23 Mayıs 2011, Pazartesi 08:16:58

SİLAH TAŞIYAN İHA'LAR GELİYOR

İnsansız hava aracı (İHA) üretiminde ilerleme kaydeden Vestel, stratejik bir adım daha atıyor. Vestel Savunma Genel Müdürü Aziz Sipahi, Ortadoğu ülkelerinden gelen istekler doğrultusunda silah taşıyabilen İHA'ları üretmek için düğmeye bastıklarını açıkladı.
  • 35 kg yuk Karayel-1 icin.. 2'nin kapasitesi daha fazla olacaktir.
  • Pek bilmiyorum ama 35 kg. tasima gucu biraz az degil mi?
  • Buzdolapları veya çamaşır makineleri gibi olmasın da...
Türkiye'nin terörle mücadele sürecinde de bu araçların büyük önem taşıdığına dikkat çeken Sipahi, önümüzdeki yıllarda ABD'de olduğu gibi yüzlerce İHA'nın teröristleri adım adım izleyeceğini kaydetti.

Öte yandan TSK'nın İHA ihtiyacını karşılamak için Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile sözleşme imzalayan Vestel, Karayel ismini verdiği hava aracının bir üst modelini de geliştirmeye başladı.

Vestel'in Karayel ismini verdiği taktik insansız hava aracı sistemi 6 uçak, 3 yer kontrol istasyonu ve bir fırlatma rampasından oluşuyor. Karayel 18 bin feet yüksekliğe kadar çıkacak ve 35 kilograma kadar yük taşıyabilecek. Havada ise en az 10 saat kalabilecek. Karayel uçakları fırlatma rampasından havalanabilecek ya da otomatik iniş-kalkış yapabilecek. Bunların yanı sıra uçaklar paraşütle de inebilecek. Yeni geliştirilen Karayel-2 ise 20 saat havada kalacak ve 22 bin feetin üzerine çıkacak.

Türkiye şu anda İsrail'den aldığı Heronlar ve yerli bir firmadan alınan daha küçük İHA'larla havadan istihbarat toplayıp sınırlarını gözetliyor. Fakat özellikle terörle mücadele için, İHA'lardan daha fazla faydalanılması gerekiyor. Terörün iç bölgelere de yayılmaya çalışması, İHA'ların önemini daha da artırıyor. Vestel'in savunma sektöründeki şirketlerinden AYESAŞ ve Vestel Savunma'nın Genel Müdürü Aziz Sipahi, gelecek yıllarda Türkiye semalarında yüzlerce İHA uçacağı öngörüsünde bulunuyor. Bunun da terörle mücadelede ülkenin elini güçlendireceğine dikkat çekiyor.
SİLAH TAŞIYAN İHA'LAR GELİYOR

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
35 kg yuk Karayel-1 icin.. 2'nin kapasitesi daha fazla olacaktir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Pek bilmiyorum ama 35 kg. tasima gucu biraz az degil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Buzdolapları veya çamaşır makineleri gibi olmasın da...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000