11 Haziran 2018, Pazartesi 09:17:25

Süleymaniye seferleri yeniden başladı

İran ile IKBY'nin Süleymaniye kenti arasında Irak merkezi hükümeti tarafından askıya alınan uçuşlar, 9 ay aradan sonra dün yeniden başladı.
  • Gereksiz bir firma, gereksiz bir rota!

İran ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Süleymaniye kenti arasında Irak merkezi hükümeti tarafından askıya alınan uçuşların, 9 ay aradan sonra dün yeniden başladığı bildirildi.

İran'ın başkenti Tahran'dan havalanan İran'ın Mahan Havayollarına ait bir yolcu uçağı, dün sabah Süleymaniye Uluslararası Havalimanı'na indi.

Süleymaniye Uluslararası Havalimanı Müdürü Tahir Abdullah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IKBY'nin gayrimeşru referandumunun ardından askıya alınan uçuşların yeniden normale dönmesi için Irak merkezi hükümeti ile yoğun toplantılar yapıldığını belirtti.

Abdullah, "Uzun süre yapılan toplantılar neticesinde bugün (dün) Tahran'ın İmam Humeyni Havalimanı'ndan havalanan yolcu uçağı Süleymaniye Havalimanı'na inmiştir." dedi.

Türkiye ile Süleymaniye arasındaki uçuşların ise henüz başlamadığını hatırlatan Abdullah, söz konusu seferlerin de yeniden başlamasını temenni ettiğini dile getirdi.

Bağdat hükümeti, IKBY'nin 25 Eylül 2017'de gayrimeşru referanduma gitmesi nedeniyle, 29 Eylül'de Erbil ve Süleymaniye'deki havalimanlarına yurt dışı uçuş yasağı getirmişti.

Irak merkezi hükümetinin 20 Mart'ta IKBY'deki havalimanlarına getirdiği yurt dışı uçuş yasağını kaldırmasından sonra Süleymaniye Havalimanı'ndan ilk uluslararası uçak seferi Ürdün'ün başkenti Amman'a yapılmıştı.

Süleymaniye seferleri yeniden başladı

Facebook Yorum

Yorumlar

Leman ~ 10 ay önce
Gereksiz bir firma, gereksiz bir rota!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000