10 Ağustos 2019, Cumartesi 11:11:46

SU-35 konusu hız kazanıyor

F-35 programından çıkarılan Türkiye, Rus silah şirketi Rosoboronexport’tan gelen SU-35 teklifini değerlendirmeye aldı.
  • Bazen kafayı kaldırıp seçenekleri görmek lazım. En iyisi herzaman en iyisi değildir! En iyisi herhalde kendi iradenle özgürce kullanabildiğindir. Zor da olsa biz yapalım, özgürce kullanalım. (Hürriyet ve İstiklal benim karakterimdir. M.K.ATATÜRK)
  • Türkiye böyle bir hata yapmaz umarım Amerika olmazsa Fransa olur İsveç olur İngiltere olur Türkiye alternatifi Rusya'da değil Avrupa'da aramalı
  • Patlat bir eeeyyyyy daha be! Sonrasını unutuyor herkes nasıl olsa!
  • Bütün sistemlerin natodan çıkarılması gerek. F 16 varken aynı ayar bir uçağı neden alalım ki?
  • Yonettigi hersey heryerde cokuyor

F-35 programından çıkarılan Türkiye, Rus silah şirketi Rosoboronexport’tan gelen SU-35 teklifini değerlendirmeye aldı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, başta Hava Kuvvetleri Komutanlığı olmak üzere ihtiyacı olan kurumlardan SU-35 ilgili görüş istedi. Kurumlar “evet” derse SSB, Ruslarla görüşmeleri resmen başlatacak.

Türkiye, ABD’nin F-35 tehditleri karşısında ilk andan itibaren, bu uçağı alsa da gönderilmemesi, lojistiğine yönelik yaptırımlar gibi çok sayıda müdahalelerin söz konusu olabileceği gibi ABD’nin F-35’lerle ilgili her fırsatta ‘sorun’ çıkarabileceği ihtimali karşısında alternatifleri gündemde tutuyordu. F-35 programı üyeliğinin askıya alınmasının ardından Rus devlet silah şirketi Rosoboronexport’un SU-35 teklifi değerlendirilmeye başlandı. Rusya, ABD ambargolarıyla karşılaşan Türkiye ile savunma işbirliğine yönelik görüşme ve toplantılarda bir süredir SU-35 satışıyla ilgili öneride bulunuyordu. Son olarak Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov, S-400’ler konusunda geri adım atmayan Türkiye’ye savaş uçağı da satabileceklerini açıklamıştı.

CEVABA GÖRE YOL HARİTASI ÇİZİLECEK

Yeni nesil savaş uçağı ihtiyacının karşılanması kapsamında Türkiye, TSK envanterindeki mevcut savaş uçaklarının bakım hattını güçlendirerek daha uzun süre görev yapmalarının sağlanması, bu süreçte milli muharip uçak TFX’in üretilmesi sürecinin hızlandırılması, dost ve müttefik ülkelerin de bu projeye ortaklıklarının sağlanması, acil ihtiyaç durumunda ise Rusya, Çin, Pakistan başta olmak üzere alternatifler üzerindeki çalışmalara odaklanmıştı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Hava Kuvvetleri Komutanlığı başta olmak üzere nihai kullanıcılar ve ilgili kurumlara SU-35’le ilgili görüşlerini sordu. Olumlu değerlendirmeler gelmesi ve ihtiyacı gidereceğinin değerlendirilmesi halinde Rusya ile görüşmeler resmen başlatılacak.

SU-35 konusu hız kazanıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Az olsun, benim olsun! ~ 6 ay önce
Bazen kafayı kaldırıp seçenekleri görmek lazım. En iyisi herzaman en iyisi değildir! En iyisi herhalde kendi iradenle özgürce kullanabildiğindir. Zor da olsa biz yapalım, özgürce kullanalım. (Hürriyet ve İstiklal benim karakterimdir. M.K.ATATÜRK)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
su ~ 6 ay önce
Türkiye böyle bir hata yapmaz umarım Amerika olmazsa Fransa olur İsveç olur İngiltere olur Türkiye alternatifi Rusya'da değil Avrupa'da aramalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gemuh79 ~ 6 ay önce
Niye? Rusya, Avrupa ve ABD gibi ortadoğu yu karıştırmak yerine bizzat böldürmemeye çalışması, komşu ülke olarak yıllardır savaşmadığımız için mi güvenmiyorsun? Şam'da cuma namazı kılmak isteyenlerden biri daha
... ~ 6 ay önce
Patlat bir eeeyyyyy daha be! Sonrasını unutuyor herkes nasıl olsa!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nato ~ 6 ay önce
Bütün sistemlerin natodan çıkarılması gerek. F 16 varken aynı ayar bir uçağı neden alalım ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ömür ~ 6 ay önce
F16 larin ömrü dolunca ucaksiz kalmayalım diye
Tek kafanin ~ 6 ay önce
Yonettigi hersey heryerde cokuyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sorun yok.. ~ 6 ay önce
Sorun yok! Mandacı çok! yeterince kuyruk sallarlarsa F35’leri verirler yine, parasını öder ne zaman, nerede isterlerse orada kullanırız..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000