22 Nisan 2021, Perşembe 13:34:12

Selçuk Bayraktar; 'F-35 kararı bizim için hayırlı olabilir'

Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına yönelik açıklama yapan Selçuk Bayraktar, dezavantaj olarak görülen bu durumun milli savunma sanayisi için hayırlı olabileceğini söyledi.
  • Bisiklet bile yapamayız biz...
  • Herseyin sistematik ve planlı olarak söğüşlenip yok edildiği ülkede beyler iha yapıyormuş.
  • Hayırlı oldu diyebilmemiz için Türk milletinin ABD tarafından F-35 projesi kapsamında gasp edilen 1 milyar dolardan fazla parasını almış olmamız gerekir.
  • Sallama Arkadas, sen once git kendi motorunu yap...
  • Tamam
  • yaptigin IHA motorlarinin tamami motoru yurt disindan ithal. https://www.flyrotax.com/home.html motorlarini bu firmanin sivil versiyonlarini alip kullaniyorsun. ESKISEHIR TEI ne yapiyor yapsa ya sana motor. eskisehir TEI pd170 yapti sana teslim etti bu motorun MERCEDES araba motorunun baz alindigini biliyormusun. PD170 in motor blogunun yurt disindan geldigini biliyormusun. sana faksit motor yaptim diye anlatiyor ya hepsi hikaye. PD170 icin senelerce ugrasip yaptiklari birsey yok. bir iki yerli parca eklediler okadar. faksit utanmadan %92 yerli yaptik diyor. Atma recep din kardesiyiz. MERCEDES motorunu baz alip tum parcalarini kullaniyorsun nasil % 92 yerli oluyor. Utanmiyorsun.
  • nedense her aciklama 2023 erken secimmi var neden 2020 2021 .2022 yok
  • 15-20 yılda f-35? Tamam.
  • Açıklamalar çok heyecan verici. İnşallah başarılı olunur. Ancak, o zamana kadar Ege ve Doğu Akdeniz’de Yunanistan’a geçen hava üstünlüğüne karşı ne yapacağız, bir bilen açıklasa iyi olacak. Günümüzün İHA’larıyla savaş uçaklarına karşı direnmek olası değil.
  • TJ90 turbojet motoru. motorun en son teknofest fuarında reklamı yapılacaktı motor basın önünde çalışmadı. Çalışmayan motor nasıl seri üretime geçsin. Bu motor içinde seri üretimde diye reklam yapılıyor. https://www.youtube.com/watch?v=z-SyolFA6c0 5.saat54. Dakikayı seyredin BU İMKANLARA RAĞMEN KEŞKE MOTOR YAPABİLSELER. 12 sene çaluş motorun son durumu yukarıda. Bunu beceremiyorlar. BASINA VERILEN MOTOR YAPTIK HABERLERI KULLIYEN ALDATMACA

Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına yönelik açıklama yapan Selçuk Bayraktar, dezavantaj olarak görülen bu durumun  milli savunma sanayisi için hayırlı olabileceğini söyledi. Son projelerine ilişkin bilgi veren Bayraktar, Milli İnsansız Savaş Uçağı'nın ilk prototipinin 2023'de gökyüzünde olacağını kaydetti.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması üzerine yaptığı açıklamada, "Baykar olarak son 4-5 yıldır projesini yürüttüğümüz AKINCI platformumuzun da olgunlaşmasıyla birlikte, son dönemde Milli İnsansız Savaş Uçağı projemize de hız verdik. Hedefimiz, 2023'te bu platformumuzun prototipinin ilk uçuşunu gerçekleştirmek" dedi.

Bayraktar Instagram hesabından ABD'nin Türkiye'yi F-35 programından çıkarması ile ilgili görüntülü bir açıklama yaptı.

F-35'lerin verilmiyor olmasının bugün için dezavantaj olarak görülse de gelecekte milli savunma sanayisi için hayırlı olabileceğine vurgu yapan Bayraktar, "Zira yurt dışından tedarik edeceğimiz yazılımına tümüyle vakıf olamadığımız dijital bilgisayarların yönettiği, pilotun bastığı tetiğin ne yapıp yapmayacağına karar veren yabancı görev bilgisayarı ve yazılımı olan böylesine bir sistem, bizi bağımsız kullanım açısından ciddi kısıtlamalara maruz bırakabilir. Bunun yanında tedarik, işletme , bakım maliyetleri düşünüldüğünde yıllara sari on milyarlarca dolarlık bir projeden bahsediyoruz. Evet, bugün itibarıyla o kapasiteye sahip bir uçak geliştirmemiz belki 15-20 yıl sürecektir. Geliştirilecek milli platformun tedarik, işletme, bakım ve idame maliyetleri her halükarda F-35'ten daha az olacaktır." ifadelerini kullandı.

'BAĞIMSIZ KULLANIM İMKANI SAĞLAYACAK'

Yurt dışından tedarik edilecek bu sistemin yaratacağı dezavantajlara değinen Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yurt dışından tedarik edilecek, içinde vakıf olamadığımız onlarca aviyonik, uçuş ve görev bilgisayarı bulunan bir sistem ile muhtemel kullanım kısıtları ve potansiyel ambargoları da düşündüğümüzde milli muharip platform bize bağımsız kullanım imkanı sağlayacaktır.

'BİR NESİL GERİDE KALABİLİR'

Lakin 15-20 yıl sonra geliştirmiş olacağımız hava aracı da o döneme kadar geliştirilen hava araçlarından bir nesil geride kalabilir. Bunun yerine dünyanın halihazırda gittiği yere, geleceğin oyun değiştirici gücü olacak daha düşük maliyetli, yapay zekayla donatılmış insansız savaş uçaklarına, bu sistemlerin sürü kullanımı, gelişmiş otonomi ve akıllı kullanım alanlarına çalışmamız, S/İHA platformlarımızda olduğu gibi bizi bu alanda da dünyada lider ülkeler arasına sokabilir."

'2023'TE SEMALARDA OLACAK'

Baykar'ın yürüttüğü projelere dair detaylar da veren Bayraktar, "Baykar olarak son 4-5 yıldır projesini yürüttüğümüz AKINCI platformumuzun da olgunlaşmasıyla birlikte, son dönemde Milli İnsansız Savaş Uçağı projemize de hız verdik. Hedefimiz, 2023'te bu platformumuzun prototipinin ilk uçuşunu gerçekleştirmek. Bu alanda çalışmak isteyen gençlerimize ve genç girişimcilerimize tavsiyem, özellikle insansız platformların en kritik teknolojileri olan alanlara yönelmeleri olacaktır. Geleceğin yarışlarına bugünden hazırlanıp, dünyanın gittiği yerde lider olmaya bakmalıyız." şeklinde konuştu.

Selçuk Bayraktar; 'F-35 kararı bizim için hayırlı olabilir'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

IL ~ 23 gün önce
Bisiklet bile yapamayız biz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Organize ~ 24 gün önce
Herseyin sistematik ve planlı olarak söğüşlenip yok edildiği ülkede beyler iha yapıyormuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Peki ya paralarımız? ~ 24 gün önce
Hayırlı oldu diyebilmemiz için Türk milletinin ABD tarafından F-35 projesi kapsamında gasp edilen 1 milyar dolardan fazla parasını almış olmamız gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B777 ~ 24 gün önce
Bu şekilde düşünmemek lazım, bu programla birçok alt yüklenicimiz üretim yapacak, istihdam sağlayacaktı. Tabi ki bunu telafi edebiliriz ama bu programdan kazanacağımız know-how ne yazık ki kaybedildi. Onlarca teknisyen ve mühendis 5.nesil bir savaş uçağı programında çalışarak çok değerli tecrübeler kazanacaktı. Nasıl ki Tusaş'ın F-16 programı günümüz Türk havacılık endüstrisinin çok önemli bir yerinde bulunuyor, önümüzdeki 20 sene için çok değerli kazanımlardan şu an aktif bile olmayan ihraç versiyon S400' ler için vazgeçildi.
Can cin ~ 24 gün önce
Sallama Arkadas, sen once git kendi motorunu yap...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sen ~ 24 gün önce
Ne yaptın peki?
sozcü ~ 24 gün önce
Yapmaya çalışıyoruz. Bu kadar emeğe haksızlık etmeyelim.
Hm ~ 24 gün önce
Tamam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
motor ~ 25 gün önce
yaptigin IHA motorlarinin tamami motoru yurt disindan ithal. https://www.flyrotax.com/home.html motorlarini bu firmanin sivil versiyonlarini alip kullaniyorsun. ESKISEHIR TEI ne yapiyor yapsa ya sana motor. eskisehir TEI pd170 yapti sana teslim etti bu motorun MERCEDES araba motorunun baz alindigini biliyormusun. PD170 in motor blogunun yurt disindan geldigini biliyormusun. sana faksit motor yaptim diye anlatiyor ya hepsi hikaye. PD170 icin senelerce ugrasip yaptiklari birsey yok. bir iki yerli parca eklediler okadar. faksit utanmadan %92 yerli yaptik diyor. Atma recep din kardesiyiz. MERCEDES motorunu baz alip tum parcalarini kullaniyorsun nasil % 92 yerli oluyor. Utanmiyorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cahil ~ 24 gün önce
Çok bilmiş cahil
Sozcü ~ 24 gün önce
Bu ne kin arkadaşlar. Bayraktar dan önce aya gittik de benim mi haberim yok. Gayet başarılı ve herkesin desteklemesi gereken işler yapıyorlar. Olumlu eleştiri yapın . Bu milli işlere de siyasetin karıştırılmasını doğru bulmuyorum . 80 milyon desteklemesi lazım.
isimsiz ~ 25 gün önce
nedense her aciklama 2023 erken secimmi var neden 2020 2021 .2022 yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tamam ~ 25 gün önce
15-20 yılda f-35? Tamam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Heyecan verici ~ 25 gün önce
Açıklamalar çok heyecan verici. İnşallah başarılı olunur. Ancak, o zamana kadar Ege ve Doğu Akdeniz’de Yunanistan’a geçen hava üstünlüğüne karşı ne yapacağız, bir bilen açıklasa iyi olacak. Günümüzün İHA’larıyla savaş uçaklarına karşı direnmek olası değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TJ90 ~ 25 gün önce
TJ90 turbojet motoru. motorun en son teknofest fuarında reklamı yapılacaktı motor basın önünde çalışmadı. Çalışmayan motor nasıl seri üretime geçsin. Bu motor içinde seri üretimde diye reklam yapılıyor. https://www.youtube.com/watch?v=z-SyolFA6c0 5.saat54. Dakikayı seyredin BU İMKANLARA RAĞMEN KEŞKE MOTOR YAPABİLSELER. 12 sene çaluş motorun son durumu yukarıda. Bunu beceremiyorlar. BASINA VERILEN MOTOR YAPTIK HABERLERI KULLIYEN ALDATMACA

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000