23 Şubat 2021, Salı 17:01:05

SHGM'den pilotlarla ilgili önemli duyuru

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), 'Yabancı Ülkeler Tarafından Tanzim Edilmiş Pilot Lisans ve Yetkilerinin Çevrilmesi Talimatı'nın yürürlüğe gireceği tarihi duyurdu.
  • en azından başlamış Okulda eğitim alanları kapsam dışı bırakılmasının hakkaniyetli olacağını düşünüyorum
  • Pilotluk gibi uluslararası ve dışa dönük bir mesleğin böylesine içine kapanık bir düzenleme ile yapılandırılmaya çalışılması meslek adına çok üzücü. Çocukları tekelleşmiş ve ücretleri ayyuka çıkmış Türkiye'deki okulların inisiyatifine bırakmak çok yanlış. Çocuklara Amerika ve Avrupa ülkelerinde uçmayı cezalandırmak ilerleyen yıllarda gelecek neslin daha sığ tecrübe ve vizyonla yanımıza - sağ koltuğa oturması demek. Ben şahsım adına Türkiye'de 75 bin euroyu sadece bir okula bastırmış, Türkiye'de 10 tane sözde uluslararası limancıkta git gel yapıp pilotçuluk oynamış birinden çok eğitimini Amerika ve Avrupa'daki birçok ülkede, meydanda uçup özgüven sahibi olan birinin yanıma oturmasını tercih ederim. Bu düzenlemenin akıl alır yanı yok.
  • Pilotluk eğitim ücretini coin veya borsaya yatırsaydınız, şimdi uçağınız vardı veya uçuş okulunuz.
  • Artık macaristanda, polonyada ucuza lisans alsanız dahi türk lisansına çevirmek için türk okullarına en az 10 bin € daha ödeyeceksiniz demek istiyor. Ayrıca ATPL derslerini de vermeniz gerekiyor ama EASA da veren biri bu dersleri burada gözü kapalı yapar.
  • Kendini pilot sanan km’leri de kapsıyor mu? Prdn onlar lisanssız uçan hayali pilotlar olduğundan :))
  • SHGM okullardan talimatı almış. Öğrenciler artık Türkiye'deki okulların vicdanına kaldı. Nasıl fiyatlar çekecekler bakalım. Keşke milyonlarca eğitim ücreti dışarı çıkmasa, ama insanları buna zorluyorlardı. Ben lisansımı Türkiye'de aldım, ama şimdiki aklım olsa kesinlikle Amerika'dan alırdım. Gerçek havacılık orada ve Türkiye'deki çoğu okuldan da daha ucuza mal oluyordu. Son 2-3 yılda bir sürü uçuş okulu açıldı. Zamanında SHGM'nin PİC uçuşlarına bile izin vermediği bir iki tane ultralight'dan bozma uçakla eğitim veriyor. Gizlemeye çalışsalar da en büyük okullar bile çok zor durumda. Akademiler olmadan hiç birinin devam edecek gücü de yok. Yarın bu okullardan biri batarsa öğrencilerin arkasında duracak bir kurum var mı? Var diyenler Tarkim mağdurları ile bir konuşsun... Sonuç olarak eğitim alacak kişilere tavsiyem hiçbir yere peşin para ödemeyin, bu işe giriyorsanız yalnız olduğunuzu bilin.
  • Yabancıları gönderin...
  • O nasıl bir knob tutmaktır :D
  • Bu ne anlama geliyor, biri ankayacagimiz bir sekilde anlatirsa memnun olurum.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), 'Yabancı Ülkeler Tarafından Tanzim Edilmiş Pilot Lisans ve Yetkilerinin Çevrilmesi Talimatı'nın yürürlüğe gireceği tarihi duyurdu.

SHGM tarafından yapılan açıklamada, "JAA Üyesi Olmayan Ülkeler Tarafından Tanzim Edilmiş Lisans ve Yetkilerin Çevrilmesi Talimatı (SHT-1H)” 31.08.2021 tarihinde yürürlükten kalkacaktır" ifadeleri yer aldı.

Kurum tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

"Yabancı ülkelerce Şikago Sözleşmesi Ek-1 gerekliliklerini yerine getirecek şekilde tanzim edilmiş pilot lisanslarının ve yetkilerinin ulusal lisans ve yetkilere çevrilmesinde izlenecek usul ve esasları belirlemek amacıyla hazırlanan “Yabancı Ülkeler Tarafından Tanzim Edilmiş Pilot Lisans ve Yetkilerinin Çevrilmesi Talimatı (SHT-1LC)” 09.02.2021 tarihinde onaylanmıştır. Söz konusu Talimat 31.08.2021 tarihinde yürürlüğe girecektir. Ayrıca “JAA Üyesi Olmayan Ülkeler Tarafından Tanzim Edilmiş Lisans ve Yetkilerin Çevrilmesi Talimatı (SHT-1H)” 31.08.2021 tarihinde yürürlükten kalkacaktır.

Kamuoyuna duyurulur."


SHGM'den pilotlarla ilgili önemli duyuru

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

olması gerekli ~ 3 yıl önce
en azından başlamış Okulda eğitim alanları kapsam dışı bırakılmasının hakkaniyetli olacağını düşünüyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A320 CPT ~ 3 yıl önce
Pilotluk gibi uluslararası ve dışa dönük bir mesleğin böylesine içine kapanık bir düzenleme ile yapılandırılmaya çalışılması meslek adına çok üzücü. Çocukları tekelleşmiş ve ücretleri ayyuka çıkmış Türkiye'deki okulların inisiyatifine bırakmak çok yanlış. Çocuklara Amerika ve Avrupa ülkelerinde uçmayı cezalandırmak ilerleyen yıllarda gelecek neslin daha sığ tecrübe ve vizyonla yanımıza - sağ koltuğa oturması demek. Ben şahsım adına Türkiye'de 75 bin euroyu sadece bir okula bastırmış, Türkiye'de 10 tane sözde uluslararası limancıkta git gel yapıp pilotçuluk oynamış birinden çok eğitimini Amerika ve Avrupa'daki birçok ülkede, meydanda uçup özgüven sahibi olan birinin yanıma oturmasını tercih ederim. Bu düzenlemenin akıl alır yanı yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şahsım ~ 3 yıl önce
Pilotluk eğitim ücretini coin veya borsaya yatırsaydınız, şimdi uçağınız vardı veya uçuş okulunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yok öyle ucuza lisans ~ 3 yıl önce
Artık macaristanda, polonyada ucuza lisans alsanız dahi türk lisansına çevirmek için türk okullarına en az 10 bin € daha ödeyeceksiniz demek istiyor. Ayrıca ATPL derslerini de vermeniz gerekiyor ama EASA da veren biri bu dersleri burada gözü kapalı yapar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gozleri kapalimis ~ 3 yıl önce
Yaw he he. Soru bankasi olan derslerimi diyorsun
Macaristan ~ 3 yıl önce
Gözü kapalı yaparızda tekrardan yer dersleri, sınavlar ve check uçuşlarının ücretsiz olmayacağı kesin.
Bu konu ~ 3 yıl önce
Kendini pilot sanan km’leri de kapsıyor mu? Prdn onlar lisanssız uçan hayali pilotlar olduğundan :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bb ~ 3 yıl önce
hahah iyi dedin onu bak. uçuş okuluna giden kendini pilotum diye tanıtıyor sağda solda. up’a girip bakıyorsun “kabin memuru” :)
Küçümsediğin ~ 3 yıl önce
Küçümsediğin kabin memurrrruyla aynı zekaya sahip olduğunu anlayınca- zorrrrruna mı gitti ahahahhahahahahahha
Geçmiş Olsun ~ 3 yıl önce
SHGM okullardan talimatı almış. Öğrenciler artık Türkiye'deki okulların vicdanına kaldı. Nasıl fiyatlar çekecekler bakalım. Keşke milyonlarca eğitim ücreti dışarı çıkmasa, ama insanları buna zorluyorlardı. Ben lisansımı Türkiye'de aldım, ama şimdiki aklım olsa kesinlikle Amerika'dan alırdım. Gerçek havacılık orada ve Türkiye'deki çoğu okuldan da daha ucuza mal oluyordu. Son 2-3 yılda bir sürü uçuş okulu açıldı. Zamanında SHGM'nin PİC uçuşlarına bile izin vermediği bir iki tane ultralight'dan bozma uçakla eğitim veriyor. Gizlemeye çalışsalar da en büyük okullar bile çok zor durumda. Akademiler olmadan hiç birinin devam edecek gücü de yok. Yarın bu okullardan biri batarsa öğrencilerin arkasında duracak bir kurum var mı? Var diyenler Tarkim mağdurları ile bir konuşsun... Sonuç olarak eğitim alacak kişilere tavsiyem hiçbir yere peşin para ödemeyin, bu işe giriyorsanız yalnız olduğunuzu bilin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kesinlikle katılıyorum ~ 3 yıl önce
Şu an ben de en baştan başlayacak olsam kesinlikle amerikaya gider. Hem çalışır, hem eğitim alır, hem de ingilizcemi geliştirirdim
Doğruya doğru ~ 3 yıl önce
Yazdıklarınızın tamamına katılıyorum.ne maksatla bu talimat yapıldı belli.şu anda Türk lisansı dünyada tek.bizden başka JAR lisansı veren yok.hem EASA nın alt lisansı olacaksın hemde EASA lisansı onayı için herşeyi isteyeceksin.umarım bu kararın altında kalmayız.EASA bunu böylece bırakmaz.mutlaka bedel öderiz. Ayrıca yurtdışında entegre eğitim yok denecek kadar az.son maddede yazılı entegre kelimesinin kaldırılması şu anda eğitimde olan herkesi rahatlatır.
Türkiye'de ~ 3 yıl önce
En fazla uçak uçurmayı öğretirler Amerika'da pilot olursunuz aradaki fark bu kadar fazla.
Mantar ~ 3 yıl önce
Her tarafta mantar gibi uç okullari türedi. Shgm denetim yapmalı ve en ufak kusuru bulduğu uykularını kapatmalı. YÖKle işbirliği yapmalı üniversitelere pilotaj bölümü açılmamalı. Aksi taktirde 100.000 atanamayan öğretmen gibi atama bekleyen onbinlerce fizyoterapist gibi İşsiz pilotlar ordusu kaçınılmazdır
hadi ~ 3 yıl önce
Yabancıları gönderin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fotoğraftaki pilot ~ 3 yıl önce
O nasıl bir knob tutmaktır :D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FOTOGRAFTAKI PILOTA CEVAP ~ 3 yıl önce
KNOB DEGIL O “ROTARY SWITCH”
Onugecte ~ 3 yıl önce
Zaten sapkasizda uculmuyor artik :D
Anladim ki ~ 3 yıl önce
Bu ne anlama geliyor, biri ankayacagimiz bir sekilde anlatirsa memnun olurum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aklin yok mu ~ 3 yıl önce
Indir talimatlari oku anlarsin herseyi hazira bekler oldunuz, istemiyoruz sizi aramizda!

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000