04 Şubat 2020, Salı 17:16:31

Schengen vizesinde önemli değişiklikler yapıldı

Avrupa Birliği kısa süreli Schengen vize kurallarını değiştirdi.
  • İsveç değil İSVİÇRE olacak, İsveç zaten AB üyesi ve Şengen alanında.İsviçre harici ülke.
  • isvec zaten schengen ulkesi. isvicre olarak duzeltilmeli yazida.
  • Vize kuralları değişse ne, adamların vatandaşları günü geçmiş kimlikleriyle bile ülkemize gelebiliyor. Bu rezalet onlara ne kadar çok muhtaç olduğumuzun bir kanıtı değilse nedir? Güya Türkiye büyüdü,gelişti,herkes gıpta ediyor,Almanlar kıskanıyor. Yersen...
  • İsveç değil İsviçre! Ay bi öğrenemediniz şu iki ülkeyi!
  • Farketmez zaten bize vize vermiyorlarki
  • Bordo pasaport ile İzmir -Münih - Genoa uçuşunda Almanya transit vize ihtiyacı var mı ? Bu siteden en doğru cevabı alacağıma eminim.Teşekkürler şimdiden

Avrupa Birliği kısa süreli Schengen vize kurallarını değiştirdi. Bugünden itibaren 22 Avrupa Birliği ülkesinde yürürlüğe giren yeni yasa çerçevesinde vize ücretleri artırıldı, vize başvuru süresi uzatıldı, olumlu bir vize geçmişine sahip düzenli yolculara, 1 ila 5 yıl kademeli olarak artan süreyle çoklu giriş vizesi verilmesi kolaylaştırıldı. Ayrıca başvuru formunu elektronik ortamda doldurma imkanı sağlanacak.

Avrupa Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada turizm ve ekonominin canlanmasının önemine vurgu yapıldı: "Turizm ve Avrupa ekonomisi bizim için önemli. Avrupa Birliği ülkeleri dünyada en çok ziyaret edilen ülkeler arasında bulunuyor. Son 9 yıl içerisinde vize talebinde büyük artış yaşandı. Göç ve güvenlik kaygılarını gidererek vize sürecini kolaylaştırmayı hedefliyoruz."

Kural değişiklikleri, Avrupa Birliği'ne seyahat etmek isteyen dünyadaki bütün ülkelerin vatandaşlarını yakından ilgilendiriyor. 105 ülkenin vatandaşları Avrupa Birliği'ne seyahat etmek için vize talebinde bulunmak durumunda.

Değişikliler neleri içeriyor ?

Haziran 2019'da hem Avrupa Parlamentosu hem Avrupa Birliği Konseyi tarafından kabul edilen yeni yasa ile kısa süreli Schengen vizesi ücretleri 60 Euro'dan 80 Euro'ya çıkarıldı.

Schengen vizesi başvuruları seyahatten 6 ay ve en geç 15 gün öncesine kadar yapılabilecek. Daha önce bu süre 3 ay idi. Avrupa Komisyonu böylece turist ve iş insanlarının seyahatlerini daha iyi planlayabileceğini ifade ediyor.

Başvuru formunu elektronik ortamda doldurup imzalama olanağı sağlanacak.

Olumlu bir vize geçmişine sahip düzenli yolculara, 1 ile 5 yıl arasında kademeli olarak artan süreyle çoklu giriş vizesi verilmesi kolaylaştırılacak. Böylece turistler ve iş insanları para ve zaman kazanabilecek, sık sık vize talebinde bulunmak durumunda kalmayacaklar.

Daha önce olduğu gibi vize taleplerine azami 15 gün içerisinde cevap verilecek. Daha fazla araştırma gerektiren bazı özel durumlarda ise bu süre 45 günü bulabilecek.
Schengen Bölgesi 22 Avrupa Birliği ülkesini kapsıyor. Buna, özel anlaşmalar ile Schengen bölgesinde bulunan 4 ülke (İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsveç) daha ekleniyor. Böylece Schengen Bölgesi içerisinde toplam 26 ülke vize talep ediyor. (euronews)

Schengen vizesinde önemli değişiklikler yapıldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Euronews ~ 3 yıl önce
İsveç değil İSVİÇRE olacak, İsveç zaten AB üyesi ve Şengen alanında.İsviçre harici ülke.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kevin ~ 3 yıl önce
isvec zaten schengen ulkesi. isvicre olarak duzeltilmeli yazida.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
schengen ~ 3 yıl önce
Vize kuralları değişse ne, adamların vatandaşları günü geçmiş kimlikleriyle bile ülkemize gelebiliyor. Bu rezalet onlara ne kadar çok muhtaç olduğumuzun bir kanıtı değilse nedir? Güya Türkiye büyüdü,gelişti,herkes gıpta ediyor,Almanlar kıskanıyor. Yersen...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Leman ~ 3 yıl önce
İsveç değil İsviçre! Ay bi öğrenemediniz şu iki ülkeyi!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Narita ~ 3 yıl önce
Farketmez zaten bize vize vermiyorlarki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
transit vize ~ 3 yıl önce
Bordo pasaport ile İzmir -Münih - Genoa uçuşunda Almanya transit vize ihtiyacı var mı ? Bu siteden en doğru cevabı alacağıma eminim.Teşekkürler şimdiden

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gezgin ~ 3 yıl önce
Hayir yok, Italya dan veya Almanya dan alinmis schengen vizesi yeterli.
Zafer ~ 3 yıl önce
Sorunuz gereksiz olmuş, zira hem almanya hem de italya şengen vizesi kapsamında ülkeler.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000