29 Kasım 2023, Çarşamba 11:17:12

SunExpress 180 uçak motoru sipariş etti

SunExpress, 13 Kasım'da Dubai Airshow'da 90 adede kadar sipariş ettiği Boeing 737-8 ve 737-10 uçaklarına güç sağlamak için 180 adede kadar LEAP-1B motor siparişi verdiğini açıkladı. Havayolu ayrıca filoyu desteklemek için yedek motorlar da satın alacak.
  • Devasa siparişler, hedefler.. Son 10 yılda o kadar farklı durumla karşılaştık ki 6 ay sonrasını öngörebilecek kimse şuanda yeryüzünde bulunmuyor. Kendi deneyimlerime istinaden yukarıdaki tablonun gerçekleşmesi çok zor ama siz yine de motivasyonuzu kaybetmeyin..
  • Niye yerli ve milli motordan sipariş vermediniz,hani yerli ve millicilik? Önce Thy sonra Sun Express'deki komisyon iddiaları da apayrı...
  • Neden birdenbire satın alımlar arttı? Ha pardon işin içinde komisyon varmış.
  • Çalışana gelince sürekli kemer sıkmaktan bahseden CEO,basında sürekli agresif büyüme röportajları veriyor.Kendi cv sini çalışanları mağdur ederek dolduran ,gerçek bir lider !!!

SunExpress, 13 Kasım'da Dubai Airshow'da 90 adede kadar sipariş ettiği Boeing 737-8 ve 737-10 uçaklarına güç sağlamak için 180 adede kadar LEAP-1B motor siparişi verdiğini açıkladı.  Havayolu ayrıca filoyu desteklemek için yedek motorlar da satın alacak.

SunExpress, hizmet vermeye başladığı 1989 yılından bu yana CFM'nin bir müşterisi. Filosunun tamamı 737'lerden oluşan operatör, CFM56-7B motorlarıyla çalışan 53 adet 737NG ve önceden verilen bir sipariş kapsamında teslim edilen dokuz ve teslimatı beklenen 31 adet 737-8'ye sahip.

SunExpress CEO'su Max Kownatzki şunları söyledi, "Bu yeni sipariş, güçlü büyüme stratejimizin bir parçası. Talebi karşılamak ve küresel ayak izimizi genişletmek için önümüzdeki 10 yıl içinde 150 uçakla filomuzu iki katına çıkarmayı planlıyoruz." "LEAP-1B motoruyla elde ettiğimiz güvenilirlik, yakıt verimliliği, düşün karbon emisyonu ve dünya standardındaki destek, bu stratejiyi uygulama sürecimizin ayrılmaz unsurları."

GE Aerospace ve Safran Aircraft Engines tarafından kurulmuş 50/50 ortak girişim olan CFM International'ın Başkanı ve CEO'su Gaël Méheust ise yeni sipariş hakkında şunları belirtti, “SunExpress daima etkileyici bir hava yolu şirketi oldu ve en başından bu yana bu ekibin bir parçası olmak bizim için bir ayrıcalık."  "Bu uzun vadeli stratejiyi uygulamalarına destek olma sürecinde oynadığımız rolün bilincindeyiz. SunExpress'in geleceğe yönelik vaadini gerçekleştirebilmesi adına verdiğimiz sözleri yerine getirme hususunda her zamankinden daha kararlıyız."

Geliştirilmiş CFM LEAP motor ailesi, önceki nesil motorlara kıyasla gürültüyü önemli düzeyde azaltmanın yanı sıra %15 ila %20 oranında daha verimli bir yakıt tüketimi ve daha düşük CO2 emisyonu sağlıyor. LEAP motoru, 2016'da pazara sunulmasından bu yana müşterilerimizin 28 milyon tondan fazla CO2* tasarrufu yapmalarına imkan sağladı.

SunExpress'in halihazırda 90 motorluk sipaişi bulunuyordu. Son siparişle birlikte toplam sipariş sayısı 180'e yükselmiş oldu.

SunExpress 180 uçak motoru sipariş etti

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Consultant ~ 3 ay önce
Devasa siparişler, hedefler.. Son 10 yılda o kadar farklı durumla karşılaştık ki 6 ay sonrasını öngörebilecek kimse şuanda yeryüzünde bulunmuyor. Kendi deneyimlerime istinaden yukarıdaki tablonun gerçekleşmesi çok zor ama siz yine de motivasyonuzu kaybetmeyin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eyyy ~ 3 ay önce
Niye yerli ve milli motordan sipariş vermediniz,hani yerli ve millicilik? Önce Thy sonra Sun Express'deki komisyon iddiaları da apayrı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Satın alma ~ 3 ay önce
Neden birdenbire satın alımlar arttı? Ha pardon işin içinde komisyon varmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TekLift ~ 3 ay önce
Ben kısaca şöyle özet geçeyim. Şirketim o kadar kar ettiki parayı harcayacak yer arıyor. Zira personel maaşlarını kestiler;uçuş ekiplerine yaz ve kış uygulaması gibi saçma bir düzen getirerek özlük haklarımızı kestiler. HR'ın kurduğu performans düzenine göre tecrübeli ve pahalı personeller işten çıkarılıyor, yerlerine daha ucuza yeni arkadaşlar geliyor. Kalite düşürülüyor. Maliyet giderleri bilinçli şekilde arttırılıyor. Böylece bu yılın karlılığı düşürülüyor.
Adem ~ 3 ay önce
Uçağın motoru ayrı mı sipariş ediliyor? İlk defa duyuyorum. Uçağın kendini ayrı, motorunu ayrı sipariş etmek biraz garip geldi açıkçası.
TekLift 2 ~ 3 ay önce
Karlılık bilinçli bir şekilde düşürülüyor çünkü iki sebebi var. 1) Personele ödenecek bonus rakamını düşürmek 2) Yönetim kuruluna gelecek yıl için daha düşük kar hedefi sunmak. Yönetim aslında bankamatik personellerini (müdürlerini= Hilafetçi Ali Yaşar) işten çıkarsa şirketteki azalan liyakat artar. Bununla birlikte yöneticiler birbir şirketten ayrılıyorlar ve devamı da gelecek gibi görünüyor. Mesela kabin yöneticileri. Şirket içindeki siyaset de ayrı bir işkenceye dönüştü.
Arif ~ 3 ay önce
Bizim şirkette komisyon olmaz kardeş, yanlış adrestesin.Yedirmezler o avantayı kimseye. Bizim satınalma nokta atışı yapar, direkt naylon faturalarla verilmeyen siparişi verilmiş ve hizmeti veya malı alınmış gibi onaylar, kimse de fark etmez; direkt indragandi yani.
Adem'e ~ 3 ay önce
Uçak ve motor uzun yıllardır ayrı ayrı satılır yeni bir şey değil ki.
Adem efendi ~ 3 ay önce
Bunu bilmiyorsan havacılık ve bu sitede ne işin var?
Özsadakatsiz ~ 3 ay önce
Çalışana gelince sürekli kemer sıkmaktan bahseden CEO,basında sürekli agresif büyüme röportajları veriyor.Kendi cv sini çalışanları mağdur ederek dolduran ,gerçek bir lider !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bırak ~ 3 ay önce
ya bunu yazma en az 2 kat daha fazla maaş alıyoruz dışardakilere göre ve 50% daha az çalışıyoruz!!
Birak a ~ 3 ay önce
Ofis calisanlari icin dogru. Cennettir plaza

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000