11 Ocak 2019, Cuma 11:00:32

Tecrübe uçuşlarına ilgi artıyor

Pilot lisansı almış kişilerin havayolu şirketlerine geçiş sürecinde gerekli olan 100 saatlik tecrübe uçuşlarını, uygun fiyata yurt içinde alabilmeleri için bu yönde sunulan hizmetlerin sayısı gün geçtikçe çoğalıyor.
  • noluyor yanlız uçunca anlamadım ki , hem havayolunda çalışmaı hedefleyip hem yanlız uçma merakı nedir, iki kişi uçabilmeyi görev paylaşımını öğrenin benim tavsiyem, arkadaşların dediği gibi kimse sana mülakatta oo sen yanlız uçmuşsun afferim sana demez, adam sana teoriden bir soru sorar öyle kalırsın ezberleyip geçtğin bilgilerle, hocayla uç ki kitapta yazılmayan şeyleri öğren, havacılık bu tecrübe herşeydir. Ben mülakatta olsam yanlız uçma meraklısı kişileri havayoluma almam, çünkü bu adam bireyseldir, paylaşmayı sevmez , hep macera arar. Evet doğru savaş pilotu olacaksan tek uçmalısın.
  • Ya arkadaşlar her şeyi bu kadar çok bilmeseniz keşke. Ben bir Ayjet mezunuyum 100 saat pic uçtum, sadece 1 uçuşumda yanımda bir hocamız vardı. Onunda tek sebebi benim gideceğim meydana gidecek olmasıydı. Taşıdığım ilk yolcum olarak bana eşlik etti o kadar. Türkiyede bu işi yapacaksanız en iyisi Ayjet. Macaristan Polonya v.b. yerlerde böyle deneyimli hocalar yok. Bizdeki hocaların çoğu havayollarından emekli eski kaptanlar herbirisi ayrı bir derya. Böyle tecrübeyi dünyada bulmak zor. Yurt dışına gittiğinizde alacağınız eğitimin aynı kaliteyi yakalamasının imkanı yok. Burada THY'nin eski kaptanları yine THY,PGS gibi firmalarda kullanacağınız bilgilerle donatıyor sizi. İnanılmaz bir alet uçuş bilgisi kazanıyorsunuz. Yurt dışındakiler gibi al anahtarı git istediğin gibi uç yaz saati geç değil. Bütün teorik bilgiler yanında yazılı olmayan bizlerin havacılık kültürü dediğimiz davranışlarıda sizlere veriyor.
  • Yurtdısı hala daha iyi, tek basınasın, burada ver parayı al lisansı, zaten akademiye bile torpilini bulanın girdiği dönemde. Bu kadar kolay olmamalı bu pilotluk denilen sey
  • Amacımız para kazanmak değil.diyor.sahtekarlığa gerek yok.ne için ordasın.cessna 152 ile kar yapmasan sen melekmisin.yalana gerek yok.30 yıllık eski uçaklarla dikkat et.insanların kazalarına neden olma.bunu yaz bir yere.
  • Yapma dedim yaptı :) allah yolunu açık etsin . Konaklamayı da ulaşaımıda karşılıyor ögrenci rahat etsin diye altına araba da veriyor. HELAL OLSUN demekten başka. Bişey gelmiyor. Çok kişilerle uğraştı ama yaptı başardı .130 Euro ya çok çok iyi
  • Burada yapılan saatler ciddi olarak mercek altına alınmalı. 1 uçup 3 yazmalar. Gitmeden saat yazdırmalar
  • Arkadaşlar mülakata gittiğinizde kimse PIC uçuşlarını solo mu yaptın yoksa hocayla mı diye kimse sormaz. En kuza sürede ve en ucuza lisansı almaya bakın solo mu 2 kişi mi 10 kişi mi uçtuğunuza bakmayın. Line a gelince zaten fazlasıyla herşeyi tecrube edeceksiniz.
  • Hep demisimdir. Pic yalnız olmalı. Eğer yalnız uçagı veriyorlarsa ne ala. Yoksa Macaristan'dan farki kalmaz.
  • EUR artışıyla beraber Türkiye de yapılabilir artık. Yurt dışında min 100 EUR/h olduğu düşünülürse git gel kalma masrafı aynı hesaba gelebilir. Tek avantajı yurt dışında zaman açısından avantajlı. Burada günlük 5-6 saati hiçbir okul vermez sanırım .
  • Nereye yogun ilgi var, piyasa bitik su anda. Turkiye’de yapilan PIC ucuslarinds ds ogrenciler yolcu gibi giidp geliyorlsr. PIC ucuslarini yurtdisinda ogrenci tek basina yapiyor, gercek tecrube de ancak bu sekilde kazanilir. Yaninda tecrubeli bir pilotla istedigin kadar uc, o tecrubeyi kazanamazsin. Bunlar da is alimlarinda onemli bir faktor olarak karsiniza cikacaktir.

Pilot lisansı almış kişilerin hava yolu şirketlerine geçiş sürecinde gerekli olan 100 saatlik tecrübe uçuşlarını, uygun fiyata yurt içinde alabilmeleri için bu yönde sunulan hizmetlerin sayısı gün geçtikçe çoğalıyor.

Sivil havacılığın giderek geliştiği Türkiye'de, havacılık şirketleri, sorumlu pilot olmak isteyen adaylara yurt dışına gitmeden daha uygun fiyatlarla tecrübe uçuşları yapmaları için hizmet sunuyor.

Bu hizmeti Samsun'da sunanlardan girişimci pilot Ulukan Abacı, Samsun Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulunun Ballıca Yerleşkesi içinde bulunan pistte, üç eğitim uçağı ile, pilot lisansı olan ve sorumlu pilot olmak isteyenlerin tecrübe uçuşları yapmalarına imkan sağlıyor.

Abacı, yaptığı açıklamada, Türkiye'de ve Avrupa ülkelerinde, pilot lisansı almış kişilerin ticari pilot olabilmeleri için 100 saatlik tecrübe uçuşu yapmak zorunda olduklarını söyledi.

Pilotların, hava yolu şirketlerine geçişinde gerekli tecrübe uçuşlarını tamamlamak için genellikle Macaristan ve Polonya gibi ülkeleri tercih ettiğini belirten Abacı, söz konusu ülkelere ciddi anlamda döviz gittiğini belirtti.

"Pilotlarımız Macaristan ve Polonya gibi ülkelere gidiyordu"

Türkiye'de son yıllarda sorumlu pilot olacaklara tecrübe uçuşu hizmeti sunan havacılık şirketlerinin sayısında artış yaşandığına işaret eden Abacı, şunları dile getirdi:

"Ülkemizde bazı özel havayolu şirketleri yüksek fiyata bu tecrübe uçuşlarını verince pilotlarımız daha ucuz olduğu gerekçesiyle Macaristan ve Polonya gibi ülkelere gidiyordu. Bu ülkelerde tecrübe uçuşlarını tamamlıyorlar. Ancak her bir pilot, bu ülkelerde şirketlere eksik uçuş saatine göre 15 ile 25 bin Avro para ödüyor. Bu nedenle üç ayrı eğitim uçağımızla PIC (sorumlu pilot) uçuşlarını tamamlıyoruz. Biz eğitim vermiyoruz, sadece tecrübe uçuşları gerçekleştiriyoruz."

"Her yıl sadece tecrübe uçuşları nedeniyle ülkemizde çok ciddi miktarda döviz yurt dışına gidiyor." diyen Abacı, şöyle devam etti:

"Biz pilotlarımızın kendi ülkelerinde ve kendi hava sahamızda eksik olan tecrübe uçuşlarını tamamlamalarına imkan veriyoruz. Bu kapsamda da Macaristan ve Polonya'dan daha ucuza hizmet veriyoruz. Elli saatlik paketler halinde imkanlar sunuyoruz. Pilot istediği takvim yılı içinde gelip uçuşlarını tamamlayabiliyor. Amacımız para kazanmak değil. Maliyetlerine burada uçuş hizmeti veriyoruz. Hem pilotlarımıza imkan sunmuş oluyoruz hem de ülkemizin dövizinin dışarı çıkmasını engellemiş oluyoruz."

Tecrübe uçuşlarını sürdüren pilot Bünyamin Aşçı ise, hava yolu şirketine girmek için 100 saatlik PIC uçuşlarının tamamlaması gerektiğini söyledi.

Tecrübe uçuşlarını Samsun'da tamamlamaya çalıştığını ifada eden Aşçı, "Benim çok az bir uçuş saatim kaldı. Burası olmasaydı Macaristan'a gidecektim. Uçuş takvimini onlar belirliyorlardı. Bu nedenle her şeyi onlara göre ayarlamam gerekiyordu. Ancak, şimdi Samsun'daki bu imkanlardan faydalanıyorum ve uçuş takvimini kendimiz belirliyoruz. Hem daha ucuza geliyor hem de kendi ülkemizde kalmış oluyoruz." diye konuştu.

Tecrübe uçuşlarına ilgi artıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

HEP macera hep ~ 1 yıl önce
noluyor yanlız uçunca anlamadım ki , hem havayolunda çalışmaı hedefleyip hem yanlız uçma merakı nedir, iki kişi uçabilmeyi görev paylaşımını öğrenin benim tavsiyem, arkadaşların dediği gibi kimse sana mülakatta oo sen yanlız uçmuşsun afferim sana demez, adam sana teoriden bir soru sorar öyle kalırsın ezberleyip geçtğin bilgilerle, hocayla uç ki kitapta yazılmayan şeyleri öğren, havacılık bu tecrübe herşeydir. Ben mülakatta olsam yanlız uçma meraklısı kişileri havayoluma almam, çünkü bu adam bireyseldir, paylaşmayı sevmez , hep macera arar. Evet doğru savaş pilotu olacaksan tek uçmalısın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FO ~ 2 yıl önce
Ya arkadaşlar her şeyi bu kadar çok bilmeseniz keşke. Ben bir Ayjet mezunuyum 100 saat pic uçtum, sadece 1 uçuşumda yanımda bir hocamız vardı. Onunda tek sebebi benim gideceğim meydana gidecek olmasıydı. Taşıdığım ilk yolcum olarak bana eşlik etti o kadar. Türkiyede bu işi yapacaksanız en iyisi Ayjet. Macaristan Polonya v.b. yerlerde böyle deneyimli hocalar yok. Bizdeki hocaların çoğu havayollarından emekli eski kaptanlar herbirisi ayrı bir derya. Böyle tecrübeyi dünyada bulmak zor. Yurt dışına gittiğinizde alacağınız eğitimin aynı kaliteyi yakalamasının imkanı yok. Burada THY'nin eski kaptanları yine THY,PGS gibi firmalarda kullanacağınız bilgilerle donatıyor sizi. İnanılmaz bir alet uçuş bilgisi kazanıyorsunuz. Yurt dışındakiler gibi al anahtarı git istediğin gibi uç yaz saati geç değil. Bütün teorik bilgiler yanında yazılı olmayan bizlerin havacılık kültürü dediğimiz davranışlarıda sizlere veriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sevgili F/O ~ 2 yıl önce
Güzel arkadasım bahsettıgın okulu ve Türkiyedeki diğer okulları bilen birisi olarak söyle dıyebılırım kı PIC ucuslarının TR ve dısarda olmasının bır farkı yok aksıne yurt dısında kontrolsuz meydanları ve hava sahalarını dahı tecrube edebılırsın yada cım pıstlerı...Ayjet erah gıbı okullarda seyrusefer hatttın bellıdır onu gıt gel antalya mantıgı yapar durursun ama avrupada PIC olarak buda senın tercıhındır fızana gıtmedıkce problem yoktur:)Gelelım Hoca konusuna ben Polonyada yada Macarıstanda okullarda cok deneyımlı hocaların (bahsettıgın uzere askerı,havayolu emeklısı yada aktıf dreamlıner ucan)oldugunu egıtım verdıgını bılıyorum verılen egıtıme gelıncede bu ıs ogrencıde bıter ayjette erahta egıtım gorup bır halttan anlamayan adamlarıda bılıyorum tıpkı yurtdısında kendını gelıstıren adaylarıda bıldıgım gıbı...kımsede sana guvenmeden gıt oyle uc boyle yaz demıyor:)arada da ne oluyor bılıyor musun 30bın eurocuk oynuyor:)trde sadece okullar daha kurumsal hepsı bu :)
Yavuz ~ 2 yıl önce
Yurtdısı hala daha iyi, tek basınasın, burada ver parayı al lisansı, zaten akademiye bile torpilini bulanın girdiği dönemde. Bu kadar kolay olmamalı bu pilotluk denilen sey

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Abacı... ~ 2 yıl önce
Amacımız para kazanmak değil.diyor.sahtekarlığa gerek yok.ne için ordasın.cessna 152 ile kar yapmasan sen melekmisin.yalana gerek yok.30 yıllık eski uçaklarla dikkat et.insanların kazalarına neden olma.bunu yaz bir yere.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dont make ~ 2 yıl önce
Yapma dedim yaptı :) allah yolunu açık etsin . Konaklamayı da ulaşaımıda karşılıyor ögrenci rahat etsin diye altına araba da veriyor. HELAL OLSUN demekten başka. Bişey gelmiyor. Çok kişilerle uğraştı ama yaptı başardı .130 Euro ya çok çok iyi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Macaristan ~ 2 yıl önce
Burada yapılan saatler ciddi olarak mercek altına alınmalı. 1 uçup 3 yazmalar. Gitmeden saat yazdırmalar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçekler ~ 2 yıl önce
Arkadaşlar mülakata gittiğinizde kimse PIC uçuşlarını solo mu yaptın yoksa hocayla mı diye kimse sormaz. En kuza sürede ve en ucuza lisansı almaya bakın solo mu 2 kişi mi 10 kişi mi uçtuğunuza bakmayın. Line a gelince zaten fazlasıyla herşeyi tecrube edeceksiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PIC ~ 2 yıl önce
Hep demisimdir. Pic yalnız olmalı. Eğer yalnız uçagı veriyorlarsa ne ala. Yoksa Macaristan'dan farki kalmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PIC ~ 2 yıl önce
Macaristan’da yalnız vermiyorlar mı?
Receptionist ~ 2 yıl önce
EUR artışıyla beraber Türkiye de yapılabilir artık. Yurt dışında min 100 EUR/h olduğu düşünülürse git gel kalma masrafı aynı hesaba gelebilir. Tek avantajı yurt dışında zaman açısından avantajlı. Burada günlük 5-6 saati hiçbir okul vermez sanırım .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadi yaa ! ~ 2 yıl önce
Nereye yogun ilgi var, piyasa bitik su anda. Turkiye’de yapilan PIC ucuslarinds ds ogrenciler yolcu gibi giidp geliyorlsr. PIC ucuslarini yurtdisinda ogrenci tek basina yapiyor, gercek tecrube de ancak bu sekilde kazanilir. Yaninda tecrubeli bir pilotla istedigin kadar uc, o tecrubeyi kazanamazsin. Bunlar da is alimlarinda onemli bir faktor olarak karsiniza cikacaktir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çöp ~ 2 yıl önce
Giderler tabi gelişmemiş ucuz ülkelere. Nasılsa kayıt yok, fic tutan yok. Uç 50 saat, öde 70 saat, yaz 100 saat. Kim kontrol ediyor ki? İçine ettiniz pilotaj eğitiminin; kamyon, otobüş şoförü neyse pilotluk da o diyenlerin ruhlarına rahmet. Pilotaj açığını bilgisiz altyapısız EASA cilası yapan pilotlarla kapattılar. Nasılsa istihdam yapanın pilotajdan haberi yok. Var mı lisans geç! Allah sonumuzu hayır etsin.
ÇÖP'e ~ 2 yıl önce
Yav he he ... bulursan oyle bır yer yazda gıdelım yazalım log a bız bulamadık hıc oyle saat yazan yerler ...Artı rahatsızsın da madem neden TR EASA pesınde kosarken calısma anlasmasıyla sen TR lısansıyla yasıyorsun tutarsızlık yüksek seviye ..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000