24 Ocak 2019, Perşembe 09:07:56

Simülatörde dışa bağımlılık azalacak

Havacılık sektörü her gün çıtasını yükseltmeye devam ediyor. Türk Hava Yolları artık milli teknolojilerle üretilen HAVELSAN simülatörünü kullanıyor.
  • Sürekli arıza ve hata veriyor, aynı şeyi pilotlar için deneseniz hintli yunan yerine kendi adamlarını değerlendirsen ama yok bağlısınız dışa
  • Havelsanı tebrik ediyorum İlk bu işe ankara güvercinlikte sikorsky helikopter similatörlerini yaparak başladılar, sene 2004-2005 lerde mühendisler, bizlerle birlikte sistem derslerine bile girip notlar alıp yazılım geliştirdiler ve yıllardır kullanılan sikorsky similatörlerini bitirip teslim ettiler..arkasından cougar, atak hlkp.sim. geldi.. Şimdi de sivil havacılık.. İşte olay bu, muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcut..lütfen yapılan güzel şeyleri takdir etme erdeminden vazgeçmeyelim...saygılar...
  • Evde fsx ile uçmayı tercih ederim. Uçmayan bilmez!
  • Kablo,ekran,elektronik,elektrik ekipmanlar vs %100 yerli ve milli mi ? Değilse boşuna dışa bağımlılık azalacak gibilerinden palavra atmayın. Ne hikmetse son 1 yılda yerli ve milli ne varsa yapmaya başladık. Diğer senelerde neredeydik ? Pişkin pişkin ar ge yapıyorduk derler.

Askeri pazarda geliştirdiği yazılımlarla dikkat çeken HAVELSAN sivil uçak pazarına Türk Hava Yolları'yla adım attı. İlk milli sivil uçuş simülatörü THY pilotları tarafından kullanılmaya başlandı. Amaç, sivil havacılık sektöründe de dışa bağımlılığı azaltmak.

Simülatörde yer alan kokpit, gerçeğini yansıtacak şekilde yapıldı. Pilotlar için sanal bir dünya oluşturuldu.

Gerçeğiyle birebir aynı izlenimi oluşturması için platformun altında bir de hareket sistemi yer alıyor. Bu sayede uçağın gerçekte havada iken yapmış olduğu hareketler, titreşim ve sarsıntılar hissedilebiliyor. Burada onlar için 7 gün 24 saat eğitim veriliyor. Amaçsa pilotların sorunsuz ve üst düzey bir eğitim geçirmesi.

TRT Haber'de yer alan habere göre; Havelsan HÜRKUŞ'un pilotlarını da eğitecek. Pilot adayı teğmenler, askeri temel eğitim simülatörü ile deneyim kazanacak.

Türkiye'nin elektronik ve yazılım alanında amiral gemisi HAVELSAN, yurtdışındaki pilotlara da eğitim veriliyor. Birçok ülke, askeri araçlarında HAVELSAN'ın simülatörlerini kullanıyor.

Simülatörde dışa bağımlılık azalacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

... ~ 4 yıl önce
Sürekli arıza ve hata veriyor, aynı şeyi pilotlar için deneseniz hintli yunan yerine kendi adamlarını değerlendirsen ama yok bağlısınız dışa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havelsan ~ 4 yıl önce
Havelsanı tebrik ediyorum İlk bu işe ankara güvercinlikte sikorsky helikopter similatörlerini yaparak başladılar, sene 2004-2005 lerde mühendisler, bizlerle birlikte sistem derslerine bile girip notlar alıp yazılım geliştirdiler ve yıllardır kullanılan sikorsky similatörlerini bitirip teslim ettiler..arkasından cougar, atak hlkp.sim. geldi.. Şimdi de sivil havacılık.. İşte olay bu, muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcut..lütfen yapılan güzel şeyleri takdir etme erdeminden vazgeçmeyelim...saygılar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CASA ~ 4 yıl önce
Havelsan'ın CN-235 simülatörünü de üreterek 2004 yılında Güney Kore 'ye ihraç ettiğini duymuştum.
İyi hoş ~ 4 yıl önce
O simülatörlerin bakımını yapan teknisyenin lisansı yok olmuyor da . Gercek ucaktan farkı yok ucak uzerindeki aletler var ama biri yerde ucuyor digeri havada siz dusunun ucus emniyetini .fakat lisans olmadiginda teknisyen kavramini kalmiyor.
Simulator? ~ 4 yıl önce
Evde fsx ile uçmayı tercih ederim. Uçmayan bilmez!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Simulatör ~ 4 yıl önce
Kablo,ekran,elektronik,elektrik ekipmanlar vs %100 yerli ve milli mi ? Değilse boşuna dışa bağımlılık azalacak gibilerinden palavra atmayın. Ne hikmetse son 1 yılda yerli ve milli ne varsa yapmaya başladık. Diğer senelerde neredeydik ? Pişkin pişkin ar ge yapıyorduk derler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Canısı ~ 4 yıl önce
Yoğurdu kendin mi yaptın, evet, peki sütü kendin mi sağdın diyenlerden farkın yok. Dünyada hiç bir simulator yok ki yüzde yüzü yerli olsun. Her parçası ayrı yerden gelir. Cebindeki amerikan sandığın iPhone Amerika'ya uğramamıştır bile. Zaten devre elemanlarının çoğu Kore'de üretilir. Önemli olan dışarıdan aldığın mala 5 lira verirken, burada yaptığını 1 liraya mal etmek, dışarıya da 5 liraya ihraç etmektir. Ha Havelsan simulatoru çok mu iyi, değil, eksikleri derya deniz. Bunu daha da gelistiremezlerse, yurtdışına bir kaç tane satarlar, bir alan bi daha da almaz. Önemli olan başlayıp tecrübe kazanmak ve ilerlemek
cihan ~ 4 yıl önce
türkiyede transistör üreten firma yokken hangi teknolojik ürünü tamamen yerli yapabilirsin? Böyle bi yaklaşım olamaz. Böyle bi yaklaşım ile yeryüzünde herhangi bi "yerli üretim" bile bulamazsınız. Bu tip bi üründe sadece donanım ve yazılım tasarımı ürünü çalışır hale getirmek bile büyük bi kazanımdır. Asıl katma değer burada çünkü, transistör, kablo üretmekte değil. Önemli olan son ürünü dışarıdan direkt satın almamak.
İroni ~ 4 yıl önce
Yorumda ironi yani millete yerli ve milli uçak,helikopter vs yapıyoruz diye söylenen yalanlara tepki var sanırım.
Komedi ~ 4 yıl önce
Boeing,Airbus firmaları da bize bazı uçak parçaları yaptırıyor, para kazanıyoruz diye seviniyor,gururlanıyoruz sonra da uçakları bitmiş halde milyarlarca dolar,euro'ya bize satıyorlar buna ne diyeceksiniz peki bay çok bilmişler?
Geri kalmış zihniyet ~ 4 yıl önce
Bu devirde kim tamamen herşeyi tek vidasına kadar kendi yapıyor? Ne demeye çamur atıyorsun ki bir acın felan mı var hayırdır?
Geri kalmış zihniyet'e ~ 4 yıl önce
Niye yapmıyorlar sence? Avrupalı,amerikalı herşeyi yapıyor da örneğin uçağın kuyruk veya kanat parçasını mı yapamayacak? Bunların derdi hem vergiden muaf olarak ucuz işgücünden faydalanmak hem de bizim gibi geri kalmış ülkeleri yemlemek,gazlamak. Komedi rumuzlu yorumda neyin ne olduğunu çok güzel yazmış. Sen ve senin gibi gerçek geri kalmış zihniyetler de hala uyuyorsunuz.
Canısı'na ~ 4 yıl önce
Iphone'un sadece ekranı Kore'de Samsung yani en büyük rakibince üretiliyor gerisi Çin'de. Sonuçta da kaymağı İPhone'un sahibi olan ülke yani Amerika yiyor onu da bil.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000