28 Temmuz 2021, Çarşamba 16:11:39

Sınav sonuçları açıklandı... 385 pilotaj öğrencisi alınacak

ÖSYM, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarını "sonuc.osym.gov.tr" internet sitesinden açıkladı. Üniversite tercihleri 5-13 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılacak. Peki, pilotaj bölümlerini tercih edecek adayları neler bekliyor?
  • 7 yıldır işsizim arkadaş 4 yıl yazmış he pilotluk okudunuz yada başka bir bölüm havacılıkta işe giremiyoruz torpilimiz yok artık emeklisi gelenler emekli olsun artık bizim yolumuzu açın yeterince çalışmadınızmı ?
  • Cehalet ne kadar kolay birsey bilgin olmadan fikrin var… KTO Karatay universitesini arastir kendi meydani kendi ucaklari ve tum pilot adaylarina verdigi planor egitimiyle Turkiye de tek.
  • Hadi ekipler yaşadınız genç dinamik çevik kaslı FO’lar yolda.Randımanlı günler.
  • Kasabanın birinde bütün kadınlar kovalarının kaymakam olmasını istiyormuş. Bir gün bütün kocalar kaymakam yapılıvermiş. Günün birinde kaymakamlardan biri işten eve döndüğünde ne görsün. Tuvalet tıkanmış kol gibi pislikler evin içinde yüzüyor. Kadın sandalyenin üstüne çıkmış bağırıyor. Kaymakam kaymakam nedir bu rezalet. Çabuk emir ver gelip burayı tamir etsinler. Zavallı kaymakam kime haber versin ki. Kasabada herkes kaymakam. Şu anda ülkede bir sürü pilot boşta. Alıştıkları para gelişi yok artık. İşi olanlar da yarımdan az maaşa çalışmak zorunda. Kimi evini sattı , kimi arabasını.
  • İş bulmak artık kolay degil iyice düsünün
  • Meslek bitti, Amerika'da şahit oldum uçağa temizlik için gelen handling şirketinden temizlik ekip lideri yaşlıca bir adamdı, biraz sohbet ettik emekli pilot olduğunu anlattı, Amerika'da bir çok havayolunda uçmuş en son Spirit' ten emekli olmuş o gün bu gündür kendi kendimi yiyorum. Pandemiye kadar kazancımız 10K € kadar çıkıyordu ama şuanda 3K € kazanıyorum, gelecekten endişeliyim.
  • prestijli ve zor bir meslek ama dahi olmayada gerek yok diye düşünüyorum. bir mühendis ile kıyaslanmamamlı bu meslek. diğer taraftan kamyon şoförlüğüde değil tabi. sonuç olarak belli kurallar içerisinde alet kullanıyorsun. hesaplamalar için 4 işlem oran orantı geometri bilmek kafi. işin teorik kısmına girersen başka tabi..
  • Anadolu üniversitesi dışındaki hiç bir kuruma itibar etmeyin lütfen! artık mağdur insan görmekten içimiz çıktı yapmayın sizi kandırmalarına müsade etmeyin dolandırılıyorsunuz.
  • Pilotlugun en temel prensibi bir B plani olusturmak her zaman. Sen hayatinda bu B planini olusturmayip da sadece Pilotluga yonelik bir kariyer dusunursen arkadasim cok uzulursun, bu donemde bizlerin uzuldugu gibi, neyseki bir elimde lisansim varken diger elimde de para kazanabilecegim baska bir diplomam varmis diyorum.. 4 yil pilotluk okuyup da yasayabileceginiz olasi bir saglik probleminde calisamama riskiniz olan bu kariyer planlamanizi iyi dusunerek yapin.
  • Yavrum anadolu

ÖSYM, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarını "sonuc.osym.gov.tr" internet sitesinden açıkladı. Üniversite tercihleri 5-13 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılacak. Peki, pilotaj bölümlerini tercih edecek adayları neler bekliyor?

Gökyüzünde kariyer hayali kuran öğrenciler için de büyük önem taşıyan sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte tercih süreci için de hazırlıklar başladı.

Pilotaj bölümünü tercih etmek isteyen adaylar için Türkiye'de sadece Eskişehir Teknik Üniversitesi, söz konusu bölümünü ücretsiz olarak sunuyor. Diğer okulların hem okul hem de uçuş eğitim ücretleri ciddi rakamlara çıkıyor.

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) bu yıl bazı okulların kontenjanlarını düşürürken, toplam kontenjan sayısı 385 olarak belirlendi.

385 kişilik kontenjandan en büyük payı Okan Üniversitesi alırken, Nişantaşı Üniversitesi ile Aydın Üniversitesi bu yıl ilk kez pilotaj bölümlerine öğrenci kabul edecek.

Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi'nde uçuş eğitimi almak isteyenler 70 bin, Girne Üniversitesi'nde uçuş eğitimi almak isteyenler de 48 bin euro ödeyecek.

OKUL ÜCRETLERİ CEP YAKIYOR!

Uçuş eğitim ücreti haricinde öğrenciler yıllık okul ücreti de ödemek durumunda kalıyor. Yıllık ücreti en pahalı okul 77 bin TL ile Okan Üniversitesi, en ucuzu ise yıllık 40 bin TL ile Girne Amerikan Üniversitesi oldu.

30 civarında üniversite ve özel uçuş okulu pilotaj eğitimi verirken, bütün kurumların yıllık pilot yetiştirme kapasiteleri ise 1200 ile 1300 civarına kadar çıkabiliyor.

©AirportHaber.com

Sınav sonuçları açıklandı... 385 pilotaj öğrencisi alınacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (48)

işsiz genç ~ 2 ay önce
7 yıldır işsizim arkadaş 4 yıl yazmış he pilotluk okudunuz yada başka bir bölüm havacılıkta işe giremiyoruz torpilimiz yok artık emeklisi gelenler emekli olsun artık bizim yolumuzu açın yeterince çalışmadınızmı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KTO ~ 2 ay önce
Cehalet ne kadar kolay birsey bilgin olmadan fikrin var… KTO Karatay universitesini arastir kendi meydani kendi ucaklari ve tum pilot adaylarina verdigi planor egitimiyle Turkiye de tek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynen ~ 2 ay önce
TR de tek.hasar kayıtsız.değişen yok.
Çıtır FO ~ 2 ay önce
Hadi ekipler yaşadınız genç dinamik çevik kaslı FO’lar yolda.Randımanlı günler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ekipten biri ~ 2 ay önce
Sen kendine istiyorsun sanırım ama kıskançlık yapıyorsun şu an, şansını dene.
Yalaza ~ 2 ay önce
Kasabanın birinde bütün kadınlar kovalarının kaymakam olmasını istiyormuş. Bir gün bütün kocalar kaymakam yapılıvermiş. Günün birinde kaymakamlardan biri işten eve döndüğünde ne görsün. Tuvalet tıkanmış kol gibi pislikler evin içinde yüzüyor. Kadın sandalyenin üstüne çıkmış bağırıyor. Kaymakam kaymakam nedir bu rezalet. Çabuk emir ver gelip burayı tamir etsinler. Zavallı kaymakam kime haber versin ki. Kasabada herkes kaymakam. Şu anda ülkede bir sürü pilot boşta. Alıştıkları para gelişi yok artık. İşi olanlar da yarımdan az maaşa çalışmak zorunda. Kimi evini sattı , kimi arabasını.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fo ~ 2 ay önce
İş bulmak artık kolay degil iyice düsünün

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Koral ~ 2 ay önce
Meslek bitti, Amerika'da şahit oldum uçağa temizlik için gelen handling şirketinden temizlik ekip lideri yaşlıca bir adamdı, biraz sohbet ettik emekli pilot olduğunu anlattı, Amerika'da bir çok havayolunda uçmuş en son Spirit' ten emekli olmuş o gün bu gündür kendi kendimi yiyorum. Pandemiye kadar kazancımız 10K € kadar çıkıyordu ama şuanda 3K € kazanıyorum, gelecekten endişeliyim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ziya ~ 2 ay önce
Amma atmışsın be Ziya.Ben Amerika'dayken diye girseydin lafa.
Ucar ~ 2 ay önce
Bu Emekli Amerikalı pilot yıllarca çalışmış ta hiç mi birikim,geleceğe yatırım yapmamış labut.Servetini kumarda kaybetti ise daha çok uçak temizler. Bakmayın siz gençler bu örnek iyi örnek değil,yola devam yılmak yok,bu meslekte gelecek var,kim ne derse desin.Fazla para harcamadan pilot olabiliyorsanız o daha da güzel,yolları var,İngilizce yi yutun,araştırın pandemi geçtiğinde pilot alımları artacak hatta pilot yetmeyecektir. Emekliliği yakın bir abinizden selamlar.
pilotluk ~ 2 ay önce
prestijli ve zor bir meslek ama dahi olmayada gerek yok diye düşünüyorum. bir mühendis ile kıyaslanmamamlı bu meslek. diğer taraftan kamyon şoförlüğüde değil tabi. sonuç olarak belli kurallar içerisinde alet kullanıyorsun. hesaplamalar için 4 işlem oran orantı geometri bilmek kafi. işin teorik kısmına girersen başka tabi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ynt ~ 2 ay önce
Sen ne çok şey biliyormuşsun yahu!
Nasıl ~ 2 ay önce
Mühendisler dahi mi yani?O zaman neden yıllar önce keşfedilmiş konuları anlamaları sekiz sene sürüyor?Ben dört sene de bitireni görmedim daha.
Haksiz mi ~ 2 ay önce
Lise mezunu atpl alabiliyor Amerika'da. Atom mu parçalanıyor. Turkiyede mühendislerin pilot olmak istemesi, ülkenin ayıbı , başka bir şey değil
Hadi be ~ 2 ay önce
Teorik kısmına girmeden güvenli uçuş kurallarını nasıl sağlıyorsun acaba
Odtü ELEKTRONİK ~ 2 ay önce
Dostum bilmediğin konularda yorum yapma ikisi çok farkli meslekler birisi performans mesleği ( pilotluk) ben ikisinide yaptım ikiside iyi meslek
Nasil mi? ~ 2 ay önce
Gel kardesim ITU ucak 4 yilda nasil bitiriliyormus gostereyeim diplomami.
ARKADAŞLAR! ~ 2 ay önce
Anadolu üniversitesi dışındaki hiç bir kuruma itibar etmeyin lütfen! artık mağdur insan görmekten içimiz çıktı yapmayın sizi kandırmalarına müsade etmeyin dolandırılıyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
anadolu mu ~ 2 ay önce
anadolu'da pilotaj yok artik. ikiye bolduler universiteyi. guncelleyin kendinizi.
plt. ~ 2 ay önce
Eskisehir Teknik Üniversitesi olacak herhalde...
Mantiga aykiri ~ 2 ay önce
Pilotlugun en temel prensibi bir B plani olusturmak her zaman. Sen hayatinda bu B planini olusturmayip da sadece Pilotluga yonelik bir kariyer dusunursen arkadasim cok uzulursun, bu donemde bizlerin uzuldugu gibi, neyseki bir elimde lisansim varken diger elimde de para kazanabilecegim baska bir diplomam varmis diyorum.. 4 yil pilotluk okuyup da yasayabileceginiz olasi bir saglik probleminde calisamama riskiniz olan bu kariyer planlamanizi iyi dusunerek yapin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 2 ay önce
Ülkede bırak B yi C,D,E bütün alfabe işe yaramıyor
Tereddüt ~ 2 ay önce
Pilotluk mesleği tereddüt mesleği değildir ya ömrünü havacılığa adarsın yada havacılığa adım atmazsın. Tereddüt yaşarsan emekli olma vaktin gelmiştir yoksa birilerini öldürebilirsin.
Efo ~ 2 ay önce
Yavrum anadolu

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000