Türk Hava Yolları'nın 120 milyon yolcu, 24 milyar dolar gelir ve 450 uçak kapasitesini hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Söyleşinin ardından Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Kotil'e çiçek takdim ederken, KTÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Hüseyin Yavuz da bir plaket sundu.Temel Kotil; '3. havalimanı Türkiye'yi uçuracak'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

SON MOHİKAN ~ 5 yıl önce
Memur hala sürünüyor fakülte mezunuyum 6/1 derecesindeyim halaaaa 2150 lira alıyorum sizin yaptığınız yatırım batsın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TC Misafir ~ 5 yıl önce
Temel bey bir az konu disi ama, gelecek sene 47 ucak gelecek diyorsun.. THY icin cok guzel ama Efendim, sen neden halen yabanci F/O'lara is imkani veriyorsun. Hic bir memleket Bayrak Tasiyici sirketine yabanci F/O almiyor, ama sen aliyorsun, ayni zamnda boyle yaptikca ilerde hic yerli Kaptan olmuyacak. Turkiye'nin kazandigi paralar yurdisina gidiyor ve iste memleket boyle batiyor.. Ya hocam ayni zamanda Yabancilara DLR yok, ama bizim cocuklara var ve o'yuzden eleniyorlar, hele hele Genel Havacilik'ta cok tercubeli arkadaslarda eleniyor. Senelerdir Hava Yollarin yolunu bekleyen arkadaslarda. Su Almanlarin (bizden nefret edenlerin) DLR-SYSTEM'ini kulaniyoruz, halen anlamakta zorluk cekiyorum. LUTFEN ama LUTFEN Temel bey, ALLAH ugruna, Genel Havacilik'ta 2000 saat uzerinden olan arkadaslara, yada 500 saat uzerinden, yada tamamen DLR sinavini kaldirin Hocam, cunku cok kaliteli genclerimiz eleniyor ve ekmeginden ve mesleginden oluyorlar. Lutfen Hocam.ALLAH RIZA'si icin.Saygilar ve Selamlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy A380 ~ 5 yıl önce
3 havalimani icin yeni ucak alsinlar A380 B747-8 veya B777-8 B777-9 B777-X

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olur ~ 5 yıl önce
Tamam, hiç hesap kitap yapmadan sana sorarız.
isimişsizim ~ 5 yıl önce
tamam kavga etmeyin kontrol bende

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
2023 yılında 450 mi 750 uçak mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ben ~ 5 yıl önce
evet gazete okuyorum noldu kendi akliniz fikriniz yokmu illa birilerinin yazdiginami inancaksiniz biraz akilli olun kendinizi gösterin benimde beynim calisiyo diyebilin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ben ~ 5 yıl önce
ben gördügüme inanirim gazeteye degil gördüklerimde hep güzel seyler.birakin onu bunu adamlar süper calisiyor gazete okucana cik dolas birazda gör neler basardiklarini

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçalım ~ 5 yıl önce
Ay hadi inş canım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zonguldak ~ 5 yıl önce
Sayın Kotil sizi Zonguldak'a da bekleriz. Belki havaalanı yerinde görür ve teknik ekibinizle incelemelerde bulunursunuz. Hemde Zonguldak havaalanının yerini ogrenirsiniz !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aynen ~ 5 yıl önce
zaten uçtuk yeteri kadar senin söylemene gerek yok gazeteler herşeyi yazıyor tabii sen gazete okuyor musn bilemem:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Okumak ~ 5 yıl önce
Okusalar böyle olmazlardı
Çağdaş ~ 5 yıl önce
Bunlar çok çağdaş uygulamalar osmanlıya ters gelir
Atari Tutari ~ 5 yıl önce
Bu zat ya ne dediğini bilmiyor ya da dediklerini duymuyor. Sonra bunlar ülke yönetmeye kalkıyor

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000