27 Mayıs 2022, Cuma 09:01:37

Teknofest Azerbaycan'a yoğun ilgi

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, yurt dışında ilk kez düzenlendiği Bakü'de Azerbaycanlılardan yoğun ilgi görüyor.
  • Ülkede baba çocuğuna süt alamıyor Bizde damatın reklamlarını izliyoruz sürekli.. Eyvallah tamam güzel şeyler yapıyor Ülkeyimi kurtarcak ne olacak yani.Geçinemiyoruz anlıyomusun? Günü zor kurtarıyoruz

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, yurt dışında ilk kez düzenlendiği Bakü'de Azerbaycanlılardan yoğun ilgi görüyor.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), Azerbaycan Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yürütücülüğünde, ülkenin önemli kurum ve firmalarının desteğiyle Bakü Crystal Hall ve Deniz Kenarı Bulvarı Milli Park'ta düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan ilk gününde ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

7'den 70'e tüm Azerbaycanlılardan ilgi gören etkinlikte, 29 Mayıs'a kadar çeşitli gösteri ve teknoloji yarışmaları gerçekleştirilecek.

6 yaşındaki ziyaretçilerden Nuray Selimova, TEKNOFEST'in Bakü'de düzenlenmesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, alandaki etkinlikleri çok beğendiğini söyledi.

Annesiyle birlikte TEKNOFEST Azerbaycan'a katıldığını ifade eden Selimova, Roketsan standındaki oyun simülasyonunu kullandı ve Türkiye-Azerbaycan kardeşliğine ilişkin çeşitli şiirleri AA mikrofonlarına okudu.

"Ailemle birlikte TEKNOFEST'in ilk gününde buradayım"

14 yaşındaki Nurlan Ahmedov da Baykar standında yer alan uçuş simülasyonunu kullandığını belirterek, "AKINCI'yı simülasyonla da olsa kullanmak çok güzel. Bakü'de yaşıyorum. Ailemle birlikte TEKNOFEST'in ilk gününde buradayım. Her şey çok güzel." diye konuştu.

12 yaşındaki Nermin Meherremli ise Havelsan standındaki zihin gücüyle uçak kullanma etkinliğine katıldığını aktararak, "Çok güzel bir aktiviteydi. TEKNOFEST'te hava araçlarını yakından görme imkanı buldum ve çok mutlu oldum." dedi.

51 yaşındaki Habil Aliyev, "TEKNOFEST'in Bakü'de yapılacağını daha önce duymuştum. Bugün gezmeye çıktım ve ilk gününde TEKNOFEST'e katıldım. Havelsan'ın etkinliğinde zihin gücümü kullanarak uçak kullandım." diye konuştu.

67 yaşındaki Valih Elibeyov da Bakü'de TEKNOFEST'i ağırlamanın çok güzel bir duygu olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Buradaki etkinlikler ilgimi çekiyor. AKINCI'yı ve Bayraktar'ı yakından gördüm ve uçuşları izledim. İlerleyen günlerde TEKNOFEST'e eşimle birlikte bir kez daha geleceğim."

Özel sergi alanları, şovlar, konserler ve lazer gösterileri yer alıyor

TEKNOFEST bu yıl, 4 gün boyunca 10 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmaları, Bakü Crystal Hall’de düzenlenecek girişim zirvesi Take Off Bakü, Türk ve Azerbaycan Hava Kuvvetlerinin Bakü semalarındaki gösteri uçuşları, Türkiye ve Azerbaycan’dan festivale katılacak devlet ve özel şirketlerin yenilikçi ürünleriyle özel sergi alanları, şovlar, ödül törenleri, konserler, lazer ve dans gösterileriyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

Ziyaretçiler, su yüzeyinde gerçekleştirilecek uçuş şovları, 720 derece dönebilen uçuş simülatörü, havada uçuş deneyimi yaşatan hava tüneli, Bakü Meydanı'nda yapılacak lazer şovları ve her akşam gerçekleştirilecek konserleri takip edebiliyor.

76 paydaş kurumun desteğiyle yarın açılış töreni gerçekleştirilecek TEKNOFEST Azerbaycan, 28 Mayıs Cumartesi iki devletin Cumhurbaşkanlarını ağırlayacak.

Yarışmalarda birinci olan takımlar, ödüllerini Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden alacak.

Teknofest Azerbaycan'a yoğun ilgi

Facebook Yorum

Yorumlar

... ~ 3 ay önce
Ülkede baba çocuğuna süt alamıyor Bizde damatın reklamlarını izliyoruz sürekli.. Eyvallah tamam güzel şeyler yapıyor Ülkeyimi kurtarcak ne olacak yani.Geçinemiyoruz anlıyomusun? Günü zor kurtarıyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ağlayın ~ 3 ay önce
İçimizdeki ermeniler rahatsız. Nasıldı ama Bayraktar? Vurdu gol oldu. Vurdu gol oldu.
ağlayın yazana ~ 3 ay önce
Rahatsız olan senin gibi sahibinin sesi,talan,yalan, yolsuzluk,rüşvet,uyuşturucu, haksız kazanç ne varsa her işte adı geçenlerin ve ülkeyi ekonomik,sosyal,ticari,güvenlik her konuda iyice dibe götürenlerin peşinden para ve çıkar için koşanlardır. Gerçi sen ve senin gibiler de haklısınız zira böyle olmasanız ne iş bulabilirsiniz ne para ne de dişleyecek kemik!

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000