26 Mayıs 2016, Perşembe 15:04:04

Solar Impulse 2 13. etabı da tamamladı

Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse 2, dünya turunun 13. etabını başarıyla tamamladı.
  • arkadaşlar bu uçan uçak bizim milli uçak solar dedikerine bakmayın ismi TUR787
  • Ne alaka bu yorum? el denyo..
  • Solar da paralel oldu desene.Solar in pilotu paralel desen inanacak insanlar var su ulkede ona yaniyom.

Solar Impulse projesinin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, ABD'nin Ohio eyaletindeki Dayton Uluslararası Havalimanı'ndan kalkan uçak, 17 saatlik uçuşunun ardından Pensilvanya'nın Allentown kentindeki Lehigh Valley Uluslararası Havalimanı'na indi.

Dayton'dan kalkışı küçük bir elektrik arızası dolayısıyla bir gün ertelenen uçağın Atlantik Okyanusu'nu geçmeden önce ABD'de New York eyaletine de uğraması bekleniyor. John F. Kennedy, Newark ve La Guardia havalimanlarının bulunduğu eyaletteki yoğun hava trafiğinin Solar Impulse 2'yi zorlayabileceği belirtiliyor.

Uçağın hızı saatte ortalama 45 kilometre. Ancak bu hız, güneş ışınlarının en güçlü olduğu saatlerde iki katına çıkabiliyor.

Dünya turuna 5 Mart 2015'te Abu Dabi'den başlayan Solar Impulse 2'nin tamamladığı 12 etap ise şöyle:

" 1. etap Abu Dabi (Birleşik Arap Emirlikleri) - Muskat (Umman), 2. etap Muskat - Ahmedabad (Hindistan), 3. etap Ahmedabad - Varanasi (Hindistan), 4. etap Varanasi - Mandalay (Myanmar), 5. etap Mandalay - Chongqing (Çin), 6. etap Chongqing - Nanjing (Çin), 7. etap Nanjing - Nagoya (Japonya), 8. etap Nagoya - Hawaii, 9. etap Hawaii - San Francisco, 10. etap San Francisco - Phoenix, 11. etap Phoenix - Oklahoma, 12. etap Oklahoma - Ohio."

Ağırlığı sadece 2,3 ton olan uçağın 72 metrelik genişliğe sahip kanatlarında toplam 17 bin 248 güneş hücresi bulunuyor. Solar Impulse 2, gündüzleri lityum bataryalarında güneş enerjisi depolayabilmesi sayesinde geceleri de uçabiliyor.

Solar Impulse 2, turunu tamamlayabilirse dünyanın çevresini sadece güneş enerjisi kullanarak kateden ilk uçak, uçağın mucidi ve pilotları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg de dünyanın çevresini güneş enerjisiyle dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçecek.

Solar Impulse 2 13. etabı da tamamladı

Facebook Yorum

Yorumlar

aynen ~ 5 yıl önce
arkadaşlar bu uçan uçak bizim milli uçak solar dedikerine bakmayın ismi TUR787

Yanıtla

Kalan karakter 1000
paralel'E ~ 5 yıl önce
Ne alaka bu yorum? el denyo..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Paralel impulse ~ 5 yıl önce
Solar da paralel oldu desene.Solar in pilotu paralel desen inanacak insanlar var su ulkede ona yaniyom.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Paralel ~ 5 yıl önce
Sende paralelsin o Zaman :P :)))

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000