26 Şubat 2021, Cuma 12:33:50

TALPA Başkanı Murat Ersoy; 'Aşıda öncelikli olmalıyız'

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği Başkanı Murat Ersoy, pandemi açısından riskli bölgelere uçtuklarını ve buralardaki önlemler nedeniyle kimi zaman mahsur kaldıklarını söyleyerek, aşılamada kendilerine de öncelik tanınmasını istedi
  • Dogru bir düşünce ancak yan etkilerinin %100 bir şekilde onaylanmış ve kesin bir suretle uçuş güvenliğini riske atmayacagi kanıtlanmış olması şartı ile pilotlar kabin memurları ve teknik birimlere uygulanması ve asi önceliği olması konusunda haklı tanı 1 sene sonra bunu söylemesi ayrı olarak bir komedi. Ancak unutmayalım ki uçuşu etkileyen bütün personel yani pilotlar değil sadece bütün personellerin yer hizmetleri kabin ekipleri ve teknik ekiplerin tamamına yapılması gerekmekte.
  • Yahu ben pandemide TALPA dükkanı kapattı zannettiydim, acaba pandemi uykusuna yattılarda yeni mi uyanıyorlar. TALPA'yı bu öngörülü yaklaşımı ve üstün çabalarından dolayı tebrik ediyorum.
  • Senin otel odasına 1 gece kapanıp tırstığın afrikada teknisyen hergün gidip uçak bakıyor. Siz insansınız geri kalanlar çamaşır sepeti mi?
  • Ucus ekiplerinin herhangi bir onceligi var diyorsaniz ve o zaman otobus,toplu tasim,gemi kaptanlarininda onceligi olmali, hani Mr.Nane acikladi ya bizde Heba filtreleme var hicbir sey olmaz diye hani heba filtre korumuyormu sizi de simdi asida oncelik istiyorsunuz ? Size tek kelime edeyim mi ? Sizin kanarya severler cemiyetinden hic farkiniz yok o yuzden iki de bir cikip reklam kokan davranis ve soylemlere girmeyin bir de bu reklamlar sonucunda hak etmeden oduller aliyorsunuz ya kendi kendinize iste o kisim nirvana yani.Bu ulke de herkes esit muamele gormedikce ve o zihniyet yerlesmedikce adam olunmaz.
  • FAA talimat verdi!! Kimse aşı olmayacak diye!! Hiç bir yan etkisi bilinmeyen bir aşının FAA lisanlı pilotlara uygulanması kabul edilemez. Uçuş esnasında yaşanacak beklenmedik bir yan etki olması durumunda her iki pilotun da tehlike altında olması sebebiyle süreç netleşene kadar pilotlar bu şaibeye atılmayacak ve aşıdan uzak duracaklar diye pilotunu ve yolcusunu kısacası halkını korur. Bizim işgüzar koltuk sevdalısı, taktığı apoletin altında ezilen bir kısım şahıslar (ki bunlar hiçbirimizi değil sadece bir kısım kişiyi temsil etmektedir) sistem yalakalığı yaparak birilerine türk pilotlarını peşkeş çekmektedirler! Beni nu yaşıma kadar kesinlikle temsil memsil etmemiş bu adı aralıklarla değişen ama aynı karaktere sahip şahıslara en iyi cevabı yine TÜRK PİLOTLARI verecektir!
  • Yakında Çin aşısı kabul edilmez ve bir de aşı pasaportu çıkarma zorunluluğu getirilirse THY nin feryadını görün. Akıl arkadan gelmesin. Biraz ongörü olsun.
  • Bir sorunumuzu dile getirdiğiniz için teşekkürler. Lakin bu dönemde çok etkisiz kaldınız Murat Kaptanım. Sizden çok daha iyi bir performans beklerdim. Gerekirse şirketi karşınıza alıp televizyon televizyon gazete gazete gezmeliydiniz. Hepsinin değil ama muhalif medyanın sizi bağrına basacağı su götürmez bir gerçekti. Olsun yine de emeğiniz için teşekkürler.
  • Aşağıda arkadaş yazmış ama öfkemden tekrar yazmak istedim ; pandemi bitiyor neredeyse kardeşim ne konuşuyorsun 32 diş ?! Kendini matah bişey zannediyor - talpa nedir sen nesin ? Neyi değiştirebilmiş ne konuda iyileştirme sağlayabilmişsin ?
  • Odadan çıkmak için aşı istemiş ya
  • Hava iş bu konuda ne yapıyor???

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği Başkanı Murat Ersoy, pandemi açısından riskli bölgelere uçtuklarını ve buralardaki önlemler nedeniyle kimi zaman mahsur kaldıklarını söyleyerek, aşılamada kendilerine de öncelik tanınmasını istedi.

Kovid-19 salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında havayolu şirketleri ve pek tabii ki çalışanları geldi.

Özellikle kabin çalışanlarının çoğu bu süreçte zorunlu izne çıkarılırken kokpit ekibi olan pilotların çoğu, uçakların kargo amaçlı kullanılmaya başlanmasıyla birlikte çalışmalarını sürdürdü.

Süreç içerisinde yine seferlerin normale dönmeye başlamasıyla birlikte pilotlar da normal mesailerine dönse bile salgının dünya genelinde sürmesi nedeniyle risk sürüyor.

Dünyada havayolu şirketlerinde aşılama başladı

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Başkanı Murat Ersoy, pandemi sürecinde de yoğun bir şekilde çalışmayı sürdürdüklerini belirterek, "Dünyada sağlık sektöründen sonra salgın karşısında en riskli ikinci sektör havacılık gösteriliyor. Biz de salgın sürecinde yedi pilot arkadaşımızı kaybettik. Kabin görevlisi arkadaşlardan da yaşamını yitirenler oldu" dedi.

İçerdiği riskten dolayı dünyadaki diğer havayolu şirketleri arasında aşılama sürecinin başladığını belirten Ersoy, "Singapur Havayolları tamamladı. Katar Havayolları'nda başladı. Bundan dolayı Türkiye'de de havacılık sektörüne de aşılamada öncelik verilmesini, gönüllülük esasına uygun olarak aşılamanın yapılmasını istiyoruz" diye konuştu.

"Çok riskli bölgelere gidiyoruz"

Ersoy, aşılamada kendilerine de öncelik tanınmasını istemelerinin nedenini ise şöyle açıkladı:

Salgın açısından çok riskli bölgelere gidiyoruz. İster istemez oralara yolcu taşıyıp, yolcu getiriyoruz. Gittiğimiz kimi ülkelerden çok ciddi kuralları olanlar var. Bunun sonucunda mahsur kaldığımız durumlar oluyor. Bazen bir otel odasında iki, üç hatta dört gün kaldığımız çıkamadığımız oluyor. Ülke otoritesi onu zorunlu kılıyor. (independent)

TALPA Başkanı Murat Ersoy; 'Aşıda öncelikli olmalıyız'

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

Teknik ~ 3 yıl önce
Dogru bir düşünce ancak yan etkilerinin %100 bir şekilde onaylanmış ve kesin bir suretle uçuş güvenliğini riske atmayacagi kanıtlanmış olması şartı ile pilotlar kabin memurları ve teknik birimlere uygulanması ve asi önceliği olması konusunda haklı tanı 1 sene sonra bunu söylemesi ayrı olarak bir komedi. Ancak unutmayalım ki uçuşu etkileyen bütün personel yani pilotlar değil sadece bütün personellerin yer hizmetleri kabin ekipleri ve teknik ekiplerin tamamına yapılması gerekmekte.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Talpa Aktif mi ~ 3 yıl önce
Yahu ben pandemide TALPA dükkanı kapattı zannettiydim, acaba pandemi uykusuna yattılarda yeni mi uyanıyorlar. TALPA'yı bu öngörülü yaklaşımı ve üstün çabalarından dolayı tebrik ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.... ~ 3 yıl önce
Senin otel odasına 1 gece kapanıp tırstığın afrikada teknisyen hergün gidip uçak bakıyor. Siz insansınız geri kalanlar çamaşır sepeti mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sepet ~ 3 yıl önce
Senin başkanın da senin için açıklama yapsın.
Cpt737 ~ 3 yıl önce
Hani yeşil pasaport gelecekti pilotlara.Avukatlar aldı sanki yurtdışına onlar hergün çıkarmış gibi.Destekliyoruz çalışmalarınızı ama somut sonuç görmek istiyoruz artık.
Bak şimdi. ~ 3 yıl önce
Yaw kardeşim bu mu şimdi bakış açın. Sana laf söyleyen mi var? Herkes kendi haklı çekincesini ortaya koyuyor. Nedir bu kin. Gel buyur eğitimini al, uçalım beraber...
Tec'e ~ 3 yıl önce
O zaman cok calisip sen de pilot olaydin bilader, zorla mi teknisyen yaptilar???
Talpa ~ 3 yıl önce
Ucus ekiplerinin herhangi bir onceligi var diyorsaniz ve o zaman otobus,toplu tasim,gemi kaptanlarininda onceligi olmali, hani Mr.Nane acikladi ya bizde Heba filtreleme var hicbir sey olmaz diye hani heba filtre korumuyormu sizi de simdi asida oncelik istiyorsunuz ? Size tek kelime edeyim mi ? Sizin kanarya severler cemiyetinden hic farkiniz yok o yuzden iki de bir cikip reklam kokan davranis ve soylemlere girmeyin bir de bu reklamlar sonucunda hak etmeden oduller aliyorsunuz ya kendi kendinize iste o kisim nirvana yani.Bu ulke de herkes esit muamele gormedikce ve o zihniyet yerlesmedikce adam olunmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PİLOT ~ 3 yıl önce
Pilotlar üç günde yerine koyamayacağın insanlardır. Ülkeye sağladıkları katma değer birim olarak çok fazladır. Senin daha bilmediğin bir çok riski göze alarak uçarlar. Bu arada haklısın tabii ki saydığın meslek gurupları da öncelikli olmalı. Keşke herkes hemen aşı olabilse....
Hazimsiz ~ 3 yıl önce
Cok belli etmissin hazimsizligini arkadas, bu insanlar olmasa hele bu pandemi zamaninda bizi sevdiklerimize kim ulastiracak, bunun kotu havasi var cok kotu havasi var, kim bu zamanda biner otobuse, 10 saat gider, cok mantiksiz, cahilce konusmussun.
İnanamıyorum! Beş para etmrzsiniz!! ~ 3 yıl önce
FAA talimat verdi!! Kimse aşı olmayacak diye!! Hiç bir yan etkisi bilinmeyen bir aşının FAA lisanlı pilotlara uygulanması kabul edilemez. Uçuş esnasında yaşanacak beklenmedik bir yan etki olması durumunda her iki pilotun da tehlike altında olması sebebiyle süreç netleşene kadar pilotlar bu şaibeye atılmayacak ve aşıdan uzak duracaklar diye pilotunu ve yolcusunu kısacası halkını korur. Bizim işgüzar koltuk sevdalısı, taktığı apoletin altında ezilen bir kısım şahıslar (ki bunlar hiçbirimizi değil sadece bir kısım kişiyi temsil etmektedir) sistem yalakalığı yaparak birilerine türk pilotlarını peşkeş çekmektedirler! Beni nu yaşıma kadar kesinlikle temsil memsil etmemiş bu adı aralıklarla değişen ama aynı karaktere sahip şahıslara en iyi cevabı yine TÜRK PİLOTLARI verecektir!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Palavra ~ 3 yıl önce
Ya ne anlatıyorsun be adam bilip bilmeden. Amerika'daki havayolu pilotları aşılanmaya çoktan başladı. Bilgi sahibi olmadan sallamak bedava ya.
faa ~ 3 yıl önce
niye yalan soyluyorsunuz. sanki gercek bilgi gibi. faa asi olduktan sonra 48 saat ucmayacak dedi, asi olmayacak demedi..
Turkish işçi ~ 3 yıl önce
Yakında Çin aşısı kabul edilmez ve bir de aşı pasaportu çıkarma zorunluluğu getirilirse THY nin feryadını görün. Akıl arkadan gelmesin. Biraz ongörü olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
737 F/O ~ 3 yıl önce
Bir sorunumuzu dile getirdiğiniz için teşekkürler. Lakin bu dönemde çok etkisiz kaldınız Murat Kaptanım. Sizden çok daha iyi bir performans beklerdim. Gerekirse şirketi karşınıza alıp televizyon televizyon gazete gazete gezmeliydiniz. Hepsinin değil ama muhalif medyanın sizi bağrına basacağı su götürmez bir gerçekti. Olsun yine de emeğiniz için teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pandemi ~ 3 yıl önce
Aşağıda arkadaş yazmış ama öfkemden tekrar yazmak istedim ; pandemi bitiyor neredeyse kardeşim ne konuşuyorsun 32 diş ?! Kendini matah bişey zannediyor - talpa nedir sen nesin ? Neyi değiştirebilmiş ne konuda iyileştirme sağlayabilmişsin ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Odadan çıkmak? ~ 3 yıl önce
Odadan çıkmak için aşı istemiş ya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sendika ~ 3 yıl önce
Hava iş bu konuda ne yapıyor???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 3 yıl önce
Onlar yoğun ya, inşaat işleri filan var. Hazır Görevdeyken herkes yoluna bakacak dimi ama!?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000