05 Mayıs 2022, Perşembe 13:19:43

T-70 Kara Şahin ödüle layık görüldü

Türk Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında göreve başlamaya hazırlanan T-70 Kara Şahin Helikopteri ödüle değer bulundu.
  • Clinton başkanken konuşulmuştu. Bizim nakliye helikopterleri çok eskimiş ve yorulmuştu. Acilen seri olarak üretilmesinde yarar var.
  • Wasted money
  • 40 sene önce de Peli firması patentiyle aynı şekilde helikopter yapıyorduk şimdi de dışardan teknoloji,ekipman,parça,mühendislik alıp burada birleştirip,yapıyoruz o zaman fark ne?

Türk Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında göreve başlamaya hazırlanan T-70 Kara Şahin Helikopteri ödüle değer bulundu.

Edinilen bilgiye göre, ASELSAN'ın iz bırakan projelerinin ödüllendirildiği İz Bırakanlar Ödüllerinde "Kalite-Sistem" kategorisinde birincilik ödülü alan Genel Maksat Helikopteri Programı, bu kez de merkezi ABD'de bulunan Vertical Flight Society (VFS) tarafından verilen "Leonardo International Fellowship Award" ödülünün 2022 yılı kazananı oldu.

1943'te American Helicopter Society (AHS) olarak kurulan ve helikopter teknolojileri alanında dünyanın en eski kuruluşu olan VFS, "Leonardo International Fellowship Award" ödüllerini 1989'dan bu yana veriyor. Uluslararası iş birliklerine sunulan ödülün 2022 yılındaki sahibi, ASELSAN, Sikorsky ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) iş birliği ile yürütülen T-70 Genel Maksat Helikopteri Programı olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda, Türkiye'deki 6 farklı kullanıcının ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan program kapsamında, Sikorsky firmasının S-70i Black Hawk helikopteri lisans altında üretim yapılacak.

Kara Şahin ASELSAN'la uçacak

S-70i Black Hawk helikopterine ASELSAN tarafından geliştirilen Görev Yönetim Sistemi (IMAS) entegre edildiğinde, nihai konfigürasyondaki helikopter T-70 Kara Şahin olarak anılıyor.

Sivil havacılık standartlarına uygun olarak geliştirilen ASELSAN Görev Yönetim Sistemi, sayısal kokpit göstergeleri üzerinden helikopter üzerindeki tüm aviyonik sistemlerin yönetimini ve helikopterin sayısal harita desteği ile uçmasını sağlıyor. Helikopterin seyrüsefer, haberleşme ve elektronik harp sistemleri yine ASELSAN tarafından geliştirildi.

ASELSAN Görev Yönetim Sistemi, sadece Türkiye'de üretilecek T-70 helikopterinde değil, aynı zamanda Sikorsky tarafından üçüncü ülkelere satılacak S-70i helikopterinde de kullanılacak ve 20 yıl boyunca dünya genelinde satılacak S-70i Black Hawk helikopterlerinin önemli kısmı ASELSAN'ın aviyonik çözümlerini içerecek.

İlk uçuşu Eylül 2021'de gerçekleşen helikopterin teslimatlarına yıl sonunda başlanması hedefleniyor.

Yüksek yerlilik oranına sahip olacak

Program kapsamında, ASELSAN, Sikorsky ve TUSAŞ arasındaki stratejik iş birliği ile dünyanın en modern aviyonik mimarilerinden birine sahip yeni nesil bir helikopter üretiliyor.

T-70 helikopterlerinin yüzde 95'e varan yerlilikle üretilmesi hedefleniyor.

ASELSAN'ın yanı sıra TUSAŞ, T-70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm ana parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini; TEI, T-700 motorunun üretimini; Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştiriyor.

T-70 Kara Şahin ödüle layık görüldü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Clinton ~ 4 ay önce
Clinton başkanken konuşulmuştu. Bizim nakliye helikopterleri çok eskimiş ve yorulmuştu. Acilen seri olarak üretilmesinde yarar var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Waste ~ 4 ay önce
Wasted money

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 4 ay önce
40 sene önce de Peli firması patentiyle aynı şekilde helikopter yapıyorduk şimdi de dışardan teknoloji,ekipman,parça,mühendislik alıp burada birleştirip,yapıyoruz o zaman fark ne?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Projeye ~ 3 ay önce
Milli proje diyen kimse yok trollüğünü başka haberde yap en iyisi :D 40 önce sence aselsan aviyonik yapabilecek kabiliyette miydi bunun üzerinde biraz düşün farkı anlarsın belki.Aselsan bizi elektronik harp konusunda dünyada ilk 7'ye soktu hala dışarıdan mühendislik diye saçmalıyorsun.Baştan söyleyeyim Elektronik harp sistemlerini hiç bir ülke kolay kolay satmaz satarsada ihraç versiyonlu olur ruslarınki gibi.
Gökbey ~ 3 ay önce
.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000