13 Mart 2019, Çarşamba 18:43:09

TALPA'dan B737 Max açıklaması: "Üretici firmanın zafiyeti"

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Boeing B737 Max'ler ile ilgili yeni bir açıklama yaptı.
  • Yeni alana gecelim de gorelim kac uyesi kaliyor
  • Yalpa sen boşver 737’yi , şu vergiler ile ilgilensen daha iyi olmaz mı?
  • Gülesim geliyor
  • ya talpa bi dur allasen, zaten ortalık karışık.
  • Kazaya sebebiyet veren ‘MCAS’ 737NG uçaklarında da bulunan bir teknik özelliktir, aynı zamanda stabilizer cutout sw’te her iki uçaktada bulunmakta. Aoa sensorden kaynakli aynı problemler NG uçaklarında da yaşanabilir, önemli olan teknik aksaklık durumlarında kokpitte bulunan pilotlarımızın alacağı actionlardır. Lion kazasından sonra Boeing’in kokpit için yayınlamış olduğu bülten gayet açıklayıcıydı. İyi uçuşlar
  • kaptanlar bunu da bildiler vay be helal olsun
  • Günaydın...
  • Sevgili Talpa;açıklamanızda Türkiye’de 737MAX kullanan diğer şirketlerinde olduğunu belirtseydiniz keşke!Gene sadece THY’nin derneği olduğunuzu tescillediğiniz için teşekkürler!
  • Tamam da size fikrinizi kim sordu. Tuzluk olmaya devam.
  • 737ler 45 yıllık ucaklar. artık üretilmemesi lazım. yada thy almasın artık bunu! ne yolcu memnun ne uçan personel! elini tuvaletinde yıkamak için bile 40 takla atıyorsun! filo dengesi olsun diye ısrarla bu uçağı almanın anlamı yok!

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Boeing B737 Max'ler ile ilgili yeni bir açıklama yaptı.

TALPA'dan yapılan açıklamada SHGM ve THY tarafından B737 Max'lerle ilgili alınan kararın yerinde olduğu belirtilirken, uçağa eklenen yeni bir özelliğin kazaya sebebiyet vermiş olabileceği belirtildi.

İşte TALPA'nın açıklaması;

Lionair ve Ethiopian Airlines Boeing 737 Max serisi uçaklarıyla meydana gelen iki ölümlü kaza sonrasında bu kazaların sebebiyle ilgili incelemeler devam etmektedir. Ancak her iki kazanın oluş şeklindeki benzerlikler dikkat çekici olması sonucunda bir kısım ülke ve havayolları tarafından B737 Max serisi uçakların uçuşlarını durdurma kararı verilmiştir.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda SHGM ve THY tarafından verilen aynı yöndeki kararın çok yerinde ve doğru bir karar olduğunu değerlendirmekteyiz. Kazaların sebebi ve kaza incelemelerinin asıl amacı olan aynı hata ve arızaların tekrarlanmaması için alınması gereken tedbirler netleşinceye kadar da bu kararın devam ettirilmesi görüşündeyiz.
Uçuş emniyetini birinci öncelikte tutan yaklaşımları her zaman destekçisi olduğumuzu belirtmek isteriz.

Kazalarla ilgili kesin raporlar henüz açıklanmamış ve incelemeler devam etmektedir. Ancak ilk bulgulara göre uçağa kazandırılmış olan yeni bir teknik özelliğin kazaların oluşunda önemli bir faktör olduğunu düşündürmektedir. Boeing 737 Max uçaklarına kazandırılmış olan bu yeni teknik özelliğin, uçakların operasyona başlaması ile birlikte pilotların dikkatine yeterli seviyede getirilmemesinin, Üretici firmanın süreçteki bir zafiyeti olduğunu düşündüğümüzü ifade etmek isteriz.

Saygılarımızla,
TALPA Yönetim Kurulu

TALPA'dan B737 Max açıklaması: "Üretici firmanın zafiyeti"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Rumuz ~ 2 ay önce
Yeni alana gecelim de gorelim kac uyesi kaliyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali ~ 2 ay önce
Yalpa sen boşver 737’yi , şu vergiler ile ilgilensen daha iyi olmaz mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Talpa deyince ~ 2 ay önce
Gülesim geliyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
37 ~ 2 ay önce
ya talpa bi dur allasen, zaten ortalık karışık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir bilen ~ 2 ay önce
Kazaya sebebiyet veren ‘MCAS’ 737NG uçaklarında da bulunan bir teknik özelliktir, aynı zamanda stabilizer cutout sw’te her iki uçaktada bulunmakta. Aoa sensorden kaynakli aynı problemler NG uçaklarında da yaşanabilir, önemli olan teknik aksaklık durumlarında kokpitte bulunan pilotlarımızın alacağı actionlardır. Lion kazasından sonra Boeing’in kokpit için yayınlamış olduğu bülten gayet açıklayıcıydı. İyi uçuşlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilen mi yoksa ? ~ 2 ay önce
Sen sadece bilmediğini bilmiyorsun. O özellik 737NG uçaklarında yok. Teknik bilgin yoksa boş yere konuşmayalım. Sistemin adını duymuş yazmış gibi izlenim verme.
Yanlış ~ 2 ay önce
Zaten Ng de o sistem yok diye bir şey denmedi.Basite indirgenmiş hali var.Ayrıca sorun zaten bu sistemde değil.737 maxlerin motor gücüyle bu yazılımın bir türlü uyumlu çalıştırılamaması.Annadın ?
Kemal ~ 2 ay önce
Vay be, dış basından oku burada bize sat!
Kemal ~ 2 ay önce
Full Airbus’ a dönülmeli, bütün Boeingler zamanın gerisinde kalmış uçaklar!
Ziyaa ~ 2 ay önce
Ziyaaa ziyaaaa. Pilot olmadığın çok belli. Şimdi susta pilotlar olarak biz bi konuşalım
neo ~ 2 ay önce
Sandalyeden sallamak kolay, fsx e devam et :)
Bir bilen ~ 2 ay önce
Lion air kazasının ilk FDR bulgularında Cpt tarafı AOA sensörün kalkış öncesinde 20 derece hatalı gösterdiğini belirtiyor, aoa sensör yada bilgiyi alan ADIRU hatasından dolayı MCAS devreye girme olasılığı yüksek yani yazılımsal değil yazılıma giden yanlış bileğinden kaynaklı. Southwest ilk kazadan sonra max’lerine Aoa sensörlerin uyuşmazlığında ikaz eden sistemi mod’ladığınıda unutmamak lazım. kaza raporları açıklandığında bu daha net belli olacak elbet. Bu arada Fsx’te uçanların burada birşeyden haberi olmadan ahkam kesen f/o’lardan daha bilgili olacağı kesin, pilotlar olarak biz konuşalım diyen arkadaşa da tavsiyem pilotlar olarak daha fazla Üretici Bülteni okuyun.
herseyi bilen ~ 2 ay önce
kaptanlar bunu da bildiler vay be helal olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Onlar ~ 2 ay önce
Bol bol alkol tuketedursunlar
Levo ~ 2 ay önce
Günaydın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Levo abi ~ 2 ay önce
Vayyy levo gelmiş naber sr levo
TALPA=THY ~ 2 ay önce
Sevgili Talpa;açıklamanızda Türkiye’de 737MAX kullanan diğer şirketlerinde olduğunu belirtseydiniz keşke!Gene sadece THY’nin derneği olduğunuzu tescillediğiniz için teşekkürler!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tebrikler ~ 2 ay önce
Bunu anlayabileceklere anlatmak lazım aslında yoksa TK pilotlar derneği hiiiççç üstüne alınmaz
Talp ~ 2 ay önce
Tamam da size fikrinizi kim sordu. Tuzluk olmaya devam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
737 ~ 2 ay önce
737ler 45 yıllık ucaklar. artık üretilmemesi lazım. yada thy almasın artık bunu! ne yolcu memnun ne uçan personel! elini tuvaletinde yıkamak için bile 40 takla atıyorsun! filo dengesi olsun diye ısrarla bu uçağı almanın anlamı yok!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000