25 Mayıs 2018, Cuma 08:36:27

Sivaslı lise öğrencileri İHA üretti

Sivas'ta lise öğrencileri havada yaklaşık 20 dakika kalan İnsansız Hava Aracı (İHA) üretti.
  • Ahh türk hava kurumu
  • Bende kağıdı katlayıp kağıttan iha yapıyorum.
  • heveslerini kırmak istemem ama bildiğin model ucak bu. tabiki kötümü değil.bugun model ucak üreten yarın iha üretir sonrada ucak üretir.gençleri tebrik ediyorum..
  • Bildiğin model uçak bu ya. Ben lisedeyken iha üretmişim se haberim yokmuş :)

Sivas'ta lise öğrencileri havada yaklaşık 20 dakika kalan İnsansız Hava Aracı (İHA) üretti.

Özel bir lisenin öğrencileri tarafından yerli malzemeler kullanılarak yapılan İHA'nın test uçuşu okulun bahçesinde yapıldı. Rüzgara rağmen İHA'nın test uçuşu başarıyla gerçekleştirildi. Yaklaşık 20 dakika havada kalabilen İHA çektiği görüntüleri bir çipe kaydediyor. Öğrencilerin uzun uğraşları sonucu önden çekişli motor modelli ürettiği İHA'nın uçuşunu başarıyla tamamlanmasını, arkadaşları alkışlayarak kutladı.

Okulun müdürü Suat Demirer, İHA'nın ilk test uçuşunu yaptıklarını ifade ederek,"İbni Sina'nın bir sözü var, 'Bilim ve sanat, itibar görmediği yerde durmaz' diye. Bu sözden yola çıkarak, bilime ve sanata önem vererek yaptığımız çalışmalarla Sivas'a katkı sağlamış olduk. İHA'nın yapılmasında okulun laboratuvarlarını kullandık. Öğrencilerimiz robotik yazılım programlarını da kendileri yazdı. Hafif malzemeler kullanarak İHA'yı imal ettiler. Tamamen öğrencilerimizin çalışmasının sonucu oldu. Hedefimiz, daha gelişmiş ve daha uzun süre havada kalan İHA üretmek. Sivas'ta ilk defa İHA yaparak bunu uçuran okul olmanın gururunu yaşıyoruz." dedi.

İHA'nın test uçuş programına Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Kadir Yırtar, Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Taşkı ile diğer davetliler katıldı. 

Sivaslı lise öğrencileri İHA üretti

Facebook Yorum

Yorumlar

THK ~ 10 ay önce
Ahh türk hava kurumu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ufo ~ 10 ay önce
Bende kağıdı katlayıp kağıttan iha yapıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ucak ~ 10 ay önce
heveslerini kırmak istemem ama bildiğin model ucak bu. tabiki kötümü değil.bugun model ucak üreten yarın iha üretir sonrada ucak üretir.gençleri tebrik ediyorum..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fo ~ 10 ay önce
Bildiğin model uçak bu ya. Ben lisedeyken iha üretmişim se haberim yokmuş :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000