15 Ocak 2018, Pazartesi 09:44:08

TALPA Başkanı Günal Pegasus kazasını değerlendirdi

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği(TALPA) Başkanı Kaptan Pilot Ayhan Günal,
  • Herkes pilot herkes kazakırım ekibi olmuş
  • Talpa otopark için belli bir para ödüyor. Aidat olmadan bunu nasıl yapacak? Bir süre sonra otoparksız kalırsınız. Boş, yıkıcı eleştiriler yerine yapıcı ve üretici fikirlerle gelin de hepimiz faydalanalım. Bu arada Ayhan kaptan iyi kilo vermiş. Kaza konusunda ise, bir şey belli olmadan konuşması doğrumu? Hepimiz duyuyoruz G/A dan sonra müdahele ile iniş kararı alındığını ki bu olmaması gereken bir şey. Altında yatan sebepler önemli; yorgunluk, eğitim, uçak v.b. Hala go around minded olamıyoruz. Tek teselli ölen olmaması inşallah bundan gerekli dersler çıkartılır. Hepimizin başına gelebilir tüm ekibe , yolcularına ve PGS’a geçmiş olsun.
  • Bukadar sevilmemek iyi deil birtane guzel yorum yok uzuldum adiniza bidaha bi degerlendirmek gerekiyo belkide konumu ve konuyu...
  • Inişi F/O yapmış, Kaptan mudmüdahalede gecikmiş olabilir mi ?
  • Sen de birşeyler söyle. Aman eksik kalmayın.
  • Otopark politikanı değiştir önce talpaya zorla otopark yüzünden üye olduk böyle bir mantık olurmu talpaya üye olursan kapalı otopark var üye olmazsan açık otopark,üye olmak zorundamıyız talpaya kaptan ?
  • Keşke talpa olarak kaptanlara imkan kapıları açık desydiniz bide talpaya üye olsun olmasınlar...
  • Boş isler başkanı. Seni kim takar acaba.
  • Minimum larda ikinci pilot pisti goremeyince togaya basip ucagi goaround moduna gecirmis bu arada kaptan pisti gorup inmis ama gaz kollari goaround modunda tekrar full thrusta acilmis sadece bir tanesi tabiki ucagi piste tutmak imkansiz bu durumda gordunuz gibi haricten gazel okumak cok kolay...bu ucagi boyle bir havada ve short piste mel diye one thurst reverser inop gonderen pegasusta kabahat Ayrica ekip bir kisinin bile burnu kanamadigi icin kaza sonrasi cok guzel calismislar bravo ekip super..sabanci suclu ariyorsa aynaya baksin ekip anladigima gore 14 saatin ustunde mesai yaptirilmis ve bozuk ucakla trabzonbmeydanina gonderilmistir...bu mel veya arizayla ucak ucarmi ucar uzun meydan gunluk guneslik bir hava olur ve ucak tamirinbyapulamiyacagi bir meydanda mahsur kalmistir o zaman okay...ayrica sivil havacilik ve meydan mudurleride kendilerini boyle bir piste operation yapmaktan sorumlu tutmalidirlar..para kazanacagiz diye insanlarinbhayatiyla oynayip abidik kubidik meydan yapilmamasi lazim..resimleri gorunce turkiyede boyle bir meydana nasil izin cikmis diye insan hayretler icersinde kaliyor..ama paranin gozunu seveyim hemen sucu pilotlara yukle ucagi cope at iki gunde Turk milleti bunuda unutur..aci ama gercek...
  • Sol rev gayrifaal deniyor; sağ reversi kapatayım derken yanlışlıkla gazı birazcık ileri itmiş olmasın kaptanımız?

Pegasus Havayolları’na ait uçağın pistten çıkmasının ardından kazanın neden meydana geldiği konusu tartışılmaya devam ederken, konuya ilişkin açıklamada bulunan Türkiye Havayolu Pilotları Derneği(TALPA) Başkanı Kaptan Pilot Ayhan Günal,"Teknik arıza olabilir. Her şey mümkün nihayetinde o uçağı kullanan meslektaşlarımız, insan hatası da mümkün"dedi.

Pegasus Havayolları’nın Ankara-Trabzon uçuşunu gerçekleştiren TC8622 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi tarifeli uçağı, önceki gece Trabzon Havalimanına inişinin akabinde bilinmeyen bir nedenle pistten çıkmış ve denize düşmesine metreler kala durabilmişti. Kaza sonrası uçakta bulunan 162 yolcunun yanı sıra 2 pilot ve 4 kabin görevlisi uçaktan tahliye edilirken, olayda herhangi bir can kaybı yaşanmamıştı.

Facianın eşiğinden dönülen olayın ardından kazanın hangi sebeple gerçekleşmiş olabileceği konusu, kamuoyunun gündemine geldi. Konuya ilişkin İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Türkiye Havayolu Pilotları Derneği(TALPA) Başkanı Kaptan Pilot Ayhan Günal, kazanın hangi sebeple gerçekleşmiş olabileceğine ilişkin ihtimalleri değerlendirdi. Günal, olayın pilotaj hatası, olumsuz hava koşulları ya da teknik arıza gibi birçok nedenden dolayı gerçekleşmiş olabileceğini ifade etti.

“Birçok senaryo var”

Kazaya ilişkin incelemeler tamamlanmadan önce net bir değerlendirme yapmanın güç olduğuna vurgu yapan TALPA Başkanı Ayhan Günal, “Çok büyük bir olayın eşiğinden dönülmesi ve kimsenin burnu bile kanamadan çıkmış olması sevindirici bir olay. Birçok senaryo var. Fakat bu senaryoların hepsine en doğru şekilde cevap vermek mümkün değil. Ama bu kazaya sebep olabilecek etkenlerden de bahsetmek gerekiyor. Birincisi meteorolojik şartlar. İniş esnasında yağmur var. Dolayısıyla pistin kaygan olma durumu olabilir. İnişe etki edecek veya durmayı engelleyecek su yastığı diye tabir ettiğimiz bir şey oluşabilir. İkincisi uçakta indikten sonra ya da iniş esnasında oluşan bir teknik arıza olabilir. Her şey mümkün nihayetinde o uçağı kullanan meslektaşlarımız, insan hatası da mümkün. Ama şu aşamada her ihtimal gibi bunu söylemek de doğru olmaz. Bunların hepsi incelemeden sonra kesinlik kazanacak ve kaza sonucu o zaman ortaya çıkacak” şeklinde konuştu.

İnceleme süreci nasıl işleyecek?

Bu aşamadan sonra uygulanacak inceleme sürecinin işleyişine ilişkin bilgiler de veren tecrübeli Kaptan Pilot Ayhan Günal, “Ulaştırma Bakanlığımıza bağlı kaza kırım inceleme komisyonu var, kaza yapan uçak Boeing 737-800 olduğu için Boeing firmasından inceleme ekibi gelecektir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ilgili otoritelerinin kaza kırım heyetleri gelecektir. Bütün bunların bilgilerini birleştirmesi sonucu inceleme raporları ortaya çıkıyor. En doğru bilgi de zaten ondan sonra gelecek” diye konuştu.

“Uçak yerdeyken dahi emniyet kemeri bağlı olmalı”

Kazanın ardından kabin için güvenlik tedbirleri kapsamında emniyet kemeri takmanın öneminin bir kez daha ön plana çıktığına vurgu yapan TALPA Başkanı Ayhan Günal, “Yolcularımıza uçuş öncesinde ve uçuş esnasında anonslara bilgilendirmeler yapıyoruz.Uçak durmadığı sürece veya oturdukları sürece uçak durduktan sonra kemerlerin açılması lazım. Uçuşun her safhasında, yerdeyken dahi kemerlerin bağlı olması lazım. Çünkü küçük bir frende ayakta olan veya emniyet kemeri bağlı olmayan yolcularımız zarar görmekte hatta bazı olaylar var ölümle sonuçlanabiliyor” dedi.

Yaşanan olay sonrası Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlatırken, kazanın hangi sebeple meydana geldiği ise kaza kırım ekibinin yaptığı incelemenin ardından netleşecek.

TALPA Başkanı Günal Pegasus kazasını değerlendirdi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

Martini ~ 5 yıl önce
Herkes pilot herkes kazakırım ekibi olmuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Takmışlar otopark’a ~ 5 yıl önce
Talpa otopark için belli bir para ödüyor. Aidat olmadan bunu nasıl yapacak? Bir süre sonra otoparksız kalırsınız. Boş, yıkıcı eleştiriler yerine yapıcı ve üretici fikirlerle gelin de hepimiz faydalanalım. Bu arada Ayhan kaptan iyi kilo vermiş. Kaza konusunda ise, bir şey belli olmadan konuşması doğrumu? Hepimiz duyuyoruz G/A dan sonra müdahele ile iniş kararı alındığını ki bu olmaması gereken bir şey. Altında yatan sebepler önemli; yorgunluk, eğitim, uçak v.b. Hala go around minded olamıyoruz. Tek teselli ölen olmaması inşallah bundan gerekli dersler çıkartılır. Hepimizin başına gelebilir tüm ekibe , yolcularına ve PGS’a geçmiş olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Önemli tespit ~ 5 yıl önce
Yorgunken insan psikolojisi daha uzayacak bir prosedür yerine inelim donelim de yatalım eğilimli oluyor. Orda pas geç 15 dk kaybet Nolcak diyorsun da o karar saliselik bir karar yorgunluk sana yanlış yaptırıyor. Yorgunken herkes o anda yanlış karar verebilir
Garip ~ 5 yıl önce
Bukadar sevilmemek iyi deil birtane guzel yorum yok uzuldum adiniza bidaha bi degerlendirmek gerekiyo belkide konumu ve konuyu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F/O mu? ~ 5 yıl önce
Inişi F/O yapmış, Kaptan mudmüdahalede gecikmiş olabilir mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fırsat bu fırsat ~ 5 yıl önce
Sen de birşeyler söyle. Aman eksik kalmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Otopark hatası ~ 5 yıl önce
Otopark politikanı değiştir önce talpaya zorla otopark yüzünden üye olduk böyle bir mantık olurmu talpaya üye olursan kapalı otopark var üye olmazsan açık otopark,üye olmak zorundamıyız talpaya kaptan ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Değilsin ~ 5 yıl önce
Otoparka bireysel üye olabilirsin, 2018 ücreti zamlı hali 290tl, ve çok kolay, otoparktaki asansöre mavi 4 yerine 5 kat basarsan 10 dk sürüyor, 10 araç bile kaydedebilirsin, girdin max gün derdin yok, TALPA DOLU yok. Parayı kazanmak değil harcamak karakter meselesidir. TALPA üye ol 20 tl indirim yapalım dediğinde talpadan çıkıp bireysel üye olan kaptan da var ama TALPA o zaman üye sayısı arttırdı, pilot dediğin adam 3-5 kuruş için ağlamaktansa tepkisini versin. Kimseyi suçlamayın TALPA bana üye olmayanların otopark parasını arttırıcam dediğinde gidip TALPA ya üye olmak yerine, üye olanlar da üyelikten çıkıp bireysel üye olsaydı TALPA da otopark dışında bi şeyler yapardı. Otopark dışında bir talebin oldu mu ki ayhan kaptan gitsin sghm de FTL lobisi yapsın? Hastalık yorgunluk durumunda şirketlerin adı üstünde MAX LIMIT i günlük olağan limit olarak kullanmasına karşı çıksın. Max 4 bacak mesai 13:30 ama max yazılamaz diyen easayı hatırlatsın? Sana 20 tl otopark için eşşek gibi gelip üye olacaksın diyen adama gidip üye olursan Nazım dediği gibi, akrep gibisin kardeşim, demeye dilim varmıyor ama: kabahatin çoğu senin canım kardeşim
Anketod ~ 5 yıl önce
Keşke talpa olarak kaptanlara imkan kapıları açık desydiniz bide talpaya üye olsun olmasınlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 5 yıl önce
Boş isler başkanı. Seni kim takar acaba.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F100 ~ 5 yıl önce
Minimum larda ikinci pilot pisti goremeyince togaya basip ucagi goaround moduna gecirmis bu arada kaptan pisti gorup inmis ama gaz kollari goaround modunda tekrar full thrusta acilmis sadece bir tanesi tabiki ucagi piste tutmak imkansiz bu durumda gordunuz gibi haricten gazel okumak cok kolay...bu ucagi boyle bir havada ve short piste mel diye one thurst reverser inop gonderen pegasusta kabahat Ayrica ekip bir kisinin bile burnu kanamadigi icin kaza sonrasi cok guzel calismislar bravo ekip super..sabanci suclu ariyorsa aynaya baksin ekip anladigima gore 14 saatin ustunde mesai yaptirilmis ve bozuk ucakla trabzonbmeydanina gonderilmistir...bu mel veya arizayla ucak ucarmi ucar uzun meydan gunluk guneslik bir hava olur ve ucak tamirinbyapulamiyacagi bir meydanda mahsur kalmistir o zaman okay...ayrica sivil havacilik ve meydan mudurleride kendilerini boyle bir piste operation yapmaktan sorumlu tutmalidirlar..para kazanacagiz diye insanlarinbhayatiyla oynayip abidik kubidik meydan yapilmamasi lazim..resimleri gorunce turkiyede boyle bir meydana nasil izin cikmis diye insan hayretler icersinde kaliyor..ama paranin gozunu seveyim hemen sucu pilotlara yukle ucagi cope at iki gunde Turk milleti bunuda unutur..aci ama gercek...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
737 ~ 5 yıl önce
Sol rev gayrifaal deniyor; sağ reversi kapatayım derken yanlışlıkla gazı birazcık ileri itmiş olmasın kaptanımız?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000