21 Mayıs 2017, Pazar 09:11:30

Sivrihisar'da model uçak ve helikopter festivali

Sivrihisar’da ilk kez gerçekleşen Model AC Challenge Fest 2017’e katılan onlarca model uçak tutkunu, havada yaptıkları gösterilerle izleyenleri adeta kendilerine hayran bıraktılar.
  • Havanın muhteşem olduğu bir günde, uçuşlar neden iptal edildi acaba?
  • Ortadaki piper pawnee 235 iyiymiş.
  • Türkiyede ilk model helikopteri uçuran,ilk modelcilerden helikopter kazasında hayatını kaybeden sevgili kardeşim İrfan Kökeni rahmetle anıyorum.
  • Guzel bir etkinlik ve anlamli bir yazi olmus.

Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezinde gerçekleşe Model Uçak ve Helikopter Festivaline gelen katılımcılar, her türlü uçak ve helikopterleriyle havada akrobatik hareketler sergilerken, izlemeye gelen vatandaşlar da keyifli anlar yaşadı. Türkiye’nin birçok yerinden gelen model uçak tutkunlarının yanı sıra, Almanya’dan da Kadın Model Helikopter Pilotları Simone Zunterer ve Daniela Frank de festivalde yer aldı.

"Model uçaklar ve helikopterler de havacılığın bir parçası"
Festivalde konuşan Sivrihisar Sportif Havacılık Merkezinde Organizasyon Komitesi sorumlularından Işıl Görenoğlu, model uçakların ve helikopterlerin havacılığın bir parçası olduğunu ifade ederek, "Bu etkinliğimizin adı, Model Uçak ve Helikopter Festivali. 19-20-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleşiyor. Dün 19 Mayıs’da modelcilerimiz gelerek provalarını yaptılar. Bugün ise katılımcılarımız gösterilerde yer aldı. Herkese açık bir etkinlik. Keyifli vakit geçiriyoruz burada. Şuanda bizim katılımcılarımız burada serbest uçuş yapıyorlar. Kendileri slot olarak uçuyorlar. Birçok da katılımcımız var. Yurt dışından katılan iki bayan pilotumuz var. Onlar model helikopter ile uçak yapıyorlar. Ayrıca Türkiye’den birçok model uçak kulübü katıldı etkinliğimize. Aynı zamanda bireysel olarak gelip burada uçak uçuran katılımcılarımız da mevcut. İnsanlarımıza özellikle gençlerimize sevdirmeyi çok istiyoruz. Model uçaklar ve helikopterler de havacılığın bir parçası. İnşallah bu konuda muvaffak olabiliriz" dedi.

"Türkiye’de bu tarz organizasyonlara ve festivallere gerçekten hasretiz"
İzmit’ten model uçak uçurmak için gelerek festivale katılan Aydın Azman, Türkiye’de bu tarz organizasyonların daha fazla olması gerektiğini belirterek, "Türkiye’de bu tarz etkinlikleri her zaman takip ediyoruz. Model uçak tutkunu olarak da mümkün olduğunca bu tarz etkinliklere katılmaya çalışıyoruz. Slotumuzu aldık buradaki organizasyona göre. Güzel bir akrobasi gösterisi yapmaya çalışacağız. Türkiye’de bu tarz organizasyonlara ve festivallere gerçekten hasretiz. Yurt dışında Avrupa’da bu tarz festivalleri sosyal medyadan veya medyadan takip ediyoruz. Türkiye’de de bize bu imkanı sağladıkları için çok teşekkür ediyoruz" açıklamalarında bulundu.

"Gençlere tavsiyem kesinlikle bu tarz bir hobi edinsinler"
Pahalı gibi gözükse de aslında az bir maliyetle yapılabilecek bir hobi olduğunu söyleyen Azman, gençlerin kesinlikle böyle bir hobi edinmeleri gerektiğini vurguladı. Azman, "Bu hobi. Aslında zengin hobisi olarak görülüyor ama öyle değil. 50 veya 100 liradan başlamak üzere herkes bu hobiyi yapabilir. Kartondan uçak yapabilir, köpükten uçak yapabilir, nitro uçaklar yapabilirler, benzinli uçaklar yapabilirler. Gençlere tavsiyem kesinlikle bu tarz bir hobi edinsinler. Hem sosyal çere edinmeleri açısından hem de kötü alışkanlıklardan uzak kalmaları hem de yoğun ve stresli iş yaşantısından uzaklaşmak açısından vakit ayırabilecekleri bir hobi sahibi olmaları için şiddetle tavsiye ediyorum" diye konuştu.

"Daha çok kadının bu hobiye yönelmesini istiyoruz"
Almanya’dan model helikopter uçurmak için Türkiye’ye gelen Simone Zunterer ve Daniela Frank ise, çocukluklarında bir hevesle model uçak ve helikopter alarak uçurmaya başladıklarını söyledi. Daha çok kadınların bu hobiye yönelmesini istediklerini aktaran Alman pilotlar, "Biz de kesinlikle daha çok kadının bu hobiyi edinmesini ve daha çok kendilerinin bu hobiye yönelmesini isteriz. Çünkü bilindiği gibi bu erkeklerin domine ettiği bir hobi. Yurt dışında da olsa daha çok erkekler uğraşıyor. Daha çok kadının bu hobiye yönelmesini istiyoruz. Yurt dışında da bizim küçük bir grubumuz var. Böyle olaylar oldukça bizler de katılmaya çalışıyoruz. Biz tabiî ki az sayıdayız. Bazen kadınlar çekiniyor, ‘biz bunu becerebilir miyiz, yapabilir miyiz’ diye. Kimse birden bu işe kalkışamaz. Bu yüzden bize istedikleri zaman yazıp onlara yardımcı olabiliriz" şeklinde konuştu.Sivrihisar'da model uçak ve helikopter festivali

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

İptal Edilen Uçuş ~ 2 yıl önce
Havanın muhteşem olduğu bir günde, uçuşlar neden iptal edildi acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iptal derken ~ 2 yıl önce
Ne iptal edildi?
as ~ 2 yıl önce
Ortadaki piper pawnee 235 iyiymiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aferin ~ 2 yıl önce
Bravo
Murat Filizler ~ 2 yıl önce
Türkiyede ilk model helikopteri uçuran,ilk modelcilerden helikopter kazasında hayatını kaybeden sevgili kardeşim İrfan Kökeni rahmetle anıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Köken ~ 2 yıl önce
S.U.S.H.M. deki hangarlardan birinin adı Köken Hangarı dır. Onun yaşayan anısı adına üzerinde yazılıdır.
Hangi Yıl? ~ 2 yıl önce
Kaç yılında uçurmuştu ilk helikopter modelini? Öğrenebilirmiyim?
Murat Filizler ~ 2 yıl önce
Tam tarihi hatırlıyamıyorum ama 1978 80 arası idi. Yanıla bilirim ama bu tarihlerde idi.
+++ ~ 2 yıl önce
Guzel bir etkinlik ve anlamli bir yazi olmus.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000