20 Ocak 2023, Cuma 13:16:57

Schengen ret oranı 4 kat arttı

Türkiye’nin geçtiğimiz dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’ne (AKPM) sunduğu ve vize başvurularının haksız nedenlerle reddedilmemesini öngören karar tasarısı kabul edildi.
  • Almanya’dan aldım 5 senelik vizemi ( eşim 5 çocuklar 4 er sene ) daha öncede 3 senelik almıştım
  • Turkiye Bir Parti Devleti olmustur. Bu devlet sekli ile daimi olarak daha da kotu gitmeye mahkumdur. Cunku parti devleti olan ulke vatandaslarina, kimse guvenmez, ve kendi ulkesinde istemez. Bu toplum bu devlet sekline izin vermis ise, neden baska ulkeler cogunlugu bu kafada olan bir toplumdan ulkesine turist kabul etsin kolayca!!!
  • İç kamuoyunda Kağıt üzerinde eğitimlisi akademisyenimsi varlıkların gözünden ülke medeni dünyanın öncüsü. Medeni dünyanın gözünde ülke bir Afganistan bir Meksika bir buyrunuz.....
  • Evropaya vizesiz gireceeez,eu olacaaaz sözü vardı,yandaşlar soruyo mu hiç?zira reddedilenlerin çoğunluğu kendileri de..
  • Vize bir ülkenin gücünü gösteren en büyük göstergedir! Vizesiz bir iki ülke var onlar bile sorguya çekiyor siz Schengen reddinden bahsediyorsunuz :)
  • Bizim bir vize serbestesi anlaşması vardı Davutoğlu zamanından ne oldu
  • Ülkenin bilinçli şekilde kötü yönetimi nedeniyle dibe giden ekonomik hali ortadayken, siyasi baskılar,tehditler,adalete olan inanç biterse,yolsuzluklar,haksızlıklar,güvenlik sorunları vs ayyuka çıkarsa, milyonlarca ne idüğü belirsizlere kapıları açmak yetmezmiş gibi vatandaşlık da verilirse,aleyhimize ne varsa yapan ab üyesi ülkelerin vatandaşlarını günü geçmiş dahi olsa kimlikle ülkemize sokup,çıkmadan 9 ay kalmalarına,vergisisz ev,arsa almalarına izin verirsek,kısasa kısas yapamayacak,konsolosluklar ve ortakları aracı kurumların birlikte vatandaşlarımızı soymalarına, onların gizli kalması gereken bilgileri vermek zorunda kalmalarına,red edilen vize ücretlerinin iade edilmemesine ses çıkaramayacak kadar düşmüş ve muhtaçlaşmışsak tabii ki red oranı artar aksi olamazdı zaten. Ayrıca vize alabilenleri de kapılarda rezalet derecede sorgulama bekliyor ama biz aynısını yapamıyoruz sonra da herkes bize gıpta ediyor,korkuyor,çekiniyor,bir gece ansızın gelebiliriz falan masal,martavalları...
  • Yüzbinlerce kişi yeşil pasaportla elini kolunu sallayarak gidiyor Schengen'e. Haksızlık etmeyelim. Adamın 30 yaşında eşek kadar oğlu var, yalandan bir master veya doktora öğrencisi olursa o bile yeşil pasaport alabiliyor. Önce kendi ûlkemizi düzenlememiz gerek beyler. Avrupa bunların farkında ama bir şey yapamıyor. En fazla dönüş biletin var mı? Otel rezervasyonun var mı? Diye sormaya çalışıyor ki onun da yalandan rezervasyonu yapılıyor.
  • Reklam kokan hareketler :) SEO uzmanının çalışması olduğu belli.
  • 3. dünya ülkesi olma yolunda emin adımlarla...

Türkiye’nin geçtiğimiz dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’ne (AKPM) sunduğu ve vize başvurularının haksız nedenlerle reddedilmemesini öngören karar tasarısı kabul edildi.

AKPM nezdinde Türkiye temsilciliğini yürüten Ziya Altunyaldız konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Schengen vizelerine ret oranının 4 kat arttığı, son 8 yılda en fazla başvuruyu yapan 5 ülke arasında olan Türkiye’nin ret oranı en çok artan ülke olduğu dikkat çekti. Konsoloslukların sürekli olarak yeni bir vize türü ürettiğini ve yeni belgeler talep ettiğini belirten Çilek Vize ise başvurularda yapılması gerekenleri açıkladı.

Türkiye’nin hazırlayarak AKPM sunduğu ve Schengen vizesi başvurularının haksız nedenlerle reddedilmemesini öngören karar tasarısı Genel Kurul oylamasıyla kabul edildi. AKPM nezdinde Türkiye temsilciliğini yürüten Ziya Altunyaldız konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Schengen vizelerine ret oranının 4 kat arttığı, son 8 yılda en fazla başvuruyu yapan 5 ülke arasında olan Türkiye’nin ret oranı en çok artan ülke olduğu dikkat çekti. Karar tasarısında reddedilmelerdeki ana sebep olarak da Türkiye’deki mevcut ekonomik koşullar gösterilirken, başvurular esnasında talep edilen yüksek harçlar, belge sayısındaki artış, yeni vize türlerinin getirilmesi ve başvurunun yüz yüze gerçekleştirilme zorunluluğu gibi detaylar ise adayların karşısına çıkan engel arasında yer alıyor.

Çilek Vize Kurucusu Mertcan Durgut, konuya dair şu değerlendirmede bulundu:

“Ülkemizde yaşanan ekonomik ve politik gelişmelerden dolayı, vize almak gün geçtikçe zorlaşıyor. Bunun yanı sıra konsoloslukların da sürekli olarak yeni vize türleri çıkarması ve yeni evraklar talep etmesi, vize sürecini adaylar için engelli koşuya dönüştürüyor. Bu yüzden ortağım Kıvanç Kılıç ile birlikte tam da bu zor günlerde kurduğumuz vize danışmanlık şirketimizle sektördeki bir açığı kapattık. Pek çok ülkeyi gezmiş, vize süreçlerini yaşamış bireyler olarak yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşlarımıza rehberlik ediyoruz.”

YANLIŞ VİZE TÜRÜNÜ ALANLAR SINIR DIŞI EDİLİYOR

Vize başvurularında gerekli olan belgelerin gidilecek ülkeye göre değişkenlik gösterdiğini aktaran Mertcan Durgut, vize başvuru süreçleriyle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Vize başvurusu yapacak kişilerin tüm belgelerin eksiksiz yer aldığı bir dosya oluşturmaları, gidecekleri ülkeye ve kalacakları süreye karar vermeleri, bunlara uygun olarak doğru vize türünü seçmeleri gerekiyor. Aksi takdirde yalnızca burada değil, yurt dışında da çeşitli zorluklarla karşılaşmaları mümkün. Örneğin yurt dışında çalışmak için gideceğiniz ülkeye yaptığınız vize başvurusunu turist vizesi alarak sonlandırırsanız, o ülkede yasa dışı yollarla bulunmuş oluyorsunuz. Bu da sınır dışı edilmenize yol açar. Danışanlarımızın bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşmaması için her birinin ekonomik, sosyal yaşantılarını detaylı bir şekilde inceliyor, deneyimimizden hareketle başvuru sürecinin tümüne eşlik ederek karşılaşabilecekleri tüm sorunların önüne geçiyoruz.”

ŞEHİR DIŞINA ÇEVRİMİÇİ HİZMET

Mertcan Durgut, “Danışanlarımızı başvuru yapacakları vize türü hakkında bilgilendirdikten sonra, süreci doğru yönetmek için çeşitli sorular soruyoruz. Hizmet sözleşmesinin imzalanmasının ardından, danışanımıza bir uzman atıyoruz. 20 kişilik danışman ekibimizle Bursa ve dışındaki bölgelere de çevrimiçi olarak hizmet veriyoruz. Etkin fiyat politikası ve organizasyon yetkinliklerimizle Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük vize danışmanlık firması olma hedefiyle çalışıyoruz” dedi.

80 ÜLKE İÇİN DANIŞMANLIK VERİYOR

Amerika, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, Kanada gibi birçok ülke için vize danışmanlığı yaptıklarını söyleyen Mertcan Durgut, “Yurt dışına çıkmak isteyenlere 80 ülke için danışmanlık veriyoruz. Bir yıl içinde 4 bin 892 danışana destek olduk. Bunun yanı sıra yalnızca vize danışmanlığı hususunda değil, iş arama ve eğitim danışmanlığı alanlarında da faaliyet göstererek yenilikçi ve akılcı çalışma modelimizle müşterilerimize yurt dışında iş ve eğitim imkânı sunuyoruz” ifadesini kullandı.

Schengen ret oranı 4 kat arttı

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

5 sene ~ 1 yıl önce
Almanya’dan aldım 5 senelik vizemi ( eşim 5 çocuklar 4 er sene ) daha öncede 3 senelik almıştım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Parti Devleti ~ 1 yıl önce
Turkiye Bir Parti Devleti olmustur. Bu devlet sekli ile daimi olarak daha da kotu gitmeye mahkumdur. Cunku parti devleti olan ulke vatandaslarina, kimse guvenmez, ve kendi ulkesinde istemez. Bu toplum bu devlet sekline izin vermis ise, neden baska ulkeler cogunlugu bu kafada olan bir toplumdan ulkesine turist kabul etsin kolayca!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
American ~ 1 yıl önce
İç kamuoyunda Kağıt üzerinde eğitimlisi akademisyenimsi varlıkların gözünden ülke medeni dünyanın öncüsü. Medeni dünyanın gözünde ülke bir Afganistan bir Meksika bir buyrunuz.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir de iktidara gelmeden önce ~ 1 yıl önce
Evropaya vizesiz gireceeez,eu olacaaaz sözü vardı,yandaşlar soruyo mu hiç?zira reddedilenlerin çoğunluğu kendileri de..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçekler ~ 1 yıl önce
Vize bir ülkenin gücünü gösteren en büyük göstergedir! Vizesiz bir iki ülke var onlar bile sorguya çekiyor siz Schengen reddinden bahsediyorsunuz :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nankorluk etmeyin ~ 1 yıl önce
Nankorluk etmeyen vizesiz gidilebilen ulkeler arti.uganda mozambik falan afrika ulkeleri.
TC vatandaşı ~ 1 yıl önce
Bizim bir vize serbestesi anlaşması vardı Davutoğlu zamanından ne oldu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
artar tabii ~ 1 yıl önce
Ülkenin bilinçli şekilde kötü yönetimi nedeniyle dibe giden ekonomik hali ortadayken, siyasi baskılar,tehditler,adalete olan inanç biterse,yolsuzluklar,haksızlıklar,güvenlik sorunları vs ayyuka çıkarsa, milyonlarca ne idüğü belirsizlere kapıları açmak yetmezmiş gibi vatandaşlık da verilirse,aleyhimize ne varsa yapan ab üyesi ülkelerin vatandaşlarını günü geçmiş dahi olsa kimlikle ülkemize sokup,çıkmadan 9 ay kalmalarına,vergisisz ev,arsa almalarına izin verirsek,kısasa kısas yapamayacak,konsolosluklar ve ortakları aracı kurumların birlikte vatandaşlarımızı soymalarına, onların gizli kalması gereken bilgileri vermek zorunda kalmalarına,red edilen vize ücretlerinin iade edilmemesine ses çıkaramayacak kadar düşmüş ve muhtaçlaşmışsak tabii ki red oranı artar aksi olamazdı zaten. Ayrıca vize alabilenleri de kapılarda rezalet derecede sorgulama bekliyor ama biz aynısını yapamıyoruz sonra da herkes bize gıpta ediyor,korkuyor,çekiniyor,bir gece ansızın gelebiliriz falan masal,martavalları...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yeşil Pasaport ~ 1 yıl önce
Yüzbinlerce kişi yeşil pasaportla elini kolunu sallayarak gidiyor Schengen'e. Haksızlık etmeyelim. Adamın 30 yaşında eşek kadar oğlu var, yalandan bir master veya doktora öğrencisi olursa o bile yeşil pasaport alabiliyor. Önce kendi ûlkemizi düzenlememiz gerek beyler. Avrupa bunların farkında ama bir şey yapamıyor. En fazla dönüş biletin var mı? Otel rezervasyonun var mı? Diye sormaya çalışıyor ki onun da yalandan rezervasyonu yapılıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atma ziya ~ 1 yıl önce
25 yaş sınırı var sallayan arkadaşım
ercan ~ 1 yıl önce
Reklam kokan hareketler :) SEO uzmanının çalışması olduğu belli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
third ~ 1 yıl önce
3. dünya ülkesi olma yolunda emin adımlarla...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000