01 Şubat 2019, Cuma 08:05:48

Supersonik uçaklar ses kirliliğini artırabilir

Gelişen teknolojinin etkisiyle sesten daha hızlı uçakların yaygınlaşması halinde Kuzey Amerika ve Batı Avrupa'da her 5 saniyede bir sonik patlamaların yaşanabileceği kaydedildi.
  • Kuzey Amerika, Almanya gibi ülkelerde yoğunluktan dolayı ses kirliliği olacaktır. Lakin İsrail'in her konuya ilistirilmesi sinir bozucu
  • Süpersonik olucaksa sonic boom yapmaz mı. Uzun ucuslarda örnek olarak gunde 10 tane üstümüzden gecse 10 tane sonic boom acaba 35000-45000ft den yeryüzüne ses ne kadar gelir. Hız kazandıracağı kesin de.
  • önünde kimse duramayacak. O uçak üreticileri zaten bunun alt yapısının hazırlığı içindeler. Muhtemel olarak 2 proje var şu anda. 1-) Daha güvenli ve karlı süpersonik uçakların yapımı. 2-) Pilotsuz uçak. Muhtemelen bizim torunlar görecek bu zamanları.
  • Uçak üreticileri sesten hızlı uçak yapmak istemiyorlar, yoksa satış adetleri düşücek. Bu sektöre tesla lazım

Gelişen teknolojinin etkisiyle sesten daha hızlı uçakların yaygınlaşması halinde Kuzey Amerika ve Batı Avrupa'da her 5 saniyede bir sonik patlamaların yaşanabileceği kaydedildi.

Uluslararası Temiz Ulaşım Konseyi (ICCT) yaptığı son araştırmada, sonik patlamaların yanı sıra 2035 yılına gelindiğinde uçak sektörünün çevre kirliliğine ve bazı sağlık sorunlarına neden olabileceği uyarısını yaptı. Yetkililer özellikle ses kirliliğinin eskiye nazaran iki katından daha fazla artacağı uyarısında bulunuyor.

Raporda sonik patlamaların en çok İsrail, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'yı etkileyeceği kaydedildi. Bu bölgelerde günde ortalama 150-200 ses patlamasının yaşanabileceği belirtiliyor.

ICCT yetkilisi Dan Rutherford konuyla ilgili olarak "Şu anda sesten hızlı uçakların satış hedefi yakında bazı yasakların geleceğine ve bu durumun da çevreyle ilgili olumsuz sonuçların ortaya çıkacağına işaret ediyor." ifadelerini kullandı.

Yaklaşık iki bin start-up şirketin sesten hızlı (süper sonik) uçaklarla havacılık sektörüne girmek istediğinin altı çizilen araştırmada, günde 5 bin uçuşun yapılacağı ve 160 havalimanının kullanılacağına dikkati çekildi. Raporda, Dubai Uluslalarası Havaalanı ve Londra Heathrow'da 300'den fazla sesten hızlı ticari uçuşun yapılacağı kaydedildi.

Concorde'un ticari hayatı 26 yıl sürdü

Sesten hızlı ilk ticari uçuşlar 1977 yılında yapıldı. Fransa-İngiltere ortaklığında geliştirilen Concorde uçakları normalde 12 saat süren Londra-New York seferini saatte 2000 kilometre hızı geçerek yaklaşık 3 saatte tamamlıyordu.

Çok fazla yakıt tüketmesi ve yolcu kapasitesinin azlığı sebebiyle Concorde uçaklarının biletleri ortalama 5000 dolar civarındaydı. Daha sonra yaşanan kazaların artması ve maliyet sebebiyle 24 Ekim 2003'te Londra-NewYork arasında yapılan son sefer sonrası sesten hızlı Concorde uçaklarının ticari hayatı sona erdi. (EuroNews)

Supersonik uçaklar ses kirliliğini artırabilir

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

İsrail ne alaka. ~ 2 yıl önce
Kuzey Amerika, Almanya gibi ülkelerde yoğunluktan dolayı ses kirliliği olacaktır. Lakin İsrail'in her konuya ilistirilmesi sinir bozucu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emrah Zeynel TAN ~ 2 yıl önce
Aynen katılıyorum. Her konunun içine israil in karıştırılmasını kasti hareket olarak görüyorum.
—- ~ 2 yıl önce
Süpersonik olucaksa sonic boom yapmaz mı. Uzun ucuslarda örnek olarak gunde 10 tane üstümüzden gecse 10 tane sonic boom acaba 35000-45000ft den yeryüzüne ses ne kadar gelir. Hız kazandıracağı kesin de.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknolojinin ~ 2 yıl önce
önünde kimse duramayacak. O uçak üreticileri zaten bunun alt yapısının hazırlığı içindeler. Muhtemel olarak 2 proje var şu anda. 1-) Daha güvenli ve karlı süpersonik uçakların yapımı. 2-) Pilotsuz uçak. Muhtemelen bizim torunlar görecek bu zamanları.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kkkk ~ 2 yıl önce
Uçak üreticileri sesten hızlı uçak yapmak istemiyorlar, yoksa satış adetleri düşücek. Bu sektöre tesla lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cihan ~ 2 yıl önce
daha karlı satacak? daha az yolcu taşıdığından frekansı daha fazla olacak?
Dolmuş ~ 2 yıl önce
Gibi günde 4 servis atarız valla Amerika'ya

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000