03 Ağustos 2020, Pazartesi 10:02:44

Tavan fiyat uygulaması rafa mı kalktı?

Koronavirüs salgını sürerken normale dönen yurt içi uçuşlar için getirilen 450 TL'lik "tavan fiyat" uygulaması sessiz sedasız delindi.
  • Bilet fiyatlarında tavan mı kalır?. Şirketler de, Devletin ilgili bölümleri de iyice gemi azıya aldı. Ekonomik olarak büyük olasılıkla yaşanacak çöküntüyü geciktirmek için herşeyi yapıyor, gittikçe agresifleşiyorlar. Çalışanlara az maaş verip giderleri kısarken, gelirleri de arttırmak için bilet fiyatlarına yüklendikçe yükleniyorlar. Şu an taşınan yolcularda bile Covid olanlar çıkıyor. Haberleri niye yapılmıyor? Tek tük olsa bile var. Belki önümüzdeki 2 ay da belki idare edilir. Peki kış gelince ne olacak? Sanki para uğruna toplumun intiharına göz yumuluyor. Halkı bilgilendirmeyen, bunları haber yapmayanlar vebal altında kalır. Kimin neyi bilip neyi bilmediğini takip edenlerde var.
  • Thy de para kalmadı! TL kullanmak zorunda, basılan ona gidiyor!

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, TBMM’ye 29 Mayıs’ta verdiği önergede, salgın nedeniyle havayolu taşımacılığının ciddi bir var olma savaşının içine girdiğini, ilgili bakanlıkların havacılık sektörü için planlanan bir mali destek programının olup olmadığını sordu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1 Temmuz’da Yavuzyılmaz’a yanıt verdi.

Yanıtta bilet fiyatlarına ilişkin şu bilgiler paylaşıldı: “Bilet fiyatları serbest piyasa koşulları çerçevesinde uçuş sayısı, uçuş mesafesi, yakıt tüketimi, yolcu talebi vb. faktörlerin birleşimi sonucunda havayolu işletmelerince belirlenmektedir. Halen yurtiçi aktarmasız ekonomi sınıfı biletler için 2019 yılında belirlenmiş olan 450 TL’lik tavan fiyat geçerliliğini korumaktadır” denildi.

TAVAN SINIR AŞILDI

Ancak yanıttan yaklaşık 15 gün sonra bilet fiyatlarına bakıldığında aktarmasız uçuşlarda 450 TL’lik tavan sınırının sessiz sedasız delindiği görüldü. Örneğin 14 Temmuz tarihli tek yön Bodrum - Ankara uçuşlarında bilet fiyatlarının 494.99 TL’ye ulaştığı görüldü. 8 - 9 Ağustos tarihli tek yön Ankara - Bodrum, İstanbul - Bodrum uçuşlarında da bilet fiyatları yaklaşık 500 TL’ye kadar çıkıyor.

Yavuzyılmaz, daha önce tavan fiyatlarının “delinip delinmediğini” sorduğunu ancak bakanlığın “tavan fiyatların delinmesinin söz konusu olmadığı” yönünde yanıt aldığını belirtti. Yavuzyılmaz, “Oysa bugün gördüğümüz gibi devletin kendi havayolu şirketleri dahil olmak üzere birçok firma tavan fiyatları delmekte, bakanlık sessiz kalmaktadır. Havayolu şirketlerinin yükü vatandaşın omuzlarına sessiz sedasız yüklenmiştir” dedi.Tavan fiyat uygulaması rafa mı kalktı?

Facebook Yorum

Yorumlar

Kalırmı? ~ 2 yıl önce
Bilet fiyatlarında tavan mı kalır?. Şirketler de, Devletin ilgili bölümleri de iyice gemi azıya aldı. Ekonomik olarak büyük olasılıkla yaşanacak çöküntüyü geciktirmek için herşeyi yapıyor, gittikçe agresifleşiyorlar. Çalışanlara az maaş verip giderleri kısarken, gelirleri de arttırmak için bilet fiyatlarına yüklendikçe yükleniyorlar. Şu an taşınan yolcularda bile Covid olanlar çıkıyor. Haberleri niye yapılmıyor? Tek tük olsa bile var. Belki önümüzdeki 2 ay da belki idare edilir. Peki kış gelince ne olacak? Sanki para uğruna toplumun intiharına göz yumuluyor. Halkı bilgilendirmeyen, bunları haber yapmayanlar vebal altında kalır. Kimin neyi bilip neyi bilmediğini takip edenlerde var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zor gunler ~ 2 yıl önce
Thy de para kalmadı! TL kullanmak zorunda, basılan ona gidiyor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000