17 Ocak 2017, Salı 09:21:14

Silahlı Hürkuş görücüye çıktı

Yerli eğitim uçağı ‘Hürkuş-C’, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık tarafından incelendi.
  • Ya müzelik uçak yapıyorlar işte sonra diyecek yaptık...Birilerine yaptırdığı her şeyi halkına zorla satan zihniyet..
  • Yaparsin kotu olursun, yapmazsin kotu olursun. Zaten turk insaninin 99% bilim adami, burdaki bazi yorumlardan belli oluyor.Arkadaslar siz daha iyi biliyorsaniz , gecin basina ve gosterin nasil olacaginI. Sizler boyle negatif dusundukce, bu ulke ilerlemeyecek.
  • pervaneli saldırı savaş uçağımı kalmış bu zamanda, 2.dünya savaşında olsa iş yapardı ama.
  • Onun yerine her yolcu uçağının altına dörder tane cirit füzesi yerleştirin bakın terör kalıyor mu asdfff
  • Ninja kılıcı da yapalım. Silah sanayinde ilerleyelim. Receeep Taaaayyib Er-do-han Re-cep teyip Er-doğan
  • Sıka sıka gidersiniz artık...
  • Ülkemizin dışa bağımlılığını azaltan her çalışma elbetteki çok iyi ancak ve ancak calısmaların daha gerçekçi olması bizleri daha çok sevindirebilirdi.. Bu uçağı aşiret düğünlerinin üzerinden geçerken bile düşürebilirler.. Eğitim Maksatlı tamam ama silahlı hürkuşun ARGE çalışmalarına bile ne kadar paralar harcandı kim bilir, umarım savunma adına daha somut çalışmalar yapılır, iran kadar olsak yeter bize
  • İmam hatip mezunu matematik öğretmeni bakan onaylamış mı uçağı ve silah sistemlerini?
  • Hurkus tucano olamasada yakın zamanda ona yetişeceğini düşünüyorum . Kara Havacılık saflarında helikopterle hava hücum harekatlarında yakın hava desteği konusunda müthiş kuvvet çarpanı olur.
  • "Ambraer" ?!

Yerli eğitim uçağı ‘Hürkuş-C’, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık tarafından incelendi. 2017’de TSK envanterine girmesi beklenen Hürkuş-C, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen milli mühimmatlar UMTAS ve Cirit füzelerini kullanacak.

Terörle mücadeleye yakın hava desteği sunması için TAİ tarafından geliştirilen milli eğitim uçağı Hürkuş’un silahlandırma çalışmalarında kritik bir aşama daha geçildi. Edinilen bilgiye göre silahlandırılan ve test edilen Hürkuş-C’ye milli mühimmatlar takıldı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Hürkuş-C’yi geçtiğimiz günlerde TAİ’nin Ankara’daki tesislerinde inceledi. Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir ile birlikte incelemelerde bulunan Bakan Işık’a projede gelinen durumu TAİ Genel Müdürü Temel Kotil anlattı.

MİLLİ MÜHİMMATLA YÜKLÜ

Milli Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından önceki gün paylaşılan fotoğrafta Hürkuş-C’nin kanat altına mühimmat takılmış hali ilk kez görüntülendi. Paylaşılan mesajda, “Türk mühendislerinin geliştirdiği Milli uçağımız Hürkuş-C’nin silahlı versiyonu terörle mücadelede etkin olarak kullanılacak” denildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na verilecek Hürkuş-C’ye ait maketlerin görüntüsü ortaya çıktı. Maketlerde yerli üretimle elde edilen milli mühimmatlar anti tank füzesi UMTAS ile hafif zırhlı/zırhsız sabit ve hareketli hedefler için kullanılan Cirit füzesi bulunuyor.

1.500 KG YÜK TAŞIYOR

Hürkuş-C silah sistemleri dışında dijital güvenli haberleşme, ile video ve veri linki sayesinde görüntü aktarımı da yapabilecek. Termal görüntüleme ve nişangah sistemine sahip olan milli uçakta zırhlandırılmış yapı, kendini koruma sistemi, gece görüş uyumlu sayısal kokpit ve gelişmiş aviyonik sistemler bulunuyor. Hürkuş-C’nin silahlı İHA’dan en büyük farkı ise taşıma kapasitesi olacak. 7 adet harici yük istasyonu bulunan uçak, 1.500 kg’ye kadar harici yük kapasiteli.

HÜRKUŞ B’NİN MONTAJI BAŞLADI

Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Programı kapsamında geliştirilen Hürkuş, farklı görev senaryolarını destekleyecek şekilde tasarlandı. Geçtiğimiz yıl içinde Sivil Havacılık sertifikası alan Hürkuş-A; sivil eğitim uçağı, askeri ihtiyaca göre modifiye edilen Hürkuş-B askeri eğitim uçağı, terörle mücadeleye katkı sunacak silahlı uçak ise Hürkuş-C olarak geliştiriliyor. Ayrıca 26 Aralık 2013’te imzalanan 15 eğitim uçağının teslimini içeren sözleşme kapsamında Türk Hava Kuvvetleri için üretilecek ilk iki Hürkuş-B’nin gövde imalatı başladı.

MALİYETLER AZALACAK

Savunma uzmanları Hürkuş-C’nin silahlandırılarak terörle mücadeleye yapacağı en büyük katkının hava harekatlarının maliyetinin azaltılması olacağını belirtiyor. Hürkuş-C sayesinde F-16’ların kalkış sayısı azalacak, maliyetler aşağıya çekilecek. Hürkuş-C’nin envantere girmesiyle TSK’nın hava harekatlarında çeşitlilik sağlayacağı kaydediliyor. Uzmanlar 2018 yılında TSK’nın yakın hava desteğini Bayraktar TB2 İHA, T-129 ATAK, Hürkuş-C ve Silahlı ANKA ile dörde çıkaracağını ifade ediyor.

2017’DE TSK’NIN ELİNDE

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın verdiği bilgiye göre silahlı Hürkuş-C’nin 2017 içerisinde TSK’ya teslimi hedefleniyor. Uzun havada kalış ve yakın atış desteği verecek olan milli uçakta lazer güdümlü füzelerin dışında iki tane 12.7 milimetrelik makineli tüfek bulunuyor. Kanat altındaki podlara 8’er km menzile sahip 2x2 UMTAS ile 2x4 Cirit takılacak Hürkuş-C, yine Roketsan üretimi lazer güdümlü roket Mızrak ile birlikte eğitim bombaları BDU33 ve MK106 da kullanabilecek.

BREZİLYA’NIN DA VAR

Türk Hava Kuvvetleri için geliştirilen yerli üretim ‘Hürkuş’ların bir benzeri Brezilya’da üretiliyor. Brezilyalı havacılık firması Embraer tarafından 90’ların sonunda geliştirilen ve 2003 itibariyle üretime sokulan ‘A-29 Super Tucano’lar, tıpkı Hürkuş gibi hem eğitim hem de terörle mücadele operasyonlarına destek amacıyla kullanılıyor. ABD’nin Afganistan Hava Kuvvetleri’ni yeniden oluşturmak için satın aldığı A-29’lar, ABD, Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Şili, Honduras, Dominik Cumhuriyeti ve Endonezya’da görev yapıyor. Brezilya ordusu, 2000’lerde Amazon Ormanları’nda faaliyet gösteren uyuşturucu mafyasına karşı A-29’ları etkili şekilde kullanmıştı. Aynı şekilde Kolombiya Hava Kuvvetleri de, FARC örgütüne yönelik operasyonlarında A-29’lardan faydalanıyordu. Tanesi 9 ila 14 milyon dolara mal olan A-29’ların saatlik uçuş maliyeti 450 ila 500 dolar arasında değişiyor. Ayrıca ABD Ordusu maliyetleri düşürmek adına Suriye ve Irak’taki IŞİD hedeflerini vurmak için F-16 veya son nesil F-35 savaş uçakları yerine 50 yıllık OV-10 Bronco pervaneli uçakları bölgeye gönderdi.

Silahlı Hürkuş görücüye çıktı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

Kızıl Baron ~ 5 yıl önce
Ya müzelik uçak yapıyorlar işte sonra diyecek yaptık...Birilerine yaptırdığı her şeyi halkına zorla satan zihniyet..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TC ~ 5 yıl önce
Yaparsin kotu olursun, yapmazsin kotu olursun. Zaten turk insaninin 99% bilim adami, burdaki bazi yorumlardan belli oluyor.Arkadaslar siz daha iyi biliyorsaniz , gecin basina ve gosterin nasil olacaginI. Sizler boyle negatif dusundukce, bu ulke ilerlemeyecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AA ~ 5 yıl önce
pervaneli saldırı savaş uçağımı kalmış bu zamanda, 2.dünya savaşında olsa iş yapardı ama.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Öyle mi ~ 5 yıl önce
Yazıyı okusaydın bu soruyu sormazdın
Merhaba ~ 5 yıl önce
Onun yerine her yolcu uçağının altına dörder tane cirit füzesi yerleştirin bakın terör kalıyor mu asdfff

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ninja ~ 5 yıl önce
Ninja kılıcı da yapalım. Silah sanayinde ilerleyelim. Receeep Taaaayyib Er-do-han Re-cep teyip Er-doğan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Askerlik ~ 5 yıl önce
Sıka sıka gidersiniz artık...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asker ~ 5 yıl önce
Ne manada?
Yorum ~ 5 yıl önce
Sıka sıka gittiğimizi biliyosun değilmi dağdaki o.ç lere onları inlerine gomup gün yüzü gostermediğimizi biliyosun atak helikopter ile. Bunları gorup bos yorum yapma Bayraktar nasıl bombalıyor dağdaki hain serefsizleri goruyorum değil mi. Damat iyi yapmış buda zorunuza gidiyor.
ANCAK ~ 5 yıl önce
Ülkemizin dışa bağımlılığını azaltan her çalışma elbetteki çok iyi ancak ve ancak calısmaların daha gerçekçi olması bizleri daha çok sevindirebilirdi.. Bu uçağı aşiret düğünlerinin üzerinden geçerken bile düşürebilirler.. Eğitim Maksatlı tamam ama silahlı hürkuşun ARGE çalışmalarına bile ne kadar paralar harcandı kim bilir, umarım savunma adına daha somut çalışmalar yapılır, iran kadar olsak yeter bize

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dışa bağımlısın ~ 5 yıl önce
Senin haberin yok galiba. Petrol bile dışarıdan geliyor. Petrolün kesilse 1 hafta sonra ne tankın var ne uçağın. Bu uçağın tüm parçaları ithal. Dizaynı kim yaptı o da belirsiz. İsim falan yok. Bak bakalım Spitfire kim tarafından dizayn edilmiş. Ismi cismi bellidir. Bir kandırmaca öyle gidiyor A B C yok Z versiyonu. Aynı uçağı süsle, içinde oksijen maskesiyle aynalı vizor tak otur 3000 feette uç. Vay vay vay adı oldu savaş uçağı. Sende oldun uçak üreten ülke. Bukadar basit yani. Motoru yarım milyon dolar. Fırlatma koltugu yüz bin dolar. Ama uçak yerli. Bi gidin ya şaka mı bunlar?
Onaylamış mı? ~ 5 yıl önce
İmam hatip mezunu matematik öğretmeni bakan onaylamış mı uçağı ve silah sistemlerini?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İllet ~ 5 yıl önce
Bu saplantili ve hastalikli düsünce yapisindan ne zaman kurtulacaksiniz?
The father ~ 5 yıl önce
İmam hatip mezunu olması mı yoksa bakan olması mı rahatsız etti? Tai yi bakan yönetmiyor tsk güçlendirme vakfına ait bir kurum. Bilmeden boş yorum yapma tıpkı, o polisin eline silahı kim verdi sorusu kadar saçma yorumun var.
Han ~ 5 yıl önce
İşi ehline verdiğiniz zaman kurtulacağız.
Ct ~ 5 yıl önce
Unutma dostum pamuğu sana o tıkayacak
Super Tucano AT6 ~ 5 yıl önce
Hurkus tucano olamasada yakın zamanda ona yetişeceğini düşünüyorum . Kara Havacılık saflarında helikopterle hava hücum harekatlarında yakın hava desteği konusunda müthiş kuvvet çarpanı olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tango#1NeverDies ~ 5 yıl önce
"Ambraer" ?!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
olanı ~ 5 yıl önce
Aklında olanı söylemiş arkadaş :)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000