22 Mart 2021, Pazartesi 10:38:58

Sabiha Gökçen'in ölümün üzerinden 20 yıl geçti

Türkiye'nin ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen'i ölümünün 20. yılında saygıyla anıyoruz.
  • köy bombalamakla övünen bir insana saygı maygı duymuyorum. sizde böyle insanları övüp durmayın burada.
  • 1.Sabiha Gökşen Atatürkün kısı 2. Moderin kadını Türkiyeye getiren insan Bunu ama bu T.C yöneten şahızlar tanımıyor kadın oldugundan bunun aması var elbette bir gün geliçek yakında Atatürk degil ama Atatürkün düşünçelerini yine ortaya döküçek ozam Sabiha Gökşen gibi kadınlara ihtiyaçımıs oluçak.

Dünyanın ve Türkiye'nin ilk kadın savaş pilotu olan, Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı Sabiha Gökçen'in ölümünün üzerinden 20 geçti.

2001 yılında, doğum gününde (22 Mart) Gülhane Askerî Tıp Akademisi’nde 88 yaşında hayata gözlerini yuman Sabiha Gökçen'i saygıyla anıyoruz.

İSG DE SABİHA GÖKÇEN'İ UNUTMADI

Adını aldığı Sabiha Gökçen Havalimanı'nın işletmecisi olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yapım Yatırım ve İşletme A.Ş. (ISG) günün önemine binaen bir mesaj yayınladı.

ISG tarafından yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı: 

"Havalimanı olarak adını taşımaktan gurur duyduğumuz, modern Türk kadınının sembol ismi ve Ulu Önder Atatürk'ün manevi kızı Sabiha Gökçen’i, aramızdan ayrılışının 20'nci yılında saygı ve rahmetle anıyoruz."

SABİHA GÖKÇEN KİMDİR?

Sabiha Gökçen 1913 yılında Bursa'da doğdu. Babası ve annesinin ölümünün ardından 1925 yılında Bursa'yı ziyaret eden Atatürk tarafından evlat edinildi. Sabiha Gökçen'e "Gökçen" soyadı, henüz havacılıkla ilgisinin olmadığı 1934 yılında soyadı kanununun çıkmasıyla Atatürk tarafından verildi.

Çankaya İlkokulu ve İstanbul Üsküdar Kız Koleji'nde eğitim gören Sabiha Gökçen, 1935'te Türk Hava Kurumu'nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu'na girdi. Ankara'da yüksek planörcülük brövelerini aldı. Gökçen 7 erkek öğrenci ile birlikte Kırım Rusya'ya gönderildi ve orada yüksek planörcülük eğitimini tamamladı.

1936'da Eskişehir Askeri Hava Okulu'na girdi ve burada aldığı özel eğitimden sonra askeri pilot oldu. Eskişehir'de 1.Tayyare Alayı'nda bir süre staj yaptı ,avcı ve bombardıman uçakları ile uçtu. 1937 yılında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı'nın da katıldığı bir törenle kendisine Türk Hava Kurumu Murassa (İftihar) Madalyası verildi. 30 Ağustos 1937'de askeri uçuş brövesi aldı.

Sabiha Gökçen, Hava Okulunda uçuş Eğitimi alarak pilotluğa ilk adımını attı, 1935.
Balkan Devletleri davetlisi olarak Atina Yunanistan'da.
Sabiha Gökçen, Türkkuşu'nda 1955 yılına kadar başöğretmenlik yaptı.
Gökçen 1938'de Balkan devletlerinin davetlisi olarak, uçağıyla Balkan turu yaptı.

Türkiye'ye dönüşünün ardından Türk Hava Kurumu Türkkuşu'na "Başöğretmen " tayin edildi ve 1955'e kadar bu görevini başarıyla sürdürdü.

1953 ve 1959'da davet üzerine ABD'ye giden Sabiha Gökçen, Türk toplumu ve Türk kadınını tanıttı.

1996'da havacılık kariyerinin en büyük ödülünü aldı. Amerikan Hava Kurmay Koleji'nin mezuniyet töreni için düzenlenen Kartallar Toplantısı'nın onur konuğu olarak katıldığı Maxwell Hava Üssü'nde ki törende "Dünya Tarihine adını yazdıran 20 Havacıdan biri" seçildi. Gökçen bu ödüle layık görülen ilk ve tek kadın havacı oldu.

Son uçuşunu 1996'da 83 yaşında iken Fransız pilot Daniel Acton eşliğinde Falcon 2000 uçağıyla yaptı.

Sabiha Gökçen'in ölümün üzerinden 20 yıl geçti

Facebook Yorum

Yorumlar

geçiniz ~ 3 yıl önce
köy bombalamakla övünen bir insana saygı maygı duymuyorum. sizde böyle insanları övüp durmayın burada.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sabiha ~ 3 yıl önce
1.Sabiha Gökşen Atatürkün kısı 2. Moderin kadını Türkiyeye getiren insan Bunu ama bu T.C yöneten şahızlar tanımıyor kadın oldugundan bunun aması var elbette bir gün geliçek yakında Atatürk degil ama Atatürkün düşünçelerini yine ortaya döküçek ozam Sabiha Gökşen gibi kadınlara ihtiyaçımıs oluçak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000