23 Mayıs 2022, Pazartesi 16:24:52

Suudi Arabistan Akıncı TİHA mı alacak?

Lübnan merkezli Tactical Report, Suudi Arabistan'ın Türkiye'den "Akıncı TİHA" satın almak için harekete geçeceğini yazdı.
  • Silah satmak strateji işidir. Kime satacağına çok dikkat edeceksin. Özellikle araplara.
  • Kardeş olmayı bırak, baş düşmanlarımızdan birine stratejik bir silah satılmaz. Para için atmayacakları takla yok.

Bir ülke daha Türk yapımı silahlı insansız hava araçlarından satın almak istiyor. Lübnan merkezli Tactical Report, Suudi Arabistan'ın Bayraktar Akıncı TİHA satın almak için üretici şirket Baykar'la görüşmeye hazırlandığını duyurdu.

Haberde, Suudi Arabistan'ın askeri kabiliyetini artırmak amacıyla kurulan Askeri Sanayiler Genel Otoritesi'nin, SİHA tedarikiyle ilgilendiği ifade edildi.

İbrahim Kalın sinyali vermişti

Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerini tüm alanlarda geliştirecek somut adımların atılacağını vurgulayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suudi Arabistan'a SİHA satışının gündemde olup olmadığına yönelik soruya "Mümkün olmaması için bir gerekçe bulamıyorum" ifadesini kullanmıştı.

Türkiye'ye yönelik örtülü ambargoyu kaldırmışlardı

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin yılbaşından bu yana pozitif seyretmesi ile birlikte 2020'nin başından beri uygulanan Türk ürünlerine örtülü boykot süreci sona ermişti.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Nisan ayında Suudi Arabistan'a gitmiş, Cidde Kral Abdülaziz Havalimanı'nda Mekke Emiri Prens Halid el-Faysal tarafından karşılanmıştı.

Erdoğan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 'Tarihi, kültürel, beşeri bağlara sahip iki kardeş ülke olarak aramızdaki her türlü siyasi, askeri, ekonomik ilişkilerin artırılması ve yeni bir dönemin başlaması için gayret içerisindeyiz.' ifadelerini kullanmıştı.

Ünlü Amerikan dergisi New Yorker, Türk insansız hava araçları Bayraktar TB2 'leri masaya yatırmıştı. Stephen Witt'in kaleme aldığı 'Savaşın Doğasını Değiştiren Türk İHA'sı' başlıklı makalede Bayraktar TB2'nin, Kuzey Afrika'dan Kafkasya'ya kadar birçok bölgedeki başarılarına dikkat çekilmişti.

Orduları için örnek aldılar

Bayraktar TB2, dünyadaki birçok ülkenin envanterine girmiş ve başarısıyla adından çokça söz ettirmişti. Bayraktar TB2'nin başarısını son olarak Fransa basını da gündeme getirdi. Basında yer alan haberde, Fransa kendi ordusu için Bayraktar TB2 benzeri silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) üretimine geçilmesi yönünde görüş bildirildiği bilgisine yer verildi.

Suudi Arabistan Akıncı TİHA mı alacak?

Facebook Yorum

Yorumlar

Strateji ~ 3 ay önce
Silah satmak strateji işidir. Kime satacağına çok dikkat edeceksin. Özellikle araplara.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
w ~ 3 ay önce
Kardeş olmayı bırak, baş düşmanlarımızdan birine stratejik bir silah satılmaz. Para için atmayacakları takla yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sen satma ~ 3 ay önce
Sen satma da abd satsın. Adamin elinde zaten kat kat gelişmiş savaş uçakları var, kapısında satmak için kuyruk olani da var.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000