11 Eylül 2018, Salı 13:53:37

T625'te yerli sanayi damgası

Türkiye'nin ilk özgün tasarım helikopteri T625, Türk savunma ve havacılık sanayisinin tasarım ve üretimde geldiği noktayı gözler önüne serdi.
  • Onun daha çokk böyle beyanları ve fetocuları tıka basa thy'ye sokup, yedikleri her haltı görmezden gelmesi, binlerce insanları haksız yere işlerinden etmek gibi yediği haltlar da var, ince ve zeka dolu bir şakşakçı olarak araştır, gör. Hakaret asıl sen ve senin gibiler ile şakşakladıklarının işidir. Devletin el altından destekleyerek ve vatandaşı daha da borçlandırarak, torpilli yandaşlarının neden olduğu zararlarını sümen altı ederek thy'nin bu seviyeye gelmesi başarı ise sabaha kadar sevin. Sevinirken en ufak krizde nasıl sallandığını yani mali altyapısının ne kadar kötü olduğunu da unutma !
  • Bu Helikopterin motoru yurt dışından geliyor Atak helikopteri motoru ile aynı olması bir avantaj ancak yerli helikopterimize motoru çalıştırmaya ilk hareketi veren starter hava aracı üreticisine göre değişiklik gösterir starteri üretmeye yeterli birçok yerli firma vardı ama starter nerden temin edildi çok merak ediyorum,Ayrıca mürettabat koltuklarını hangi yerli firma yaptı? hepsini yapmamız imkan dahili değil ama bu uçuş emniyeti riske sokmayan bahsettiklerim gibi yerli kaynakları kullanmaya başlasak bu bile başarı olur.
  • YErli marka oluşturuyoruz diyip yola çıksak çok iyi olur
  • Türkiye şunu bunu ithal ediyor, bu yerli değil diyenler deliliniz nedir. Aksini ortaya koyun bilgi verin ki inanalım, yüzde yüz yerli ilk helikopter ve motor bence de iddialı ama yerli denilen şeye değil demek için bilgin/delilin olması şart. Ayrıca hepsi yerli değilse bırakalım bu işleri çok yanlış bir kanaat, eksiği olsa da yerli olsun, giderilir, kağıt üretemiyor değil üretilmiyor ama üretilmesi lazım, tibbi cihazda üretilmeli bu da doğru, tarımda köylü mehmet amcanın değil ülkenin ihtiyacına uygun köylünün hissedar olduğu büyük ölçekli üretim olmalı bunlar desteklenmeli, ilaç ve aşı da, otomobilde, ancak şu da bir gerçek israf ettiğimiz şeyler ile nice uçaklar yapılır, israfı önlemek lazım, yerli üretmek isteyeni şevklendirmek lazım,klavye başında yalan vb dememek lazım. bilgi şart
  • Daha kağıt üretemeyen devlet motor helycopter falan yapcakmış , yalanlarla yüzde 50 kandırabiliyorsunuz ama bi yüzde 50 yemiyor.
  • Gönül ister ama bu ülkede daha geçtim arabayı ampul, kağıt, balon üretemiyoruz saman, et, nohut vs hepsi ithal ediliyor ve biz de yerli ve milli helikopter ve motorunu yapıyoruz ya da yapacağız öyle mi? At yalanı seveyim inananı hesabı. Peki hangi bütçeyle, yetişmiş, tecrübeli insanla ve ne kadar sürede? Okumuş,tecrübeli, bilgili insanlar kutuplaştırıldı, thy, tusaş gibi kurumlardan yandaşlara yer açılsın diye uzaklaştırıldı ve onlar da yurtdışına beyin göçü gittiler. Yerli ve milli helikopter, uçak yapıyoruz diyoruz abd, ingiliz, italyan firmaları ile neyin anlaşmalarını yapıyoruz? Neden dürüst olmuyorlar? Neden olmayan birşeyi olmuş gibi gösteriyorlar kimi kandıracaksınız makarnacı yandaşları mı? Onlara ne desen kanar. Ayrıca neden mr, x ray vs gibi tıbbi malzeme ve cihazlar plan ve üretme işine başlamıyoruz? Bunlar insan için daha önemli değil mi? Ve thy'ye fetocuları tıka basa dolduran, yedikleri her haltı ne de olsa bizden diye görmezden gelen temel tusaş'a thy'den atılanları niye aldı bunlar neden thy'den uzaklaştırıldılar? Bu adam thy'den niye gönderildi niye bir başka kuruma genel müdür yaptılar? Sus payı mı? Hamdi efendi de ortalarda yok niye ? Bu ülkede herşeyin çivisi çıktı, yalan, dolan, sahtekarlık, adilik, yolsuzluk, hırsızlık, hak yeme almış gitmiş Allah sonumuzu hayır etsin.
  • Bence biran önce yerli motor yapılmalı. Siyasi olarak desteklemezdim ama rahmetli Necmettin Erbakan doğrusunu söylüyormuş. Biran önce kendi motorumuzu yapmalıyız. Böyle geliştirilecek (!), yapılacak(!), vb sözler artık inandırıcı gelmiyor. Biran önce yerli motor yapılmalı ve dünyada hakettiğimiz yere gelmeliyiz.
  • Yerli motorları instagramda blogger olarak bulabilirsiniz.
  • İyi bari sonunda "yüzde yüz yerli"den, "sıra yerli motora geldi"ye gelebildi mesele. Mesele önce kendine karşı dürüst olabilmek, kandaş arkadaşlar bunu anlamıyor maalesef
  • yerli diye üstüne basa basa dillendirilen hiçbişeyin yerli olmadığına eminim.YALANIN biri BİN para bu devirde

Türkiye'nin ilk özgün tasarım helikopteri T625, Türk savunma ve havacılık sanayisinin tasarım ve üretimde geldiği noktayı gözler önüne serdi.

Türkiye'nin ilk özgün tasarım helikopteri T625, Türk savunma ve havacılık sanayisinin tasarım ve üretimde geldiği noktayı gözler önüne serdi.

Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) koordinatörlüğünde, Türkiye'nin genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platformla karşılanması hedefiyle hayata geçirilen Özgün Helikopter Programı'na birçok firma kabiliyetleri doğrultusunda katkı veriyor.

Program kapsamında tüm alt sistemlerin tasarımı yurt içinde gerçekleştirildi. Alt sistem tasarımlarına ilişkin fikri ve sınai mülkiyet hakları SSB'ye ait bulunuyor.

Geliştirme döneminde 14 alt sistemin üretimi Türkiye'de yapıldı. Diğer sistemlerin de seri üretim dönemini destekleyecek şekilde milli imkan ve kabiliyetler kullanılarak üretilmesi hedefleniyor.

Programın ana yüklenicisi TUSAŞ, helikopterin gövdesini, rotor sistemini ve güç aktarma sistemini tasarlayarak üretti.

T625'in aviyonik, haberleşme sistemi, seyrüsefer sistemi, yapısal bütünlük ve kullanım takip sistemi, sistem entegrasyon ve gösterim sistemi, elektronik harp sistemi bileşenlerinde ise ASELSAN'ın imzası bulunuyor. ASELSAN, ayrıca gösterge ve kayıt sisteminde de sorumluluk üstlendi.

TUSAŞ ve ASELSAN dışındaki bazı yerli firmalar da çeşitli kabiliyetlerini helikoptere yansıttı. 

Yerli motor da geliyor

Öte yandan, özgün helikoptere yerli motor geliştirilmesine yönelik çalışmalar da yoğun şekilde sürüyor.

Motor geliştirme projesinde, bu sistemin kalbini oluşturan çekirdek motorun ön prototip imalatı tamamlandı ve ilk ateşleme başarıyla gerçekleştirildi.

Proje kapsamında bir yandan Türkiye'de gaz türbinli motor tasarım, geliştirme ve test altyapıları oluşturulurken, diğer yandan helikoptere entegre edilecek 1400 shp gücünde, tip sertifikası alınmış, özgün ve milli motor, TUSAŞ Motor Sanayii AŞ tarafından geliştirilecek.

Helikopterin motoru dışındaki bileşenleri yerli üretilirken, motorun da helikoptere entegre edilmesiyle yerlilik oranı üst seviyeye çıkacak.

"Çok önemli bir başarı"

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, başarıyla gerçekleşen ilk uçuşun ardından personele hitaben bir mektup kaleme aldı. Mektubuna, "Değerli çalışma arkadaşlarım" hitabıyla başlayan Kotil, T625'in ilk uçuşuyla şirketin çok önemli bir başarı elde ederek havacılık alanında ne kadar iddialı olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, devletin savunma sanayisine verdiği destekle T625 helikopterinin TUSAŞ tesislerde tamamen milli olarak üretildiğini vurgulayan Kotil, helikopterin söz verdikleri gibi 6 Eylül 2018 günü saat 06.00'da ilk uçuşunu gerçekleştirdiğini anımsattı.

"6 Eylül 2018 tarihe kazınacak"

Bu sevinci sabahın ilk ışıklarında hep birlikte yaşadıklarını aktaran Kotil, mektubunda şunları kaydetti:

"T625 Genel Maksat Helikopterimiz, sizlerin emekleri sayesinde bizlere bu gururu yaşattı. Ülkemiz adına çok önemli bir kazanımı birlikte elde etmiş olduk. Duygularımın tarifsiz olduğunu belirtmekle birlikte, her zaman hatırımda kalacak bir durumdan dolayı sizlere teşekkür etmek isterim. En üst düzeydeki yöneticimizden tüm çalışanlara kadar herkes bu proje için yıllarca, aylarca ve günlerce ciddiyetle çalıştı. Bayram tatilinde çalıştınız, yeri geldi evde eşinizi ve çocuğunuzu ihmal ettiniz. Kimi zaman ise burada sabahladınız. Kısacası, disiplininiz, iş aşkınız, şirket bağlılığınız ve en önemlisi karakterlerinizle şirketimizin gurur tablosu oldunuz. Uçuş bittikten sonra sevinç gözyaşları döken çalışma arkadaşlarımı gözlemledim. Yıllarca bu projeye çalışarak adeta bu anı bekleyen sizlerle çalışabilmekten dolayı bir kez daha onur duydum. O sevinç gözyaşları geleceğe dair neler yapabileceklerimizdeki kararlılığın temsili oldu. Siz ülkeniz için çok ciddi bir fedakarlık yaparak başarı gerçekleştirdiniz. Tarihe sizlerin sayesinde kazınacağını düşündüğüm 6 Eylül 2018'de gerçekleşen gurur tablomuzu sizler de unutmayınız. Vatana ve millete armağan edilen bu büyük gün için tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimi ve tebriklerimi sunarım."  

T625'te yerli sanayi damgası

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

mugalata yazana diyene cvp ~ 4 yıl önce
Onun daha çokk böyle beyanları ve fetocuları tıka basa thy'ye sokup, yedikleri her haltı görmezden gelmesi, binlerce insanları haksız yere işlerinden etmek gibi yediği haltlar da var, ince ve zeka dolu bir şakşakçı olarak araştır, gör. Hakaret asıl sen ve senin gibiler ile şakşakladıklarının işidir. Devletin el altından destekleyerek ve vatandaşı daha da borçlandırarak, torpilli yandaşlarının neden olduğu zararlarını sümen altı ederek thy'nin bu seviyeye gelmesi başarı ise sabaha kadar sevin. Sevinirken en ufak krizde nasıl sallandığını yani mali altyapısının ne kadar kötü olduğunu da unutma !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 4 yıl önce
Bu Helikopterin motoru yurt dışından geliyor Atak helikopteri motoru ile aynı olması bir avantaj ancak yerli helikopterimize motoru çalıştırmaya ilk hareketi veren starter hava aracı üreticisine göre değişiklik gösterir starteri üretmeye yeterli birçok yerli firma vardı ama starter nerden temin edildi çok merak ediyorum,Ayrıca mürettabat koltuklarını hangi yerli firma yaptı? hepsini yapmamız imkan dahili değil ama bu uçuş emniyeti riske sokmayan bahsettiklerim gibi yerli kaynakları kullanmaya başlasak bu bile başarı olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bjv eln ~ 4 yıl önce
YErli marka oluşturuyoruz diyip yola çıksak çok iyi olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mustafa ~ 4 yıl önce
Türkiye şunu bunu ithal ediyor, bu yerli değil diyenler deliliniz nedir. Aksini ortaya koyun bilgi verin ki inanalım, yüzde yüz yerli ilk helikopter ve motor bence de iddialı ama yerli denilen şeye değil demek için bilgin/delilin olması şart. Ayrıca hepsi yerli değilse bırakalım bu işleri çok yanlış bir kanaat, eksiği olsa da yerli olsun, giderilir, kağıt üretemiyor değil üretilmiyor ama üretilmesi lazım, tibbi cihazda üretilmeli bu da doğru, tarımda köylü mehmet amcanın değil ülkenin ihtiyacına uygun köylünün hissedar olduğu büyük ölçekli üretim olmalı bunlar desteklenmeli, ilaç ve aşı da, otomobilde, ancak şu da bir gerçek israf ettiğimiz şeyler ile nice uçaklar yapılır, israfı önlemek lazım, yerli üretmek isteyeni şevklendirmek lazım,klavye başında yalan vb dememek lazım. bilgi şart

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mustafa'ya ~ 4 yıl önce
Devletin kendisi şu an ülkedeki ürünlerin %90 ı ithal diyor bundan büyük kanıt var mı? İktidarın herşeyi yalan olmasa bu kadar çok ithalat ve dış borç rekorları kırılır mı? Devlet hayvancılık ve tarımı mahvetti üretim diye birşey kalmadı hep yanlış politikalar yüzünden ki bunu da herkes söylüyor. Bilgi şart diyorsun da bilgi ilk sana lazım.
Ali ~ 4 yıl önce
Mustafa kardes sordugun aptalca sorularin cevabini aslinda kendin vermissin. Yine de ben soruyorum.yerli oldugunu söylüyorsan senin delilin nedir.? Ayrica bilgin nedir bir izah edermisin. Yazdiklarinin hemen hemen hepsi yerli ve milli olarak vardi. 16 yilda geldi birileri hepsini satti. simdi yerlerinde AVM ler yükseliyor kardes, Körmüsün sen hepsi gözlerinin önünde oldu. hala da oluyor. ülkenin ihtiyaclarini karsilayan seka dahil kagit fabrikalari ve seker fabrikalari satilirken de böyle mi düsünüyordun.?
YALAN & YALAN ~ 4 yıl önce
Daha kağıt üretemeyen devlet motor helycopter falan yapcakmış , yalanlarla yüzde 50 kandırabiliyorsunuz ama bi yüzde 50 yemiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türk ~ 4 yıl önce
Muharrem İnce'yi kimin kaçırdığına emin olun sonra gelin konuşun diğer %50 olarak.
. ~ 4 yıl önce
Siz muharram incenin dediği şizofrenler degilmisiniz Gidin kendi zihninizle uğraşın
Vah vah ~ 4 yıl önce
Olayi Muharrem ince olarak gördügünüu sürece hep böyle kalacaksiniz. Batiyorsunuz..Batiyoruz.. ülke hem dis siyaset hem de ekonomik olarak batiyor. 16 yildir kandirilmaktan bikmadiniz mi? geldiginiz noktaya bakin. Kagit üretemiyorsun ey cahil.. seker üretemiyorsun ey gafil.. Daha nasil anlatilabilir. sadece 10 yil önce senin milli ve yerli kuruluslarca üretiliyordu. hepsi 3 kurusa yandaslara satildi ve kapatildi. yerlerinde AVM ler yükseliyor. Bunu görebilmeniz icin daha ne olmasi gerekiyor.
Herşeyiniz yalan ! ~ 4 yıl önce
Gönül ister ama bu ülkede daha geçtim arabayı ampul, kağıt, balon üretemiyoruz saman, et, nohut vs hepsi ithal ediliyor ve biz de yerli ve milli helikopter ve motorunu yapıyoruz ya da yapacağız öyle mi? At yalanı seveyim inananı hesabı. Peki hangi bütçeyle, yetişmiş, tecrübeli insanla ve ne kadar sürede? Okumuş,tecrübeli, bilgili insanlar kutuplaştırıldı, thy, tusaş gibi kurumlardan yandaşlara yer açılsın diye uzaklaştırıldı ve onlar da yurtdışına beyin göçü gittiler. Yerli ve milli helikopter, uçak yapıyoruz diyoruz abd, ingiliz, italyan firmaları ile neyin anlaşmalarını yapıyoruz? Neden dürüst olmuyorlar? Neden olmayan birşeyi olmuş gibi gösteriyorlar kimi kandıracaksınız makarnacı yandaşları mı? Onlara ne desen kanar. Ayrıca neden mr, x ray vs gibi tıbbi malzeme ve cihazlar plan ve üretme işine başlamıyoruz? Bunlar insan için daha önemli değil mi? Ve thy'ye fetocuları tıka basa dolduran, yedikleri her haltı ne de olsa bizden diye görmezden gelen temel tusaş'a thy'den atılanları niye aldı bunlar neden thy'den uzaklaştırıldılar? Bu adam thy'den niye gönderildi niye bir başka kuruma genel müdür yaptılar? Sus payı mı? Hamdi efendi de ortalarda yok niye ? Bu ülkede herşeyin çivisi çıktı, yalan, dolan, sahtekarlık, adilik, yolsuzluk, hırsızlık, hak yeme almış gitmiş Allah sonumuzu hayır etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mugalata ~ 4 yıl önce
Yapmissin. Adam sana bu helikopterde neleri nerede urettirdim diye siralamis, sen kahvehane agziyla nohut, kagit sohbeti yapmissin. Nasil karninin sisi iniyor mu bunlari yazarak.
Birakiniz ~ 4 yıl önce
Ne halleri var ise görsünler. Akli basinda olanlar baslarinin caresine bakarlar elbet. Son 4 yilda binlerce yetismis beyin yurtdisina tüymüs neler olacaginin farkinda degil. Et ot saman nohut seker kagit ithal ediyor kahvehaneler tikabasa dolu ne anlatilmak istendiginin farkinda degil.
mugalata yazana ~ 4 yıl önce
sen onun her dediğine inanıyor musun? ebola'ya da öldürücü değil bulaşınca öldürüyor deyip kendini cümle alem'e güldürmüştü. sen ve senin gibi ahmaklar oldukça daha çook böyleleri atar,tutar.
“mugalata yazana” diyen ~ 4 yıl önce
Bu “ince ve zeka” dolu cevabı yazarken çok düşünmemişsindir eminim. Küfür ve hakaret sizin tipik karakteriniz. Adamın yıllarca yönetiminden bula bula ebola demecini mi buldun? Sizin zihniyet olsaydı THY hala 60 - 70 uçaklı butik havayoluydu. Adama gareziniz ondan!
Kahvehane ~ 4 yıl önce
Asıl kahvehane muhabbetini bu ülkeyi, kurumları yönetenler ve onlara kayıtsız, şartsız biat eden yağcı tayfa yapıyor. Thy'yi, torpil havayolları ve trabzon, rize havayolları'na çeviren,liyakat'i bitiren, önce thy sonra tusaş'ı karıştıran, birçok beyin insanımızı ülkemizden kaçırtan, soruya soru ile cevap vermeyi marifet zanneden, kul hakkı yiyen bu adama inanmaya devam edin yandaşlar.
Özgün tasarım ??? ~ 4 yıl önce
Bence biran önce yerli motor yapılmalı. Siyasi olarak desteklemezdim ama rahmetli Necmettin Erbakan doğrusunu söylüyormuş. Biran önce kendi motorumuzu yapmalıyız. Böyle geliştirilecek (!), yapılacak(!), vb sözler artık inandırıcı gelmiyor. Biran önce yerli motor yapılmalı ve dünyada hakettiğimiz yere gelmeliyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
önce liyakat ~ 4 yıl önce
liyakat'a dikkat etmeyip yandaşlara öncelik verirsen çok beklersin
Muammer ~ 4 yıl önce
Yerli motorları instagramda blogger olarak bulabilirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 4 yıl önce
İyi bari sonunda "yüzde yüz yerli"den, "sıra yerli motora geldi"ye gelebildi mesele. Mesele önce kendine karşı dürüst olabilmek, kandaş arkadaşlar bunu anlamıyor maalesef

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yerli damgası ~ 4 yıl önce
yerli diye üstüne basa basa dillendirilen hiçbişeyin yerli olmadığına eminim.YALANIN biri BİN para bu devirde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ip çi ~ 4 yıl önce
ip yaptık diye sevinenlerin torunlarından alkış beklemiyor kimse. Herkes farkında neler yapıldığının. siz hariç. .sşz gölge etmeyin yeter. bugğn bunu yapan yarın onlarıda yapacaktır.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000