14 Mayıs 2013, Salı 19:39:08

ŞEHİT PİLOT KOLTUKLA YERE DÜŞTÜ

Suriye sınırında kontrol uçuşu gerçekleştirirken Amanos Dağları’nın Osmaniye sınırları içinde düşen savaş uçağıyla ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı.
  • pekala bu F-16 uretıcı fırmasına bu konu hakkında sorusturma acıldı mı???
  • Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun, bir uçak 1 yılda yapılıyor ,oysa bir jet pilotu kolay kolay yetişmiyor.Ailesine sevenlerine ve Türk milletinin başı sağolsun.
  • Bu evlatlarımız kolay kolay yetişmiyor.Onlara herzaman sahip çıkalım.Özellikle hayatta oldukları zaman.Allah rahmet eylesin yakınlarına Allah tan sabır ve baş sağlığı diliyorum.
  • ben anlamadım. uçakta fırlatmadan sonra pilot koltuktan ayrılıyormu. benim bildiğim o koltukda yaşam destek malzemeleri var. pilot koltukla birlikte yere düşmüyormuydu?
  • Allah rabmet eylesin. Yakinlarina sevenlerine sabirlar dilerim.
  • KARDEŞİMİZE ALLAH RAHMET EYLESİN, MEKANI CENNET OLSUN İNŞALLAH. GERİDE KALANLARA DA ALLAH SABIR VERSİN...
  • Allah rahmet eylesin genc kardeşimize inşallah. Bakim islemlerini goren icinde yetisen biri olarak istisnasiz bakim yapildigini biliyorum ve personelin egitimli oldugunu da gordum.yalniz f4 lerin 58 f16 larin 74 yillarinda ilk ucusunu yapan ucaklar olduğu goz onune alinirsa filolarimizin ne kadar yaşandığını gorebiliriz.Insallah sıkıntı neden kaynaklaniyor bulunur.F16 lar en modern ve guvenli ucaklarimizdan oldugunu unutmamak gerek.Ama hala pilotlarimizi saatler boyu elektroniksiz aramak zorunda kaliyoruz ya nokta atisi yapamiyoruz ayiptir gunahtir.
  • pilot-sandalye ayrılması olmadıysa, bakalım suçlu kim olacak. Bakım ekibi mi, yoksa sandalye imalatçısı ACES mi yoksa gene standart pilot mu. şimdiye kadar hep şehide kesildi çok "titiz" kaza kırım inceleyen hava kuvvetlerine mi. acaba hangi modda atladı çocuk, detaylara girmek istemiyorum ama hava kuvvetlerinin dirayetini göreceğiz burada. allah rahmet eylesin, tüm milletin elinin ve gözünün emeği bir değer gitti. kolay yetişmiyoruz
  • F-16 uçaklarının sandalyesi en güvenilir sandalyelerindendir.Terste 60 m de, kanatlar yere parelel iken 0 metre 0 knot ta bile kurtarır.Fakat atlama kumandası vermeden uçakla birlikte yere çarptığınız da çarpmanın etkisiyle paraşüt yerinden fırlayabilir. Burada bakılması gereken bacak arsında bulunan atlama kolunun çekilip çekilmediğidir. Onu da teknik inceleme heyeti anlayabilir. Allah rahmet eylesin.
  • Allah rahmet eylesin. Yakınlarına sabırlar diliyorum.

Pilot Üsteğmen Hamza Gümüşsoy’un şehit olduğu kazada, pilotun uçağı fırlatma koltuğu ile terk ettikten sonra paraşütünün açıldığı, ancak koltuğundan ayrılamayarak yere düştüğü ortaya çıktı.

"UÇUNCA KENDİMİ HÜR HİSSEDİYORUM"

Dün İncirlik Hava Üssü’nden kalktıktan sonra saat 14.15’de düşen Merzifon 5’inci Ana Jet Üs Komutanlığı 151’nci Filo’ya ait F-16C’yı kullanan pilotunun ’atlıyorum’ mesajını bölgedeki kuleler aldıktan sonra geniş bir arama faaliyeti başlatıldı. Arama-kurtarma ekipleri kaza bölgesine ulaştığında çok zorlu bir tablo ile karşılaştı. Osmaniye’nin Yarpuz yayla bölgesinde köylülerin duyduğu patlama sesi dikkate alınarak başlatılan arama-kurtarma çalışmasında, saat 18.00 sıralarında bazı uçak parçalarına rastlandı. Ancak havanın kararması, yağış, etkili olan sis ve bölgenin sığ ormanlık olması nedeniyle bu çalışmalar güçlükle yürütülebildi.

BÖLGE ADAM ADIM ARANDI

Yüzlerce asker ve kurtarma ekipleri ile köylüler yaya ulaşılabilen bölgede her ağacın altında şehit pilot üsteğmen Hamza Gümüşsoy’a yaralı olarak ulaşma ümidi ile adım-adım arama yaparken, gece karanlığının bastırması, yağmur ve soğuk ile birlikte, GSM telefonların kapsama alanı dışında bulunan bölgedeki arama çalışmaları daha da zorlaştı.

Aramaya katılanlar, "Hamza Üsteğmen" diye megafonlarla ya da bağırarak pilottan bir cevap gelmesini umut etti. Önce uçağın enkazına, daha sonra da şehit pilotun kask ve cesedine ulaşıldığında aradan 8 saat geçmiş oldu. Arama ekipleri ve kriz masası arasındaki telsiz görüşmelerinde son anons ’Maalesef eks’ denilerek noktalandı.

KOLTUĞUNDAN AYRILAMAMIŞ

Düşen F-16 savaş uçağı pilotunun kokpitten koltuğu ile birlikte fırladığı, paraşütü açılmasına rağmen koltuğunun ayrılmadığı ve bu ağırlıkla yere düştüğü belirlendi.

Osmaniye AFAD ile Amasya Merzifon Hava İndirme Ekibi tarafından şehit Üsteğmen Gümüşsoy’un cansız bedeni, gece saat 22.30 sıralarında, Zorkun Yaylası ile Keldaz Dağı arasındaki Ağanın Suyu mevkiinde uçağın enkazının bulunduğu yere 300 metre uzaklıkta ağaçlık alandaki toprak zeminde bulundu. Pilotun cenazesinin, bulunduğu anda sıcaklığını hala kaybetmediği belirtildi.

Uzmanlar koltuktan ayrılama işleminin otomatik gerçekleştiğine dikkat çekerek, "Ancak bu durumda bir arıza yaşanmış olabilir. Pilot manuel olarak kemerlerini çözebiliyor. Belki irtifa buna yetmedi. Veya Üsteğmen Gümüşsoy atlamanın etkisi ile baygınlık geçirmesi nedeniyle koltuktan kendi ayrılamamış olabilir" diye konuştu.

Fırlatma koltuğuyla birlikte yere çakılan pilotun Adana Adli Tıp’taki incelemesinde, kalça kemiklerinde kırıklar, başında koltuğun demirlerine çarpması sonucu darbe izleri bulunduğu, ayrıca yüksek irtifada nefes almasını sağlayan oksijen maskesinin hortumunun da fırlatmadan oluşan basınç farkı nedeniyle boynuna sarılı bulunduğu görüldü. (Vatan)

ŞEHİT PİLOT KOLTUKLA YERE DÜŞTÜ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

? ~ 9 yıl önce
pekala bu F-16 uretıcı fırmasına bu konu hakkında sorusturma acıldı mı???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir pilot.. ~ 9 yıl önce
Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun, bir uçak 1 yılda yapılıyor ,oysa bir jet pilotu kolay kolay yetişmiyor.Ailesine sevenlerine ve Türk milletinin başı sağolsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zeytin ~ 9 yıl önce
Bu evlatlarımız kolay kolay yetişmiyor.Onlara herzaman sahip çıkalım.Özellikle hayatta oldukları zaman.Allah rahmet eylesin yakınlarına Allah tan sabır ve baş sağlığı diliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
soru ~ 9 yıl önce
ben anlamadım. uçakta fırlatmadan sonra pilot koltuktan ayrılıyormu. benim bildiğim o koltukda yaşam destek malzemeleri var. pilot koltukla birlikte yere düşmüyormuydu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hpm900 ~ 9 yıl önce
Merak edenler için: http://science.howstuffworks.com/transport/flight/modern/ejection-seat.htm Küçük bir alıntı: Once out of the plane, a drogue gun in the seat fires a metal slug that pulls a small parachute, called a drogue parachute, out of the top of the chair. This slows the person's rate of descent and stabilizes the seat's altitude and trajectory. After a specified amount of time, an altitude sensor causes the drogue parachute to pull the main parachute from the pilot's chute pack. At this point, a seat-man-separator motor fires and the seat falls away from the crewmember. The person then falls back to Earth as with any parachute landing.
vecihi ~ 9 yıl önce
Allah rabmet eylesin. Yakinlarina sevenlerine sabirlar dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TOPRAK ~ 9 yıl önce
KARDEŞİMİZE ALLAH RAHMET EYLESİN, MEKANI CENNET OLSUN İNŞALLAH. GERİDE KALANLARA DA ALLAH SABIR VERSİN...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ayiptir. ~ 9 yıl önce
Allah rahmet eylesin genc kardeşimize inşallah. Bakim islemlerini goren icinde yetisen biri olarak istisnasiz bakim yapildigini biliyorum ve personelin egitimli oldugunu da gordum.yalniz f4 lerin 58 f16 larin 74 yillarinda ilk ucusunu yapan ucaklar olduğu goz onune alinirsa filolarimizin ne kadar yaşandığını gorebiliriz.Insallah sıkıntı neden kaynaklaniyor bulunur.F16 lar en modern ve guvenli ucaklarimizdan oldugunu unutmamak gerek.Ama hala pilotlarimizi saatler boyu elektroniksiz aramak zorunda kaliyoruz ya nokta atisi yapamiyoruz ayiptir gunahtir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ex-fighter ~ 9 yıl önce
pilot-sandalye ayrılması olmadıysa, bakalım suçlu kim olacak. Bakım ekibi mi, yoksa sandalye imalatçısı ACES mi yoksa gene standart pilot mu. şimdiye kadar hep şehide kesildi çok "titiz" kaza kırım inceleyen hava kuvvetlerine mi. acaba hangi modda atladı çocuk, detaylara girmek istemiyorum ama hava kuvvetlerinin dirayetini göreceğiz burada. allah rahmet eylesin, tüm milletin elinin ve gözünün emeği bir değer gitti. kolay yetişmiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yanlış bilgi ~ 9 yıl önce
F-16 uçaklarının sandalyesi en güvenilir sandalyelerindendir.Terste 60 m de, kanatlar yere parelel iken 0 metre 0 knot ta bile kurtarır.Fakat atlama kumandası vermeden uçakla birlikte yere çarptığınız da çarpmanın etkisiyle paraşüt yerinden fırlayabilir. Burada bakılması gereken bacak arsında bulunan atlama kolunun çekilip çekilmediğidir. Onu da teknik inceleme heyeti anlayabilir. Allah rahmet eylesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sanal Pilot ~ 9 yıl önce
Hocam koltuk ACES II ise 0/0 da kurtarıyor ancak terse 60m de biraz zor diye biliyorum.Saygılar
İsim / Rumuz ~ 9 yıl önce
Allah rahmet eylesin. Yakınlarına sabırlar diliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000