04 Mart 2023, Cumartesi 09:39:47

T129 ATAK helikopteri için BAE'den yakın ilgi

TUSAŞ firması tarafından geliştirilen "T129 ATAK Helikopteri"nin ihracattaki yeni durağı Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olabilir. BAE, T129 ATAK ile yakından ilgileniyor.
  • yerli milli diyorlar ABD deden izin almadan satamiyorlar bilen varmi hangi yerli milli olani ABD den izin almadan satabiliyoz lafa geldimi mangalda kül birakmiyorlar satisa geldimi ABDde engeli
  • Koltuk,çıkar ,para uğruna yerli ve milli Atak helikopter bilmem ne yaptık diye övünenler ve onların yağcıları, motor ve elektronik aksamları üreten Abd izin verirse satabiliyoruz !!!
  • Yerli ve milli! Aklıma Fenerbahçe tribünlerinin tezahüratı gekiyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde geliştirilen T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, ihracat yolculuğuna devam ediyor. Şu ana kadar Filipinler ve Nijerya tarafından tercih edilen T129 ATAK’ın ihracattaki yeni durağı, BAE olabilir.

20-24 Şubat 2023 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de gerçekleştirilen IDEX’23 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda, Türk savunma sanayii firmaları yoğun katılım gösterdi. TUSAŞ ise Abu Dabi Emiri Muhammed bin Zâyid bin Sultan en-Nehyan’ın özel davetlisi olarak fuarın NAVDEX kısmında yer aldı. Şirket; T129 ATAK, ANKA, AKSUNGUR, HÜRKUŞ ve HÜRJET platformlarını fuar kapsamında sergiledi.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Birleşik Arap Emirlikleri, TUSAŞ’ın T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile çok yakından ilgileniyor. Edindiğimiz bilgilere göre; Abu Dabi Emiri en-Nehyan, T129 ATAK platformunu oldukça beğendi ve TUSAŞ’ı fuara özel olarak davet etti.

Tedarikin gerçekleşmesi durumunda BAE, Türkiye’nin ardından T129 ATAK’ın en büyük kullanıcısı olacak. TUSAŞ, şu ana kadar; Türk Kara Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 80’den fazla ATAK teslim etti. Teslim edilecek toplam helikopter sayısı, 100’ü geçecek.

Öte yandan Filipinler ile Nijerya’nın ise 6’şar adet T129 ATAK siparişi bulunuyor. Filipinler’e 4 helikopter teslim edilirken, Nijerya’ya ilk teslimatın ise bu yıl gerçekleştirilmesi bekleniyor.

ABD motor ihracatına yeşil ışık yakar mı?

Bilindiği üzere T129 ATAK Helikopteri’nde, iki adet ABD üretimi LHTEC CTS800-4N Turboşaft Motoru kullanılıyor. Pakistan’ın Türkiye’den 30 adet T129 ATAK tedariki, ABD’nin motorlar için ihracat izni vermemesi sebebiyle gerçekleşememişti. Ancak Filipinler için motor ihracat izni veren ABD’nin, BAE’ye yönelik olası bir ihracat durumunda da motorlar için izin vereceği değerlendiriliyor. (SavunmaSanayiST)

T129 ATAK helikopteri için BAE'den yakın ilgi

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

eskisehirli ~ 12 ay önce
yerli milli diyorlar ABD deden izin almadan satamiyorlar bilen varmi hangi yerli milli olani ABD den izin almadan satabiliyoz lafa geldimi mangalda kül birakmiyorlar satisa geldimi ABDde engeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korkma ~ 12 ay önce
Yerli motorda yakında bitiyor rahat ol sende övün
korkma'ya ~ 12 ay önce
Neresi yerli,oradan buradan parça,ekipman,yardım alıp burada birleştirilerek yapılan şey nasıl yerli oluyor?
yerli ve milli !!! ~ 12 ay önce
Koltuk,çıkar ,para uğruna yerli ve milli Atak helikopter bilmem ne yaptık diye övünenler ve onların yağcıları, motor ve elektronik aksamları üreten Abd izin verirse satabiliyoruz !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sallama ~ 12 ay önce
Elektronik aselsan, motor abd ama yakında yerliside geliyor muhalif olma ülken için sevin
sallama yazana ~ 12 ay önce
Elektronik aksamları yapan Aselsan,teknolojiyi,malzemeyi,mühendisliği kimden alıyor onu da olmayan aklınla yazsana. Ayrıca yerli motoru kimin katkısıyla,yardımıyla,malzeme,teknolojisiyle yapıyorsun?
Yerli ve ~ 12 ay önce
Yerli ve milli! Aklıma Fenerbahçe tribünlerinin tezahüratı gekiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000