04 Haziran 2015, Perşembe 08:45:21

Temel Kotil 3. havalimanı hakkında konuştu

THY Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye’nin gurur projesi 3. Havalimanı için “Dünyanın tarihini değiştirecek” dedi.
  • Sayın Genel Mudurumuz, geldiğinden bu yana başkanlıktaki her kesin islerini bozup, moral ve motivasyonu yokederek tüm personeli tükenmişlik durumuna getiren; vizyonu, misyonu ve performansı analist programcılığa dahi yaklaşamayan, yöneticilik vasifları yok denecek kadar az, herkese kolaylıkla iftira atan, masum insanları suçlayan, zulm eden ve arkasından herkesin bela okuduğu bir eğitim başkanını ne zaman görevden alacaksınız ? Ben aylar önce birim değiştirerek eğitim baskanligindan ayrıldım sayın Genel Mudurum fakat psikolojim hala duzelmedi. Onu GM kordidorlarında görunce sinir krizleri geciriyorum. Bu nasıl bir illettir...
  • yenı suprız mega purojeler secımden sonra acıklanacak demedı demeyın
  • Kotil ! 3. havalimanını ne ben ,ne sen ne de torunlarımız görebilecek .. proje seçimden sonra rafa kaldırılacak ve finansman yetersizliği ile inşaat duracak. Kimseyi kandırma, para yok harç da yok! Yapıya paydos.
  • Afrika'nın beyine yarayacaksa ə. Havalimanı çözemedim. Anca yandaşların cebini dolduruyor
  • Seçime 3 gün kaldı. Ver coşkuyu
  • Koskaca istanbulda daha weather radar yok havalimanı yapsan ne olucak
  • "Afrika, Uzak Doğu ve Orta Asya’nın İstanbul’u kullanarak Avrupa ve ABD ile buluşacağı" söylenmiş. İstanbulda iki tane uluslararası havalimanı var hali hazırda, bugüne kadar bu bağlantıyı kuramadılar mı? SAW günün büyük çoğunluğunda atıl kalıyor, tam kapasiteyle (en azından IST gibi) kullanılmıyor. Atıl duran Yenişehir ve Cengiz topel de var istanbul çevresinde. Mevcut olan etkili kullanılamazken 3. havalimanının dünya tarihini (!!) nasıl değiştireceğini anlamak güç.
  • Baskanim beni al yapmis.
  • Saygısız'a cevap Arkadaş senin koskoca genel müdür dediğin adam , fotoğrafı çekilirken bile Rabia işareti yapan , yaptığı röportajla da aklı sıra seçim öncesi bademlerin reklamını yapan ve kendini çok akıllı sanan bir bademdir. Anlayabildin mi ?
  • Abi bak su adamla cok ugrasiyorsunuz medya ile iliskilerini bir kesecek sonra malzeme filan kalmayacak. Lutfen ugrasmayin, bir daha EBOLA ASLINDA IYI COCUKTUR CEVRESI KOTU diye yorum alamayacagiz ,sonra nasil gececek bu hayat. Bu arada RABIA fotosuda cok guzel MR. SNEAKY'nin.

THY Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye’nin gurur projesi 3. Havalimanı için “Dünyanın tarihini değiştirecek” dedi. Kotil, Afrika, Uzak Doğu ve Orta Asya’nın İstanbul’u kullanarak Avrupa ve ABD ile buluşacağını söyledi.

Geçen yıl temeli atılan Türkiye'nin mega projelerinden 3. Havalimanı'nın inşası hızla devam ediyor.

Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasından itici güç olacak olan 3. Havalimanı ile ilgili STAR'a açıklamalarda bulunan Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, bu projenin dünya tarihini değiştirecek nitelikte olduğunu söyledi.

Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen'in full kapasite çalıştığını ve artık sıçrama noktasında yeni bir havalimanının desteğine ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Kotil, bu proje ile Afrika, Uzakdoğu ve Asya'nın Avrupa'ya İstanbul üzerinden uçacağını söyledi.

İstanbul'un bulunduğu lokasyon gereği transit geçiş 'hub'ı olacağını söyleyen Kotil, 3. Havalimanı'nın hayata geçmesiyle yıllık 80 milyon olan yolcu trafiğinin bir anda artacağını ve İstanbul'un dünya havayolu trafiğinin merkezine oturacağını belirtti. Bu proje ile dünyada seyahat eden insanların İstanbul'a gelerek buradan dağılacağını söyleyen Kotil, bunun Türkiye ekonomisine de büyük katkı sağlayacağını dile getirdi. Afrika'nın artık eskisi gibi olmadığını ve zenginleştiğini belirten Kotil, son 13 yıldır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bu kıtaya karşı gösterdikleri yakınlık ile Türkiye ile Afrika'nın çok sıkı bağlar kurduğunu ifade etti. Hem ekonomik hem de sosyal olarak Afrika ile yakın olduğumuzu söyleyen Kotil, THY'nin de bu iletişimde büyük payı olduğunu anlattı.

AFRİKA ÇİN GİBİ OLACAK

Kotil şunları söyledi: "Afrika kıtasında toplam 1.2 milyar insan var. Bu rakamın yalnızca yüzde 1'i yani 12 milyonu uçuyordu. Genelde Afrikalılar'ı uçuş olarak Avrupalılar besliyor. Bu yüzde 1'lik elit kesime hitap ediyorlardı. Ancak son yıllarda Afrika'da orta sınıf da büyümeye başladı. Dolayısıyla THY de bu kıtada hızla büyüdü. Air France Nijer'e haftada 3 sefer uçarken, THY 5 sefer uçuyor. Yakında her gün uçmaya başlayacağız. Biz Cibuti'ye her gün uçuyoruz, buna karşın Air France haftada 1 gün uçuş gerçekleştiriyor. Somali'ye her gün uçuyoruz. Afrika'da uçan 12 milyon insan önümüzdeki yıllarda 10 kat artacak. Çin'in 20 yıl öncesini yaşıyor. Afrika'da en büyük oyuncu biziz. Dolayısıyla Afrikalılar'ı Avrupa'ya THY olarak biz bağlayacağız. Çünkü Avrupalı'ların hem uçuşları pahalı hem de seferleri az. Afrika'nın 3. Havalimanı'na ihtiyacı var."

İSTANBUL TRANSİT GEÇİŞ HUB'I OLACAK

Avrupa'nın ekonomik krizi halen üzerinden atamasa da en büyük ticaret meydanı olmaya devam ettiğini anlatan Kotil, dünyanın birçok ülkesinden insanların buraya ulaşmak için seyahat ettiğini söyledi. Afrikalılar'ın Avrupa'ya Türkiye üzerinden ucuz,kaliteli ve dakik şekilde transit olarak ulaşabileceğini yeniden hatırlatan Kotil, bu örneği Uzakdoğu için de verdi. Kotil "Çin dünyanın en büyük ekonomisi haline geldi. Çin artık Avrupa ile daha sıkı ticari ilişki içinde. Endonezya ve Hindistan büyüyen ekonomiler ve süper güç haline geldiler. Bu ülkelerinde en büyük ticaret partneri Avrupa. Tüm bu ülkelerin Avrupa'ya ulaşabilmesi demek seyahat demek. İstanbul bu noktada bir ulaştırma 'hub'ı olacak. Uzakdoğu'dan veya Asya'dan Avrupa ve ABD'ye ulaşmak isteyenler için şu an en büyük merkez Dubai, ancak burası da yeterli lokasyona uçma imkanına sahip değil. Körfezdeki havayolu şirketlerine göre bizim günlük uçuşumuz 5 kat daha büyük. THY Tokyo'ya haftada 5, Cakarta'ya 4 kez uçuyor" diye konuştu.

DÜNYADA BÖYLE BİR PROJE YOK

Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen havalimanı geçen yıl toplamda 80 milyon kişiyi uçurduğunu söyleyen Kotil, hedefin bu yıl sonu 100 milyona ulaşmak olduğunu aktardı. Ancak hem Atatürk Havalimanı hem de Sabiha Gökçen'in artık full kapasite çalıştığının altını çizen Kotil "Bu nedenle 3. Havalimanı gerekiyor. Yeni havalimanı AHL'nin 7 kay daha büyüğü olacak 7 pisti olacak. Dünyada 7 pisti olan bir şehir daha yok. Yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak" diye konuştu. 3. Havalimanı ihalesini 22 milyar 152 milyon Euro ile Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG (Ortak Girişim Grubu) kazanmıştı. Projeye toplam 10.2 milyar Euro yatırım yapılması planlanıyor. Projede 25 yıllık kullanım hakkı bulunuyor. Ardından devlete teslim edilecek.

HÜKÜMET BİZİ DÜNYAYA AÇTI

Kotil, Türk havacılık sektörünü büyütme ve gelişme fikrinin 2003 yılında Binali Yıldırım ve Kemal Unakıtan tarafından alındığını söyledi. O dönemlerde THY'nin uçuşlarda tekeli olduğunu belirten Kotil "Binali Yıldırım Tekelliğimizi kaldırdı, Türkiye uçacak dedi. vergileri düşürdü ve THY'nin marka olmasında büyük bir adım atarak bizi dünyaya açtı" diye konuştu. Mehmet Şimşek ve Lütfi Elvan'ın da Türk havacılık sektörünün büyümesi ve gelişmesinden büyük rol oynadığını anlatan Kotil " Coğrafi olarak çok iyi bir yerdeyiz. Dünyanın ekseni artık batıdan doğuya doğru kayıyor. Türkiye'de bu noktada çok büyük bir aktör. 3. Havalimanı sadece en büyük değil aynı zamanda en büyük ilgiyi toplayacak havalimanı da olacak. Bu havalimanının Türkiye ekonomisine de büyük katkısı olacak. 12 milyar liralık turist geliri, 30 milyar liraya yükselecek. İşadamlarımız turistler ucuz ve kaliteli seyahat edecek" dedi.

Temel Kotil 3. havalimanı hakkında konuştu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

arz olunur... ~ 6 yıl önce
Sayın Genel Mudurumuz, geldiğinden bu yana başkanlıktaki her kesin islerini bozup, moral ve motivasyonu yokederek tüm personeli tükenmişlik durumuna getiren; vizyonu, misyonu ve performansı analist programcılığa dahi yaklaşamayan, yöneticilik vasifları yok denecek kadar az, herkese kolaylıkla iftira atan, masum insanları suçlayan, zulm eden ve arkasından herkesin bela okuduğu bir eğitim başkanını ne zaman görevden alacaksınız ? Ben aylar önce birim değiştirerek eğitim baskanligindan ayrıldım sayın Genel Mudurum fakat psikolojim hala duzelmedi. Onu GM kordidorlarında görunce sinir krizleri geciriyorum. Bu nasıl bir illettir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ALI pendaz ~ 6 yıl önce
yenı suprız mega purojeler secımden sonra acıklanacak demedı demeyın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kamyoncu ~ 6 yıl önce
Kotil ! 3. havalimanını ne ben ,ne sen ne de torunlarımız görebilecek .. proje seçimden sonra rafa kaldırılacak ve finansman yetersizliği ile inşaat duracak. Kimseyi kandırma, para yok harç da yok! Yapıya paydos.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 6 yıl önce
Afrika'nın beyine yarayacaksa ə. Havalimanı çözemedim. Anca yandaşların cebini dolduruyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
Seçime 3 gün kaldı. Ver coşkuyu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
Koskaca istanbulda daha weather radar yok havalimanı yapsan ne olucak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mete Or ~ 6 yıl önce
Onu da koyacağız,3. ye.
buluşma ~ 6 yıl önce
"Afrika, Uzak Doğu ve Orta Asya’nın İstanbul’u kullanarak Avrupa ve ABD ile buluşacağı" söylenmiş. İstanbulda iki tane uluslararası havalimanı var hali hazırda, bugüne kadar bu bağlantıyı kuramadılar mı? SAW günün büyük çoğunluğunda atıl kalıyor, tam kapasiteyle (en azından IST gibi) kullanılmıyor. Atıl duran Yenişehir ve Cengiz topel de var istanbul çevresinde. Mevcut olan etkili kullanılamazken 3. havalimanının dünya tarihini (!!) nasıl değiştireceğini anlamak güç.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
Baskanim beni al yapmis.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
Saygısız'a cevap Arkadaş senin koskoca genel müdür dediğin adam , fotoğrafı çekilirken bile Rabia işareti yapan , yaptığı röportajla da aklı sıra seçim öncesi bademlerin reklamını yapan ve kendini çok akıllı sanan bir bademdir. Anlayabildin mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rabia ~ 6 yıl önce
Ne yapıyorsa yapıyor. Seni niye bu kadar rahatsız ediyor.Rabia işareti yapmasının sana ne zararı var? Kötü bir şey mi yapmış. 2014 yılının CEO'su ve AEA başkanı seçilmiş bir Prof. tabiki akıllı olacaktr.
Airporthaber'e ~ 6 yıl önce
Abi bak su adamla cok ugrasiyorsunuz medya ile iliskilerini bir kesecek sonra malzeme filan kalmayacak. Lutfen ugrasmayin, bir daha EBOLA ASLINDA IYI COCUKTUR CEVRESI KOTU diye yorum alamayacagiz ,sonra nasil gececek bu hayat. Bu arada RABIA fotosuda cok guzel MR. SNEAKY'nin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000