18 Nisan 2018, Çarşamba 16:16:27

SNC'nin uzay uçağı Dream Chaser'a yoğun ilgi

SNC’nin Dream Chaser Uzay Uçağı, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in beğenisini kazandı. Colorado Springs’te düzenlenen 34. Uzay Sempozyumu’nda ilk kez görücüye çıkan Dream Chaser Uzay Uçağı, sektör liderlerinin ve basının yoğun ilgisiyle karşılaştı.
  • Keske resmini koymasaydiniz. Bizim ulkemizde secim propagandası olarak kullanilabilir
  • roketin ucuna roket başlığı olarak entegre , serbest düşüşle planör usulü iniş teee bi sorun var , dünya flath ! search for operation fish bowl !
  • herhalde 3 ana kontrol yuzeyi tek parca sanirsam
  • Bu aletin uzayda ucmasi mümkün degil.

Sierra Nevada Corporation’a (SNC) ait Dream Chaser uzay uçağı, ABD'nin Colorado eyaletinde düzenlenen 34. Uzay Sempozyumu’nda ilk kez sergileniyor.

“Geleceği temsil eden ve insanların uzayla etkileşimini değiştirme kabiliyetine sahip Dream Chaser uzay aracını sergilemek ve insanların bu olağanüstü mühendislik ürününü yakından görmelerine şahitlik etmek bizi çok heyecanlandırıyor” diyen SNC’nin sahibi ve başkanı Eren Özmen şöyle devam etti: “SNC bir pist iniş aracını uzay ortamına göndermekten gurur duyuyor.”

Amerika’nın uzay uçağı olarak bilinen Dream Chaser, NASA ile yapılan Ticari Yeniden İkmal Hizmetleri 2 (CRS2) sözleşmesi kapsamında 2020 gibi yakın bir tarihte Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapan astronotlara, çok kritik olan bilimsel deneyler ve gerekli malzemeleri ulaştırmadan sorumlu olacak. Dream Chaser, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidip gelebilecek ve kapsüllerden farklı olarak her ticari havaalanına inebilecek dünyadaki tek uzay aracı.

Bu yılki Uzay Sempozyumu’nda sergilenen Dream Chaser, geçen Kasım ayında California’daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’nde başarılı bir atmosferik serbest uçuş denemesi gerçekleştirdi ve uzay yolculuğu operasyonu için önemli bir adım atmış oldu.

SNC CEOsu Fatih Özmen, “Dream Chaser’ın özelliklerinin gösterilmesi için Uzay Sempozyumu’ndan daha iyi bir alan olamazdı. Sempozyum, aracın mühendislik ve dizayn unsurlarının uzay meraklılarıyla buluşması için mükemmel bir fırsat’’ şeklinde konuştu.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ise sempozyumun açılış seremonisinden önce gerçekleştirilen özel bir sunumda konuşma yaptı. Ziyaretinde sadece Dream Chaser’i görmek için zaman ayıran Mike Pence, SNC’nin sahipleri Eren ve Fatih Özmen’den Amerika’nin Uzay Uçağı olarak tanılan Dream Chaser hakkında bilgi aldı. Mike Pence, bu yılın başında kurulan Ulusal Uzay Konseyi’nin de başkanlığını yapıyor. Konsey bünyesinde yer alan ve dünyanın öncü havacılık ve savunma şirketlerinin liderlerinden oluşan 29 kişilik Kullanıcılar Danışma Grubu üyeleri arasında Fatih Özmen de yer alıyor. Uzay uçağının ilk kez sergilendığı etkinlikte, Dream Chaser ve SNC, sektör liderlerinin, konferans katılımcılarının ve SpaceNews gibi sektör yayınlarının yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Katılımcılar sempozyum sırasında 9 metrelik uzay uçağını görme, özelliklerini tanıma ve uzay aracıyla fotoğraf çektirme fırsatını yakalıyor. Ulusal ve uluslararası uzay endüstrisi profesyonellerinin merakla beklediği, sektörün en büyük buluşması olan Uzay Sempozyum’u 16-19 Nisan tarihleri arasında Colorado Springs’teki Broadmoor Hotel’de gerçekleşiyor.SNC'nin uzay uçağı Dream Chaser'a yoğun ilgi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

773 ~ 5 yıl önce
Keske resmini koymasaydiniz. Bizim ulkemizde secim propagandası olarak kullanilabilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dikkatli ! ~ 5 yıl önce
roketin ucuna roket başlığı olarak entegre , serbest düşüşle planör usulü iniş teee bi sorun var , dünya flath ! search for operation fish bowl !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zebe ~ 5 yıl önce
herhalde 3 ana kontrol yuzeyi tek parca sanirsam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nasa ~ 5 yıl önce
Bu aletin uzayda ucmasi mümkün degil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Esa ~ 5 yıl önce
Uzayda uçulmuyor zaten.
Cin ~ 5 yıl önce
Afedersin Denizaltinda yüzemez demek istemistim.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000