12 Şubat 2021, Cuma 12:15:20

TEI, GÖKBEY ile ilgili çalışmaları hızlandırdı

TEI Genel Müdür Akşit, 6 ayda 5 adet TS1400 motoru üreteceklerini açıkladı. TS1400 motorlar, Türkiye'nin ilk yerli ve milli helikopteri GÖKBEY’i uçuracak.
  • Herseye karsiyiz ucak motorunada, maket ucagina takilsin bu motorlar, birsey yapmasinlar istemiyoruz.. diye yorumlari okumak icin geldim kimse yazmamis ben yazayim, Vatana millete hayirli olsun, insallah bir an once daha iyilerini yaparlar. Begenmeyenler daha iyisini yapinca yorum
  • Elinize sağlık...
  • muhsin başkanın da böyle yerli bir motoru olsaydı da düşüremeselerdi. Şimdilerde yaptığı sayısız hizmetleri katlanarak artacaktı vallaha

TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. (TEI) Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, TEI-TS1400’ün ikinci motorunun imalatının bittiğini açıklayarak “Önümüzdeki günlerde ikinci motorun test süreci başlayacak. 1 ay içinde üçüncü motorumuz bitiyor. Önümüzdeki 6 ay içinde en az 5 adet TS1400 motoru üreteceğiz” dedi.

“ŞAMPİYONLAR LİGİNE ÇIKIYORUZ”

Denizli Organize Sanayi Bölgesi’ni (Denizli OSB) ziyaret eden Akşit, dünyadaki her iki uçaktan birini ürettikleri parçalarla uçurduklarını vurguladı. Türkiye’nin ilk gerçek anlamdaki jet motorunu ürettiklerini kaydeden Akşit, “Türkiye tarihinde bir dönüm noktası. Bu motorumuzla beraber Türkiye olarak biz havacılık sektöründe artık Romanya, Polonya, Bulgaristan sınıfından İngiltere, Fransa, Almanya, sınıfına çıkmış oluyoruz havacılık teknolojisinde. Şampiyonlar ligine çıkıyoruz yani. Bu da Türkiye için teknoloji açısından gerçekten bir dönüm noktası” açıklamasında bulundu.

MUADİLLERİNDEN GÜÇLÜ

Milli motorun, rakip ithal muadil motora göre, hem kalkışta hem maksimum sürekli uçuş gücünde hem de acil durum kalkış modunda 67 beygir ile 120 beygir arasında daha fazla güç ürettiği bilgisini veren akşit, “İnşallah bu zorlu olgunlaştırma ve sertifikasyon süreçlerinden sonra 2024’ten sonra milli GÖKBEY helikopterimiz, milli motorumuz ile uçacak inşallah” diye konuştu.

TEI, GÖKBEY ile ilgili çalışmaları hızlandırdı

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Sadece 67 beygir HIH ~ 3 yıl önce
Herseye karsiyiz ucak motorunada, maket ucagina takilsin bu motorlar, birsey yapmasinlar istemiyoruz.. diye yorumlari okumak icin geldim kimse yazmamis ben yazayim, Vatana millete hayirli olsun, insallah bir an once daha iyilerini yaparlar. Begenmeyenler daha iyisini yapinca yorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İnanan ~ 3 yıl önce
Bu yıl Hürkuş C savaş uçağımız ile Gökbey helikopterimiz seri üretime geçecekti. Gökbey i 2022 ye kaydırmışlar. Hürkuş C den bahsedilmiyor bile. Bunlar üretirse ülkemiz şampiyon ligine yaklaşır. Hürjet olsun jet Siha olsun TFX milli uçağımız üretildiğinde şampiyonlar ligine çıkarız.
Doruk Dur ~ 3 yıl önce
Motor 67 bg üretmiyor, zorlu koşullarda ürettiği 1400 bg in üstüne 67 bg daha üretebiliyor, biraz okuyun ezbere yorum yapmayın.
Tebrikler ~ 3 yıl önce
Elinize sağlık...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
keşke ~ 3 yıl önce
muhsin başkanın da böyle yerli bir motoru olsaydı da düşüremeselerdi. Şimdilerde yaptığı sayısız hizmetleri katlanarak artacaktı vallaha

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000