12 Ocak 2023, Perşembe 09:49:44

Standard Chartered havacılık finansman bölümünü satıyor

Birleşik Krallık'ın önde gelen bankalarından Standard Chartered, havacılık finansman bölümünü satma kararı aldı

Standard Chartered daha evvel açıkladığı maliyetleri düşürmek ve hissedar getirilerini artırma stratejisi kapsamında havacılık finansman kolunu satmayı düşündüğünü duyurdu.

Standard Chartered Plc, maliyetleri düşürme ve hissedar getirilerini artırma stratejisinin bir kesimi olarak havacılık finansmanı iş kolunu satmayı düşündüğünü belirtti.

Banka Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “havacılık finansmanı işinin gelecekteki sahipleri için alternatifler araştırmayı planladığını” söyledi. Havayollarına ve finans kuruluşlarına uçak kiralayan ve finanse eden ünite, toplam gelirinin yaklaşık yüzde 2’sine ve risk yüklü varlıklarının yaklaşık yüzde 1’ine karşılık geliyor.

Standard Chartered, ürün yelpazesini genişletmek istediği için 2007 yılında uçak kiralama şirketi Pembroke Group’u satın almıştı. Bankanın Dublin merkezli havacılık işletmesi, 230’dan fazla uçağı yönetiyor ve jet yakıtı hedge’i, borç finansmanı ve gereksiz uçakların tekrar pazarlanması üzere diğer hizmetler sunuyor.

Kurumsal, ticari ve kurumsal bankacılık ile Avrupa ve Amerika Kıtası CEO’su Simon Cooper, “Biz hissedar getirilerini güzelleştirme ve 2024 amaçlarımızı gerçekleştirme taahhüdümüze odaklanmaya devam ederken, ünitenin yeni sahibi büyümenin bir sonraki basamağına istikamet verebilir” dedi.

Banka geçtiğimiz Şubat ayında, yatırımlar için daha fazla alan yaratmak ve getirileri artırmak için 2024 yılına kadar 1,3 milyar dolarlık maliyeti azaltmayı hedeflediğini açıklamıştı. Yapılan duyuru, First Abu Dhabi Bank PJSC’nin ünitesi satın almayı değerlendirdiğini lakin bir teklif vermeyeceğini açıklamasından birkaç gün sonra geldi.

2021 yılı verilerine göre Standard Chartered'ın taşınır ve taşınmaz mal varlıklarının toplam değerinin yaklaşık 830 milyar ABD Doları olduğu biliniyor.

Standard Chartered havacılık finansman bölümünü satıyor

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000