27 Şubat 2021, Cumartesi 13:23:13

Tayyareci Fethi Bey unutulmadı

Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından, Muğla'nın Fethiye ilçesine ismi verilen Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey, ölümünün 107. yılında törenle anıldı.
  • Ayrıca Beşiktaş’ımızın kurucularındandır.
  • Allah rahmet eylesin Seneler önce Şam da kabrini ziyaret etmiştim. Geçmişi bilmek hayırla yad etmek lazım geleceğe ışık olsun...
  • Maşallah allah rahmet eylesin
  • Ilk defa duydum

Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından, Muğla'nın Fethiye ilçesine ismi verilen Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey, ölümünün 107. yılında törenle anıldı.

Şehit Fethi Bey Parkı'ndaki anıtın önünde düzenlenen törene, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle protokol üyeleri, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, törende, Türk havacılık tarihine adını altın harflerle yazdıran Fethi Bey'in ismini ilçede yaşatmaktan onur duyduklarını söyledi.

Türk milletinde her zaman kahramanların yetiştiğini vurgulayan Fırat, "Canını millete siper edip yüzlerce insanın hayatını kurtaran Fethi Sekin, FETÖ'cü darbeci alçağı öldürüp şehadete gülerek yürüyen kahraman Ömer Halisdemir gibi… Eskiler 'Oğuzlarda er bitmez' derdi. Düşmanda ve hainde oyun bitmeyince bizde de çok şükür er bitmedi, bitmeyecek. Allah bu necip millete her zamanda böyle kahramanlar yetiştirmeyi nasip etsin." diye konuştu.

Belediye Başkanı Alim Karaca ise Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın bağışlayacağı F-4 uçağının Fethi Bey anıtının bulunduğu noktada sergileneceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından, Türk Hava Kurumu pilotları Türk bayrağı ve Fethi Bey'in posterinin bağlandığı paramotorlarla gösteri gerçekleştirdi.

TAYYARECİ FETHİ BEY KİMDİR?

İstanbul Ayazpaşa'da doğmuş olan Tayyareci Fethi bey 1907 yılında Bahriye Mektebi'ni bitirdi. Mesleğinde ilerlemek için 1911 yılında gittiği İngiltere Bristol Uçak Fabrikası'nda aldığı havacılık eğitiminden dönünce yüzbaşılığa yükseldi. Bir süre İstanbul'da çeşitli gösteri uçuşları gerçekleştirdi.

Tayyareci Fethi Bey ve yardımcısı Sadık Bey MUAVENET-İ MİLLİYE isimli BLERIOT XI/B, uçağı ile İstanbul-İskenderiye uçuşunu gerçekleştirmek için 8 ŞUBAT 1914'te uçuşuna başladı. Konya, Ulukışla, Adana, Humus ve Şam üzerinden İskenderiye'ye uzanan bir hava yolculuğunu gerçekleştirmek isterken Şam'ın Taberiye ilçesi Şimiriye bucağı yakınlarında düşerek Türk havacılık tarihinin ilk şehidi oldu.

Mezarı Şam yakınlarında Selahattin Eyyubi Türbesi'ndedir.

Tayyareci Fethi Bey, Talat Paşa ile birlikte

Tayyareci Fethi Bey unutulmadı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

arda ~ 3 yıl önce
Ayrıca Beşiktaş’ımızın kurucularındandır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ugr ~ 3 yıl önce
Allah rahmet eylesin Seneler önce Şam da kabrini ziyaret etmiştim. Geçmişi bilmek hayırla yad etmek lazım geleceğe ışık olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anti azeri kadir ~ 3 yıl önce
Maşallah allah rahmet eylesin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gaye ~ 3 yıl önce
Ilk defa duydum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden diss attiniz? ~ 3 yıl önce
Duymamis olmasi gayet normal, bu memlekette sirf pilotlukta cok para var diye ucus okullarina maalesef parayi bastirip bitiren havacilik kulturunden yoksun her onune geleni torpilli diye damgalayan tiplerle dolu ortalik , artik bu is gonul veya kultur isi olmaktan cikti ucus okullari sagolsun ticari kaygilar yuzunden ipe sapa gelmez adamlari doldirup doldurup mezun ettiler ve herkezdedende daha pilotlar ukalaliklari ve bilmislikleriyle... . Ama Fethi beye gelince Fethi beyi bilmemisler cok mu? Vecihi Hurkus? Naciye Toros?... Daha kimler kimler...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000