23 Ekim 2018, Salı 12:05:40

Samsun Üniversitesi ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin Uzaytem Savaşı

Samsun’daki Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZAYTEM), yeni kurulan Samsun Üniversitesi ile bağlı olduğu Ondokuz Mayıs Üniversitesi arasında krize neden oldu.
  • CPL / IR eğitimini UZAYTEM de alan bir pilot olarak yukarıda yazılan kötü yorumların hiçbirine katılmıyorum. Aksaklıklar her kurumda olabilir. Özellikle yeni kurulanlarda. Oradaki özveri gayet yeterli idi. Mesela meteorolojiden dolayı birkaç gün peş peşe eğitim yapılamadığında, sırf eğitim geri kalmasın diye Cumartesi günü mesai yapmışlardı. Eğitimi 2016 da aldım, uzun zamandır gitmemiştim, bu haberi duymak üzdü beni. Prof.Dr.Ferşat Kolbakır 'ın çabaları ile kurulmuş bir uçuş okulu orası. Eğitimi de bir devlet üniversitesine göre gayet kaliteli bence. Yine Ferşat Kolbakır'ın katkıları ile 19 Mayıs Üniversitesi Hastanesi Class-1 yetkisi almış bir hastanedir mesela. Diyeceğim şu ki, orası günden güne gelişen bir kurum idi. Umarım kursiyerler daha fazla mağdur olmadan konu çözülür ve elini taşın altına koyan kişilere gereken değer verilir. Üzüldüm.
  • devlet kurumu olduğu için diğer özel uçuş okullarından daha güvenilir olduklarını düşünürdüm. fiyatları da uygundu. ama çok duyulmadığı için tercih etmemiştim. iyi ki hata yapıp gitmemişim. devletin kendi içerisinde rant kavgası yapmaktan eğitim vermeye niyeti yokmuş. yazık.
  • Turkiyede havacilik egitimi almayin ...ya pahali ya alternatifi yok ya dolandiricilar...yurtdisina gidin gercek tecrubeli insanlardan alin egitimi ..burada hersey yalan
  • Boyle insanlarin prof olmasi mi yoksa bunlarin ucuculukla ilgili kavga edip sadece sisteme zarar vermeleri mi ...neye gulsek bilemedim
  • Zaten herseyi yarim yamalak ilerleyen bir ucus okulu...hocalari keyfine gore ucar ucmaz...haftasonlari tatildir sabah 9 aksam 5 mesailer...ama yinede isleyen bir sisteme sahipti...potansiyelini kullansa Turkiyeyi havacilik anlaminda kalkindiracakti ama suanki geldigi durum icler acisi...ogrencileri magdur.. parasiyla rezil olan bir cok ogrencinin yanlarina adlari yazilmak uzere...umarim bu sorun bir an once cozulur yoksa bu isten cok baslar yanar...Buna sevep veren ac gozlululerin ilk basta yanmasi dilegi ile ....hakki gecenin hakki kalmaz cikar bir yerden
  • Bu durum en çok öğrencileri etkiledi. Uçakların bakımları yapılmıyor, sigortaları yapılmadığı için uçakların tümü yerde. Ne teknisyenler görevini yapıyor, ne yönetim. Herkes bekleme havasında. Gerçekten uzaytemin içi boşaltılmaya çalışılıyor. Uçuş öğretmenlerinin bazıları bu durumu düzeltmeye çalışırken bazıları zaten boşvermiş. Yazık çok yazık
  • Insallah biz ogrenciler etkilenmeyiz .
  • 2sini toplasan 1 üniversite etmez zaten
  • Türkiye hikayelerinden biri.sorsan hepsi bilgili akademik falan ama ortada dönenlere bakınca seviye yerlerde.yazık.neden havacılıkta yurt dışındakilerden gerideyiz diyenler buyrun.
  • "herhangi bir havacılık tecrübesi bulunmayan yöneticiler tarafından" derken SHGM böyle birşeyi kabul eder mi ?

Samsun’daki Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZAYTEM), yeni kurulan Samsun Üniversitesi ile bağlı olduğu Ondokuz Mayıs Üniversitesi arasında krize neden oldu.

On dokuz Mayıs Üniversitesi bünyesindeki Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Samsun’da ikinci devlet üniversitesi olarak kurulan Samsun Üniversitesi'ne bağlanınca iki üniversite arasında kriz ortaya çıktı.

Samsun Üniversitesi'nin kurulmasına ilişkin yasa tasarısının TBMM'deki görüşmeleri sırasında AK Partili milletvekilleri tarafından verilen önergeyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) bünyesindeki Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ile Sivil Havacılık Yüksekokulu, Samsun Üniversitesi'ne bağlandı. Ancak önergede; havacılık eğitimlerinin yürütüldüğü ve fakültede ders veren pilotların da görev yaptığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi unutularak devri yapılmayınca, merkez OMÜ'de kaldı.

OMÜ UZAYTEM'DEN VAZGEÇMEDİ

Samsun Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mahmut Aydın'ın atanmasının ardından taraflar arasında görüşmeler yapıldı ancak OMÜ Rektörlüğü UZAYTEM'i, Samsun Üniversitesi'ne bırakmaya yanaşmadı. Yaşanan sorun üzerine her iki üniversite, UZAYTEM'in hangi üniversitede kalacağına YÖK’ün karar vermesi konusunda anlaşmaya vardı.  OMÜ Rektörlüğü, UZAYTEM ile birlikte kendilerinden alınarak Samsun Üniversitesi’ne bağlanan ve yıllardır ciddi emekler vererek kurdukları Havacılık Fakültesi ile Yüksekokulu’nun da yeniden kendilerine bağlanmasını talep etti.

UZAYTEM BU SÜREÇTEN NASIL ETKİLENİYOR ?

İki üniversite arasında görüşmeler sürerken UZAYTEM’de yönetim kaosu da ortaya çıktı. OMÜ bünyesinde, 19 Mayıs ilçesinde Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ile Sivil Havacılık Yüksekokulu kurulmasının mimarı olan ve  Ballıca TEKEL depolarının bulunduğu alanı dönemin siyasi iradeleriyle görüşerek üniversiteye devrini sağlayarak Ballıca yerleşkesini kuran Prof. Dr. Ferşat Kolbakır, keyfi nedenlerle 2018 Haziran’da görevlerinden el çektirildi.

Havacılık konusunda deneyimli öğretim üyesi ve aynı zamanda pilot olan  Ferşat Kolbakır’ın  görevden alınmasının ardından Türkiye’nin hayali olan yerli uçak projesi kapsamında çalışmaları yürütülen yerli uçak “Doğan” projesinin ödenekleri kesilerek yapımı durduruldu.  THY ile yapılacak olan uçuş eğitim protokolü, Simülatör - teknik personel eğitim merkezi ve benzeri hedeflerden uzaklaşıldı. Havacılık çalışmaları geriletildi.  Altı aydan fazla süren belirsizlik nedeniyle ise birçok deneyimli pilot,  kurumdan uzaklaşarak başka havacılık şirketlerine geçti.

Kurucu Müdür Prof. Dr. Ferşat Kolbakır’dan doğan boşluğun geçiş sürecinde, herhangi bir havacılık tecrübesi bulunmayan yöneticiler tarafından doldurulmaya çalışılması UZAYTEM’in stratejik hedeflerinden uzaklaşmasına yol açarken UZAYTEM’in kasasında bulunan paralar ise OMÜ yönetimince başka birimlere aktarıldı ve adeta içi boşaltıldı.

OMÜ DİRENİYOR SAMSUN ÜNİVERSİTESİ İSTİYOR

Samsun Üniversitesi Rektörülüğü’ne atanan Prof. Dr. Mahmut Aydın’ın ısrarına rağmen OMÜ’nün UZAYTEM’den vazgeçmemesi üzerine kurum sürekli kan kaybetmeye başladı. İki kurum arasında kalan kurumun, anlaşmazlığın devam etmesi halinde tamir edilemez sonuçlarla karşılaşacağı yönünde öngörüler bulunuyor.  

Yeni Rektör Mahmut Aydın, sözkonusu sorunun çözümüne yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Aydın,  UZAYTEM’ i Türkiye’de havacılık merkezi yapmak için çalışma içinde olacaklarını ve işin başına da  liyakat sahibi yöneticilerin getirileceğini söyleyerek umut verici vaatler sundu.

Samsun Üniversitesi ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin Uzaytem Savaşı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Tako ~ 4 ay önce
CPL / IR eğitimini UZAYTEM de alan bir pilot olarak yukarıda yazılan kötü yorumların hiçbirine katılmıyorum. Aksaklıklar her kurumda olabilir. Özellikle yeni kurulanlarda. Oradaki özveri gayet yeterli idi. Mesela meteorolojiden dolayı birkaç gün peş peşe eğitim yapılamadığında, sırf eğitim geri kalmasın diye Cumartesi günü mesai yapmışlardı. Eğitimi 2016 da aldım, uzun zamandır gitmemiştim, bu haberi duymak üzdü beni. Prof.Dr.Ferşat Kolbakır 'ın çabaları ile kurulmuş bir uçuş okulu orası. Eğitimi de bir devlet üniversitesine göre gayet kaliteli bence. Yine Ferşat Kolbakır'ın katkıları ile 19 Mayıs Üniversitesi Hastanesi Class-1 yetkisi almış bir hastanedir mesela. Diyeceğim şu ki, orası günden güne gelişen bir kurum idi. Umarım kursiyerler daha fazla mağdur olmadan konu çözülür ve elini taşın altına koyan kişilere gereken değer verilir. Üzüldüm.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
devlet kurumu ~ 5 ay önce
devlet kurumu olduğu için diğer özel uçuş okullarından daha güvenilir olduklarını düşünürdüm. fiyatları da uygundu. ama çok duyulmadığı için tercih etmemiştim. iyi ki hata yapıp gitmemişim. devletin kendi içerisinde rant kavgası yapmaktan eğitim vermeye niyeti yokmuş. yazık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ucz ~ 5 ay önce
Bu ikinci devrim arabalari olayidir resmen ...
Uzaytem mis omuymus samsun mus ~ 5 ay önce
Turkiyede havacilik egitimi almayin ...ya pahali ya alternatifi yok ya dolandiricilar...yurtdisina gidin gercek tecrubeli insanlardan alin egitimi ..burada hersey yalan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komedi ~ 5 ay önce
Boyle insanlarin prof olmasi mi yoksa bunlarin ucuculukla ilgili kavga edip sadece sisteme zarar vermeleri mi ...neye gulsek bilemedim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haktan ~ 5 ay önce
Zaten herseyi yarim yamalak ilerleyen bir ucus okulu...hocalari keyfine gore ucar ucmaz...haftasonlari tatildir sabah 9 aksam 5 mesailer...ama yinede isleyen bir sisteme sahipti...potansiyelini kullansa Turkiyeyi havacilik anlaminda kalkindiracakti ama suanki geldigi durum icler acisi...ogrencileri magdur.. parasiyla rezil olan bir cok ogrencinin yanlarina adlari yazilmak uzere...umarim bu sorun bir an once cozulur yoksa bu isten cok baslar yanar...Buna sevep veren ac gozlululerin ilk basta yanmasi dilegi ile ....hakki gecenin hakki kalmaz cikar bir yerden

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havaci ~ 5 ay önce
Bu durum en çok öğrencileri etkiledi. Uçakların bakımları yapılmıyor, sigortaları yapılmadığı için uçakların tümü yerde. Ne teknisyenler görevini yapıyor, ne yönetim. Herkes bekleme havasında. Gerçekten uzaytemin içi boşaltılmaya çalışılıyor. Uçuş öğretmenlerinin bazıları bu durumu düzeltmeye çalışırken bazıları zaten boşvermiş. Yazık çok yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Samsunlu ~ 5 ay önce
Insallah biz ogrenciler etkilenmeyiz .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nitelik önemli ~ 5 ay önce
2sini toplasan 1 üniversite etmez zaten

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tipik ~ 5 ay önce
Türkiye hikayelerinden biri.sorsan hepsi bilgili akademik falan ama ortada dönenlere bakınca seviye yerlerde.yazık.neden havacılıkta yurt dışındakilerden gerideyiz diyenler buyrun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
samsunlu orhan ~ 5 ay önce
"herhangi bir havacılık tecrübesi bulunmayan yöneticiler tarafından" derken SHGM böyle birşeyi kabul eder mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 5 ay önce
SHGM bu tip olaylarda genelde Yalova kaymakamı konumunda oluyor.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000