26 Temmuz 2018, Perşembe 09:13:10

Tayvan'ı ülke listesinden çıkardılar

ABD havayolu şirketleri, Çin'in isteği üzerine internet sitelerindeki "ülkeler" bölümünden Tayvan'ı çıkararak, varış noktasını Tayvan'ın başkenti "Taipei" olarak gösterdi.
  • komünist dönemi çin den kaçanların kurduğu ülke.
  • Çünkü tayvan bağımsız ve tanınan bir ülke değil
  • Yurtdışında İngilizce kursunda Çinli ve Tayvanlı öğrenciler vardı sınıfta. Konu Çin ve Tayvan farkına geldi nasıl olduysa. Baba o ufak tefek çekik gözlülerin içinden bir panda ayısı bir de Bengal kaplanı çıktı, baktım kalemler havada uçuşuyor, Tayvanlı bi uçtu masadan, senin dedi 读万卷书不如行万里路 laaaan. Hop beyler filan yatıştırdık ama milliyetçi adamlar helal olsun.

ABD havayolu şirketleri, Çin'in isteği üzerine internet sitelerindeki "ülkeler" bölümünden Tayvan'ı çıkararak, varış noktasını Tayvan'ın başkenti "Taipei" olarak gösterdi.

ABD'nin üç büyük havayolu şirketi, Çin'den gelen talepler üzerine, Tayvan'ı "bağımsız bir ülke" olarak tanımlamaktan çıkardı.

American Airlines, Delta Airlines ve United Airlines şirketleri internet sitelerindeki uçuş noktaları listesinde, ülkeler bölümünden Tayvan'ı kaldırarak, varış noktasını Tayvan'ın başkenti Taipei olarak göstermeye başladı.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD'li havayolu şirketlerinin bu uygulaması, olumlu bir ilerleme olarak nitelendirildi.

Tayvan'ın Çin'den bağımsız bir ülke olarak tanımlanmasına karşı çıkan Pekin, uluslararası havayolu şirketlerine uyarı mektubu yollayarak 'tek Çin' prensibine uymaları talebinde bulunmuştu.

Tayvan'ı kendi toprağı olarak gören Çin, uluslararası şirketlerden talebin 25 Temmuz'a kadar yerine getirilmesini istemiş, aksi takdirde yaptırımlarda bulunacağını duyurmuştu.

Çin'de 1949'da Mao Zedong'un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet üyeleri Tayvan'a kaçarak adada bağımsızlık ilan etmiş ve "milliyetçi Çin" olarak da adlandırdıkları Tayvan'ı kurmuşlardı.

Pekin yönetimi "tek Çin" ilkesini benimseyerek Çin'i uluslararası toplumda sadece kendilerinin temsil ettiğini savunuyor ve bağımsızlık ilan etmesi halinde Tayvan'a askeri güçle müdahale edebileceğini belirtiyor.

.

Tayvan'ı ülke listesinden çıkardılar

Facebook Yorum

Yorumlar

anti ~ 4 yıl önce
komünist dönemi çin den kaçanların kurduğu ülke.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doğru ~ 4 yıl önce
Çünkü tayvan bağımsız ve tanınan bir ülke değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İngiliççe ~ 4 yıl önce
Yurtdışında İngilizce kursunda Çinli ve Tayvanlı öğrenciler vardı sınıfta. Konu Çin ve Tayvan farkına geldi nasıl olduysa. Baba o ufak tefek çekik gözlülerin içinden bir panda ayısı bir de Bengal kaplanı çıktı, baktım kalemler havada uçuşuyor, Tayvanlı bi uçtu masadan, senin dedi 读万卷书不如行万里路 laaaan. Hop beyler filan yatıştırdık ama milliyetçi adamlar helal olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000