09 Haziran 2017, Cuma 13:12:47

Satış sonrası Sani Şener'den ilk açıklama

Akfen Holding'in TAV Havalimanları Holding'te sahip olduğu hisselerini Group ADP'ye satmasından sonra TAV Havalimanları Holding'ten konu hakkında açıklama geldi.
  • Murat örnekolun yedigi calisan haklarini napacaklar ? Sani bey bilmiyormu esenbogada milletin 400 er saat fazla mesaisini sildiklerini. Sonrada 1 mayis işçi nutuklari. Sirketi satabilirsiniz ama yenen haklar pesinizi birakmaz
  • tav izmiri amatörler yönetiyor
  • tav izmirle ilgili o kadar söylencek şeyler varki işletim sıfır personele değer sıfır ve dahası neler neler ...
  • TAVda bu yıl sonu itibarıyla büyük değişimler olacak. Sani gidiyor yerine Fransız geliyormuş
  • Tav özel sektörde en kötü yönetim nasıl olur örneği olarak üniversitelerde okutulabilir
  • Neden sürpriz olsun ki ? Biraz okumayı bilenler zaren boyle bir ihtimali hissederdi. Yaklaşık 3 senedir zorunlu yatirimlar hariç butun yatirimlari durdurdu. Gazipasa havalimani terminal sorunu olmasina ragmen son 2 yildir çivi bile cakilmadi. DHMI nin 600 bin dolar civarinda maliyetle getirttigi dvor a gazipasa da yer tahsisi bile yapmadi. Safety security havacilik adına bilinen ne varsa para cikmamasi için calisma bile yapmiyor. Gazipasa da cogu calisan senelik 270 saat sinirinin iki kati fazla mesai yapiyor.

Group ADP, Akfen’in TAV Havalimanları’ndaki yüzde 8,12’lik hissesini 160 milyon dolar karşılığında alıyor. Şirket, TAV İnşaat’taki yüzde 49 hissesiniyse Sera ve Tepe İnşaat’a 9 milyon avro karşılığında devredecek.

TAV Havalimanları’nda halihazırda yüzde 38 paya sahip olan havalimanı işletmecisi Aéroport de Paris SA (Group ADP), Akfen Holding’in TAV Havalimanları’ndaki yüzde 8,1 oranındaki hisselerinin alımı için anlaşmaya vardı. İşlemin sonuçlanmasıyla ADP’nin TAV Havalimanları’ndaki payı yüzde 46,1’e yükselecek. İşlemde TAV Havalimanları’nın piyasa değeri, hisse başına 19,21 TL’ye karşılık gelecek şekilde yaklaşık 2 milyar ABD Doları olarak değerlendi. Sani Şener, TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak görevine devam edecek.

TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener “Group ADP ile 2012 yılında gerçekleştirdiğimiz ortaklıkla 26 havalimanı ve yıllık 245 milyon yolcuya hizmet veren dünyanın en büyük havalimanı işletmeciliği platformunu ortaya çıkarttık. Aradan geçen sürede, iki grubun sahip olduğu bilgi birikiminin yarattığı sinerjiyle ciddi bir büyüme ivmesi yakaladık. Hırvatistan ve Küba gibi farklı coğrafyalarda da birlikte çalışıyoruz. Bu son satın almayla birlikte ADP’nin Türkiye’de yatırımı 1,1 milyar dolara ulaşmış olacak. Bu durum bir Fransız şirketi olan ADP’nin Türkiye’ye ve Türk ekonomisine güvenini gösteriyor. Hisse alım işleminin TAV’ın finansal ve operasyonel yetkinliğinin yanı sıra Türkiye ekonomisinin potansiyeline olan inancı da yansıttığına inanıyoruz. Bu işbirliğinin bir Türk markası olarak yakaladığımız başarıyı çok daha yukarıya taşımamızı sağlayacağından, önümüzde yepyeni büyüme olanakları açacağından kuşku duymuyoruz. Başta çalışanlarımız ve müşterilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımız için en yüksek değeri yaratmak üzere çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Group ADP İcra Kurulu Başkanı Augustin de Romanet “Group ADP’nin TAV Havalimanları’ndaki payını güçlendirmesi, Türk havalimanı grubuyla 2012’den bu yana yürüttüğümüz sağlam ve uyumlu işbirliğimizin devamı niteliğindedir. TAV Havalimanları’nın yüzde 8,1 hissesinin alımı Group ADP’nin payının yüzde 46,1’e ulaşmasını ve bu stratejik yatırımda artan bir etkiye sahip olmasını sağlayacaktır. TAV yüksek performans gösteren ve Doğu Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya’da büyüme getiren bir şirket” dedi.

Group ADP ve Akfen arasındaki hisse alım işleminin 2017 yaz aylarında tamamlanması bekleniyor. TAV Havalimanları’ndaki payını artıran ADP, ana iş alanı olan havalimanı işletmeciliğine odaklanma stratejisi çerçevesinde TAV İnşaat’taki yüzde 49 payını da Sera Yapı ve Tepe İnşaat’a 9 milyon avro karşılığında devredecek. Satış işleminin tamamlanmasının ardından Sani Şener, TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı olarak görevine devam edecek. Yönetim kurulu ADP tarafından gösterilen beş aday, Sera ve Tepe’nin göstereceği birer aday ve dört bağımsız üye ile yine 11 üyeden oluşacak.

Paris’teki Charles de Gaulle, Orly ve Le Bourget havalimanlarını bünyesinde barındıran Group ADP, 2016’da bu havalimanlarında 97 milyon yolcuya hizmet verdi. Şirket, Paris dışındaki havalimanlarında da 2016’da 42 milyon yolcuya hizmet sundu.

Satış sonrası Sani Şener'den ilk açıklama

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Değişim ~ 5 yıl önce
Murat örnekolun yedigi calisan haklarini napacaklar ? Sani bey bilmiyormu esenbogada milletin 400 er saat fazla mesaisini sildiklerini. Sonrada 1 mayis işçi nutuklari. Sirketi satabilirsiniz ama yenen haklar pesinizi birakmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
boşverin ~ 5 yıl önce
tav izmiri amatörler yönetiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
önemsiz ~ 5 yıl önce
tav izmirle ilgili o kadar söylencek şeyler varki işletim sıfır personele değer sıfır ve dahası neler neler ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Değişim ~ 5 yıl önce
TAVda bu yıl sonu itibarıyla büyük değişimler olacak. Sani gidiyor yerine Fransız geliyormuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Jm ~ 5 yıl önce
Tav özel sektörde en kötü yönetim nasıl olur örneği olarak üniversitelerde okutulabilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir bilen ~ 5 yıl önce
Neden sürpriz olsun ki ? Biraz okumayı bilenler zaren boyle bir ihtimali hissederdi. Yaklaşık 3 senedir zorunlu yatirimlar hariç butun yatirimlari durdurdu. Gazipasa havalimani terminal sorunu olmasina ragmen son 2 yildir çivi bile cakilmadi. DHMI nin 600 bin dolar civarinda maliyetle getirttigi dvor a gazipasa da yer tahsisi bile yapmadi. Safety security havacilik adına bilinen ne varsa para cikmamasi için calisma bile yapmiyor. Gazipasa da cogu calisan senelik 270 saat sinirinin iki kati fazla mesai yapiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000