06 Ocak 2021, Çarşamba 09:14:00

SHGM, SHY-6A'ya yeni maddeler ekledi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Ticari Hava Taşıma İşletmeleri Yönetmeliği (SHY-6A)'ya yeni maddeler ekledi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Ticari Hava Taşıma İşletmeleri Yönetmeliği (SHY-6A)'ya yeni maddeler ekledi.

Yönetmelik üzerinde yapılan eklemeler Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

“DOĞRUDAN DESTEK ŞART”

Sivil Havacılık Eski Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, bu düzenlemenin Türkiye’deki şirketlerin ne kadar zor durumda olduğunun bir göstergesi olduğunu belirterek, “Ne kadar görmezden gelinse de çok sayıda hava yolu ve hava taksi şirketinin en temel şartları yerine getiremeyecek kadar zor durumda olduğu anlaşılıyor. Hükümetin, hiç zaman kaybetmeden bu ve benzer dolaylı destekler yerine tüm dünyada olduğu gibi şirketleri doğrudan desteklenmesi şarttır. Aksi halde şirketlerimiz ayakta kalamayacak, 90 yıllık birikimimiz ve yetişmiş insan kaynağımız heba olacaktır” dedi.

Erdağı şöyle konuştu:

“Başta ABD ve AB üyesi ülkeler olmak üzere birçok ülke hava yollarına doğrudan devlet desteği sağladı. Ancak ülkemizde bugüne kadar herhangi bir doğrudan devlet desteği sağlanmadığı için Türk Havacılık Endüstrisi derin bir krizin içerisine girdi.

SHGM Yönetmelikte değişiklik yaparak AOC şartlarını kayıp eden veya etmek üzere olan Hava yolu ve hava taksi işletmelerine yönetmelikle verilen 3 ay ile 6 ay arasındaki sürelerin uzatılmasına imkan sağlayarak şirketlerin AOC'ni korumaya çalışmıştır.”

“RUHSAT KORUNSA BİLE UÇUŞLAR MUTLAKA DURDURULMALIDIR”

Yönetmelikteki 45’inci maddeye getirilen istisnaya dikkat çeken Oktay Erdağı, “Öngörülen değişiklikle yönetmeliğin 45'inci maddesinde havacılık işletmelerinde aranan mali güç şartlarının kaybedilmesi istisnai durum olarak gösterilmiş. Bu çok hassas bir konudur. Bu nedenle mali kriz içerisinde bulunan veya can mal ve uçuş emniyeti bakımından herhangi bir zafiyet oluşturan işletmelerin AOC'leri korunsa bile uçuşları mutlaka durdurulmalıdır. İşletmelerin mali güçleri ile uçuş emniyeti arasında doğrudan bir bağ olduğunu tüm havacılar çok iyi bilir.”

İşte SHY-6A ile ilgili Resmi Gazete'de yayımlanan o karar:

SHGM, SHY-6A'ya yeni maddeler ekledi

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000