27 Mart 2018, Salı 08:36:34

Savaş uçakları Los Angeles'ta boy gösterdi

Los Angeles County Airshow, havacılık devi Lockheed Martin’in ana sponsorluğunda gerçekleştirildi.
  • Türkiye'de böyle bir şey yapmaya kalkışsak Ali İsmet Öztürk'ün bir kaç uçağı dışında sergilenecek bir şey bulamayız her halde. Adamlar havacılık tarihlerine ne güzel sahip çıkmışlar, antika uçaklarını uçar durumda tutmaya devam ediyorlar. Bizdeki zihniyet ise sapa sağlam uçakları ya toprağa gömüyor, ya da -en iyi ihtimalle- her bir parçasını söküp çıplak gövdeyi bir parkın içine heykel gibi dikiyor.
  • İlim ve bilime odaklanmanın karşılığı dünyada söz sahibi olmaktır. Görüldüğü gibi zekaları bir araya getirip ayrımcılık yapmayarak teknolojik ilerlemenin liderlerinden oldular.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles kentinde düzenlenen Air Show ziyaretçilerini ağırladı.

Los Angeles County Airshow, havacılık devi Lockheed Martin’in ana sponsorluğunda geçtiğimiz haftasonu gerçekleşti. Günümüz 5’inci kuşak savaş uçaklarından 2. Dünya Savaşı’nda uçaklarına kadar pek çok uçak yer aldı. Gösterinin başında paraşütçüler, izleyicilere uçak ve helikopterler gerçekleştirdikleri gösterilerle heyecanlı dakikalar yaşattı. Paraşütçülerin Amerikan bayrağı ile alana inişlerinin ardından gösteri yapan uçağın yanı sıra havada ters taklalar atan helikopter gösterisi de nefes kesti. Ardından 2. Dünya Savaşı’nda kullanılan uçaklar, geçiş gerçekleştirdi. Uçakların arasında 2. Dünya Savaşına damgasını vurmuş B-17 bombardıman uçağı, Corsair, Mustang ve Spitfire uçakları yer aldı.

Rusya ile ABD havacılık teknolojisinin karşılaşmasına sahne olan Vietnam Savaşı dönemi uçaklardan Amerikan yapımı Sabre Jet ve Rus yapımı MIG-15 Jet uçaklar da hava savaşı canlandırdı.

ABD’nin son model 5’inci kuşak savaş uçaklarından olan F-22 Raptor’da gösteri yapan uçaklar arasındaydı. F-22 hareket ve manevra kabiliyetinin sergilediği gösteri izleyicilerden büyük alkış aldı.

Los Angeles Havacılık Gösterisi sadece uçuşlardan ibaret değildi. NASA, Los Angeles Şerif departmanı gibi kuruluşların çalışmalarının ve hava araçlarının yanı sıra yer sergilerinde çeşitli savaş uçakları da sergilendi. V-22, F-15 ve F-16 uçaklarının yanında Lockheed Martin firması tarafından üretimi yapılan ve Müşterek Taarruz Uçağı programı kapsamında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülkenin bir araya gelerek geliştirdiği taarruz uçağı F-35 Strike Lightining 2’de gösterileri izlemeye gelenlerden büyük ilgi gördü.

Air Show’da genç ve çocuklara yönelik Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik - STEM çadırları da hem genç ve çocukların hem de büyüklerin ilgi odağı oldu. 

Savaş uçakları Los Angeles'ta boy gösterdi

Facebook Yorum

Yorumlar

Volvo ~ 4 yıl önce
Türkiye'de böyle bir şey yapmaya kalkışsak Ali İsmet Öztürk'ün bir kaç uçağı dışında sergilenecek bir şey bulamayız her halde. Adamlar havacılık tarihlerine ne güzel sahip çıkmışlar, antika uçaklarını uçar durumda tutmaya devam ediyorlar. Bizdeki zihniyet ise sapa sağlam uçakları ya toprağa gömüyor, ya da -en iyi ihtimalle- her bir parçasını söküp çıplak gövdeyi bir parkın içine heykel gibi dikiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
roger ~ 4 yıl önce
İlim ve bilime odaklanmanın karşılığı dünyada söz sahibi olmaktır. Görüldüğü gibi zekaları bir araya getirip ayrımcılık yapmayarak teknolojik ilerlemenin liderlerinden oldular.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000