09 Mart 2015, Pazartesi 21:55:56

SOLAR IMPULSE 2 İLK TURU TAMAMLADI

Güneş enerjisiyle çalışan tek kişilik uçakla dünyanın çevresini dolaşmayı hedefleyen İsviçreli pilot Andre Borschberg, Abu Dabi'den başladığı rekor denemesinin ilk ayağını tamamladı.
  • İNSAN OLARAK GURURLANDIM FOSİL YAKITLARIN NELERE MAL OLDUĞUNU GEZEGENİ NE HALE GETİRDİĞİ BİLİNDİĞİ GİBİ BU GİRİŞİM PETROL TRÖSTLERİNİ ARAPLARIN DAYILARINI FAZLA ÜRKÜTMEDEN VE HATTA ONLARI ORTAKMIŞ GİBİ GÖSTEREREK (VİDEOLARDAKİ BEYAZ FİSTANLI ADAMLAR GİBİ ) PETROLCÜ ZEVATIN VE UZANTILARININ BOYUNDURUĞUNDAN KURTULMAK VE EN AZINDAN GEZEGENİN BİRAZ DAHA FAZLA DOĞAL TEMİZ NEFES ALARAK VAROLUŞUNA DEVAM ETMESİ VE BİZİMDE İÇİNDEKİ CANLILARDAN BİRİ YANİ İNSAN OLARAK BUNDAN YARARLANMAMIZ ADINA MÜKEMMEL BİR BAŞLANGICA DEVAM EDİLİMİ.TÜM KALBİMLE DESTEKLİYORUM . VE BİLİYORUMKİ ÜLKEMDE TÜRKİYEMDE SOLAR ENERJİ KONUSUNDA SADECE HAVACILIK ADINA DEĞİL BU ENERJİNİN FARKLI KULLANIM MODLARINDA CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPAN TÜRKLER VAR VE DİLİYORUMKİ ONLARI ANLAYAN VE ÖNÜNÜ AÇAN DİNLEYEN DESTEK VEREN BİR OTORİTE KALKAR AYAĞA VE BİRŞEYLER YAPAR EN AZINDAN BU ÜLKE İÇİN KALDIKİ İSVİÇRELİLER DÜNYA İÇİN YAPTILAR. TEKRAR İNSANLIK ADINA KUTLUYORUM TÜM EMEĞİ GEÇENLERİ.
  • ama kabataşta adamlar üstelik üstleri çıplak falan :) el nerde biz nerde ama burası çocuk parkı yoooo burası yeni toki ama burası yeşil alan yoooo burası yeni otopark
  • bu adamlar bizi gecmis !!!!
  • İnsanın sabrınını ve psikolojisini sınayacak türden bir kokpit boyutu, insan kafayı yer onun içinde belli bir süreden sonra.
  • Ne diyosun la sen? :)) meczup musun :) ne densin istiyorsun bu habere? ::))))
  • Senin gibi birinin bu haberden anlayacağı ancak "kokpit hacminin 3.8 olduğu" olurdu. Hiç şaşırtmadın
  • Ne zaman bizim bir eserimiz olur acaba...ah..ah...ah....
  • Tarihe tanıklık ediyoruz. Gelecek için umut verici. Planlı tüm bacakları emniyetle tamamlar inşallah. Seyretmesi bile güzel.
  • havacılığın kitabını yazan denyolar.....neredesiniz,bakın mesela Kokpitin hacmi 3.8 metreküpmüş.....olacak şeymi değilmi.hadi döktüründe neşemizi bulalım.....yoksa sizi germedimi bu haber.

Solar Impulse-2 uçağı 12 saatlik uçuşun ardından Umman'ın başkenti Muskat'a indi. Uçak beş ay içinde tüm kıtaları dolaşacak, hem Atlas Okyanusu, hem de Büyük Okyanus'tan geçecek. Andre Borschberg uçağı diğer İsviçreli pilot Bertrand Piccard ile dönüşümlü kullanacak.

Pilotlar, dünyanın farklı yerlerinde mola verecek, uçağın bakımını yapacak ve temiz teknolojinin kullanımının yaygınlaştırılması mesajını verecek.

Borschberg, kalkışından önce BBC'ye yaptığı açıklamada,"Çok özel bir uçağımız var. Okyanusları aşmamızı sağlayacak. Bunu yapmak için beş gün beş gece uçmak zorunda kalabiliriz" dedi.

Okyanus üzerinde uykusuzluk sınavı
Rekor denemesinin ilk ayağı olan Abu Dabi-Umman arası 400 kilometre. Uçak saatte 70 kilometre hız yapabiliyor. Solar Impulse projesi şimdiden bir dizi dünya rekoru kırdı. Solar Impulse -1 2013'te ABD'yi boydan boya geçen ilk güneş enerjisiyle çalışan uçak oldu. Ancak dünya turu için Solar Impulse-1'den daha büyük bir uçak yapıldı.

Yeni modelin kanat açıklığı 72 metre. Uçağın kanat açıklığı genişliği Boeing 747'ninden daha büyük. Ancak Solar Impulse-2'nin ağırlığı sadece 2.3 ton. Uçağın hafifliğinin başarısı için kritik önemde olduğu belirtiliyor.

Aynı şekilde kanatlardaki 17,000 bin adet güneş enerjisi hücresi ve gece uçuşlarında kullanılacak lityum iyon piller de yaşamsal önemde.
Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus'un üzerinde gece karanlığında yapılacak uçuşlar rekor denemesinin en zorlu bölümlerini oluşturuyor.

Düşük hızlı pervaneyle çalışan uçak, okyanuslar üzerindeyken birkaç gün hiç durmadan uçacak. Pilotlar, dümenin başındayken neredeyse yolculuk süresinin tamamında uyanık olmak zorunda. Piccard ya da Borschberg uçaktayken en fazla 20 dakika uyuyabilecek. 

Bu nedenle rekor denemesi aynı zamanda bir dayanıklılık sınavı da olacak. Kokpitin hacmi 3.8 metreküp. Yani bir telefon kulübesi kadar.

SOLAR IMPULSE 2 İLK TURU TAMAMLADI

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

EVET EVET EVET ~ 9 yıl önce
İNSAN OLARAK GURURLANDIM FOSİL YAKITLARIN NELERE MAL OLDUĞUNU GEZEGENİ NE HALE GETİRDİĞİ BİLİNDİĞİ GİBİ BU GİRİŞİM PETROL TRÖSTLERİNİ ARAPLARIN DAYILARINI FAZLA ÜRKÜTMEDEN VE HATTA ONLARI ORTAKMIŞ GİBİ GÖSTEREREK (VİDEOLARDAKİ BEYAZ FİSTANLI ADAMLAR GİBİ ) PETROLCÜ ZEVATIN VE UZANTILARININ BOYUNDURUĞUNDAN KURTULMAK VE EN AZINDAN GEZEGENİN BİRAZ DAHA FAZLA DOĞAL TEMİZ NEFES ALARAK VAROLUŞUNA DEVAM ETMESİ VE BİZİMDE İÇİNDEKİ CANLILARDAN BİRİ YANİ İNSAN OLARAK BUNDAN YARARLANMAMIZ ADINA MÜKEMMEL BİR BAŞLANGICA DEVAM EDİLİMİ.TÜM KALBİMLE DESTEKLİYORUM . VE BİLİYORUMKİ ÜLKEMDE TÜRKİYEMDE SOLAR ENERJİ KONUSUNDA SADECE HAVACILIK ADINA DEĞİL BU ENERJİNİN FARKLI KULLANIM MODLARINDA CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPAN TÜRKLER VAR VE DİLİYORUMKİ ONLARI ANLAYAN VE ÖNÜNÜ AÇAN DİNLEYEN DESTEK VEREN BİR OTORİTE KALKAR AYAĞA VE BİRŞEYLER YAPAR EN AZINDAN BU ÜLKE İÇİN KALDIKİ İSVİÇRELİLER DÜNYA İÇİN YAPTILAR. TEKRAR İNSANLIK ADINA KUTLUYORUM TÜM EMEĞİ GEÇENLERİ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haydeeee ~ 9 yıl önce
ama kabataşta adamlar üstelik üstleri çıplak falan :) el nerde biz nerde ama burası çocuk parkı yoooo burası yeni toki ama burası yeşil alan yoooo burası yeni otopark

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
bu adamlar bizi gecmis !!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
S.B. ~ 9 yıl önce
İnsanın sabrınını ve psikolojisini sınayacak türden bir kokpit boyutu, insan kafayı yer onun içinde belli bir süreden sonra.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacılara :)) ~ 9 yıl önce
Ne diyosun la sen? :)) meczup musun :) ne densin istiyorsun bu habere? ::))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Senin gibi birinin bu haberden anlayacağı ancak "kokpit hacminin 3.8 olduğu" olurdu. Hiç şaşırtmadın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Ne zaman bizim bir eserimiz olur acaba...ah..ah...ah....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Tarihe tanıklık ediyoruz. Gelecek için umut verici. Planlı tüm bacakları emniyetle tamamlar inşallah. Seyretmesi bile güzel.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havacılar ~ 9 yıl önce
havacılığın kitabını yazan denyolar.....neredesiniz,bakın mesela Kokpitin hacmi 3.8 metreküpmüş.....olacak şeymi değilmi.hadi döktüründe neşemizi bulalım.....yoksa sizi germedimi bu haber.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000