13 Mart 2018, Salı 18:08:29

TALPA'dan kaza açıklaması

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA), İran'da düşen uçakla ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada uçağın pilotlarının kadın olması konusunda yapılan ön yargılara sert tepki gösterildi.
  • UĞUR CEBECİ gibi boş beleş bir insanın hemen kazayla ilgili yorum yapabilmesi, ulusal bir gazetede yazı yazması, herkes uzman. internet sayesinde kimin ne kadar uzman olduğunu anlar olduk, istediğin bilgiye, istediğin kalitede, istediğin kadar ulaşıp, vakit ayırıp, kendini geliştirebiliyorsun, ortak bilinç ile bir konu üzerinde araştırma yaptığında kimin ne kadar dolu olduğunu az çok anlayabiliyorsun, bitsin artık böyle dinazor kafalar.
  • 38000 feette giden bir uçak pilotaj hatasından düşmez...
  • KENDİNE GÜVENEMEYEN ERKEKLERİN KADINLARI AŞAĞILAMAKLA GÜVENLERİNİN GELECEĞİNİ SANIYORLAR ANCAK YANILIYORLAR. HERKES KADIN- ERKEK AYIRMADAN ÇALIŞKAN VE AZİMLİ OLMALI.
  • Saçma sapan yorum yapanları gördüm şimdide ölen kadın pilot lar için mi saçma sapan söz ediyorlar sizde vicdan kalmamış ne yazık ki insanlığımızı benliğimizi kaybetmişiz!
  • Herkes olumlu olumsuz fikrini soyleyebilir
  • Muhtemelen Turk Sivil Havacılık tarihindeki ilk ve tek (umarim son olur) kazadir her 2 pilotin da bayan oldugu kaza... hadi bu kaza bu yuzden oldu diyorsunuz, peki tarihteki yuzlerce kazada her 2 pilot ta erkek iken olan kazalar neden oldu kara cahiller ??? Yuh ki ne yuh! Vah ki ne vah halinize... Allah akil ihsan etsin...
  • Talpa’nın son zamanlarda göstermiş olduğu toplumsal olaylarda ki hassasiyeti ve tavrını takdirle karşılıyorum.
  • Pilotlar erkek olsaydi bu sefer de arkada 9 bayan varken havlet olur derlerdi bu oksijen israfları
  • Hayatın her kademesindeki kalitesiz örnekler ciddiye alınmayacak görüşlerini burada da göstermişlerdir. Havacılık camiasının başı sağ olsun. Sabırlar diliyorum.
  • Talpa aetik bir ise yara ya bi varlik goster

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA), İran'da düşen uçakla ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, uçağın pilotlarının kadın olması konusunda yapılan ön yargılı değerlendirmelere sert tepki gösterildi.

TALPA açıklaması:

Sharjah-İstanbul seferini yaparken İran’da düşen özel jet uçağında 8 yurttaşımız bir kabin memuru ile 2 pilot meslektaşımızı yitirmenin derin acısını yüreğimizde hissediyoruz.

Kazanın nedenleri ve meydana geliş biçimi ancak ilişkin resmi makamların inceleme ve soruşturması sonunda ortaya çıkabilecek olup havacılıkla ilgisi olmayan bazı çevrelerin bu süreçte ileri sürdükleri görüş ve tahminlerin sürece olumlu katkı yapmayacağını ve bilgi kirliliği yaratmaktan başka bir amaca hizmet etmeyeceği değerlendirilmektedir.

Gerek bazı basın organlarında, gerek internet medyasında ve gerekse sosyal medya platformlarında dile getirilen Bilimsellikten uzak, havacılığın en temel kavramları ile dahi bağdaşmayan bu ifadeler arasında Türkiye Havayolu Pilotları Derneği olarak bizleri en fazla rahatsız eden paylaşımın, düşen uçağın her iki pilotunun da kadın olmasına ısrarla ve maksatlı olarak vurgu yapılmasıdır.
Birçok meslek gibi Pilotluk da cinsiyete bağlı bir meslek değildir. Çok zor ve ciddi eğitimlerden geçerek kokpite oturmayı hak eden her meslektaşımız, mesleklerini sürdürdükleri sürece sürekli bir eğitime devam etmekte, bilgilerini tazeledikleri gibi dinamik bir sektör olan havacılıktaki gelişmeleri takip etmektedirler. Dolayısı ile, ilgili şirketlerin ve resmi kurumların denetimi altında hem sağlıklarını korumak hem de kendilerini geliştirmek zorundadırlar.

Bu nedenle, kokpitte iki erkek meslektaşımızın görev alması ne kadar doğal ise, kadın pilotların birlikte uçması da o kadar olağandır. Kokpitte görevlendirme cinsiyete göre değil bilgi, beceri, birikim ve deneyime göre yapılmaktadır. Bu sadece ülkemizde değil tüm dünya havacılığında uygulanan temel bir liyakat anlayışıdır.

Bu gerçeklere rağmen, tüm ülkemizi derinden sarsan talihsiz bir kazanın sonrasında kokpitteki iki pilotun da kadın olmasını bir zafiyet veya hata olarak değerlendirenlerin, havacılık ve pilotluk mesleği ile ne kadar ilgisiz oldukları bir yana, yaşamını yitirmiş iki genç insanın arkasından dayanaksız iddialarda bulunarak insani ve vicdani değerlerden ne kadar uzak oldukları da üzülerek gözlemlenmiştir.

Elim kazanın Dünya Kadınlar Günü ve Çalışan Havacı Kadınlar haftasına denk gelmesi acımızı daha da artırmıştır. Böylesine talihsiz bir olaydan sonra özellikle kazada yaşamını yitiren meslektaşlarımızın aziz hatıralarına saygısızlık yapılmasını esefle kınıyor, iyi yetişmiş, eğitimli Türk kadınlarının bundan sonra da kokpitte görev alarak “İstikbal Göklerdedir” hedefine uygun şekilde sivil havacılığımızı daha da yükselteceğine inanıyoruz.

Saygılarımızla,

TALPA'dan kaza açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

UĞUR CEBECİ ~ 4 yıl önce
UĞUR CEBECİ gibi boş beleş bir insanın hemen kazayla ilgili yorum yapabilmesi, ulusal bir gazetede yazı yazması, herkes uzman. internet sayesinde kimin ne kadar uzman olduğunu anlar olduk, istediğin bilgiye, istediğin kalitede, istediğin kadar ulaşıp, vakit ayırıp, kendini geliştirebiliyorsun, ortak bilinç ile bir konu üzerinde araştırma yaptığında kimin ne kadar dolu olduğunu az çok anlayabiliyorsun, bitsin artık böyle dinazor kafalar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cruise ~ 4 yıl önce
38000 feette giden bir uçak pilotaj hatasından düşmez...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eleştiren ~ 4 yıl önce
peki neden düşer, anlatırsanız sevinirim.
Peki ~ 4 yıl önce
Siz neden oldugunu duymak istiyorsunuz. Dostum burada canlar gitmis siz hala kusuru birilerine giydirmek istiyorsunuz. Binlerce saat ucan bir insan da hala neyi eksik olarak degerlendiriyorsunuz. Mesela kuyrukda disardan bir hasar varsa pilotun disari cikip onu tamir etmesinimi arzu ettiniz. Dostum biraz daha hosgorulu olnanizi dilerim.
KADIN ~ 4 yıl önce
KENDİNE GÜVENEMEYEN ERKEKLERİN KADINLARI AŞAĞILAMAKLA GÜVENLERİNİN GELECEĞİNİ SANIYORLAR ANCAK YANILIYORLAR. HERKES KADIN- ERKEK AYIRMADAN ÇALIŞKAN VE AZİMLİ OLMALI.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mardinli ~ 4 yıl önce
Saçma sapan yorum yapanları gördüm şimdide ölen kadın pilot lar için mi saçma sapan söz ediyorlar sizde vicdan kalmamış ne yazık ki insanlığımızı benliğimizi kaybetmişiz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum ~ 4 yıl önce
Herkes olumlu olumsuz fikrini soyleyebilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ya diger kazalar?? ~ 4 yıl önce
Muhtemelen Turk Sivil Havacılık tarihindeki ilk ve tek (umarim son olur) kazadir her 2 pilotin da bayan oldugu kaza... hadi bu kaza bu yuzden oldu diyorsunuz, peki tarihteki yuzlerce kazada her 2 pilot ta erkek iken olan kazalar neden oldu kara cahiller ??? Yuh ki ne yuh! Vah ki ne vah halinize... Allah akil ihsan etsin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Talpa ~ 4 yıl önce
Talpa’nın son zamanlarda göstermiş olduğu toplumsal olaylarda ki hassasiyeti ve tavrını takdirle karşılıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havlet ~ 4 yıl önce
Pilotlar erkek olsaydi bu sefer de arkada 9 bayan varken havlet olur derlerdi bu oksijen israfları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havlet ~ 4 yıl önce
Havlet değil "halvet".. Ve haklisiniz, o zaman da kadın pilot mu yok niye anası babası erkek pilotlarla göndermiş derlerdi. Maalesef toplumumuzun ahlak yapısı bozuldu.
Egeli Hezarfen ~ 4 yıl önce
Hayatın her kademesindeki kalitesiz örnekler ciddiye alınmayacak görüşlerini burada da göstermişlerdir. Havacılık camiasının başı sağ olsun. Sabırlar diliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 4 yıl önce
Talpa aetik bir ise yara ya bi varlik goster

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000