13 Ocak 2019, Pazar 13:01:40

Sabiha Gökçen Havalimanı'na 2. pist müjdesi

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 2015 yılında yapımına başlanan ikinci pistin, bu yılın sonunda hizmete gireceği bildirildi.
  • Biraz gerçekçi olalım tamamen yalan işin %30 bitmiş durumda daha çatlayan tünel yapılmadı.dhmi kontrolleri yada daire başkanı yada genel müdürü kaç kere burayı denetledi bana değmeyen yılan misali,kim karışa bilir yandaş kalyon=Cengiz=makyol+DHMİ
  • beni ençok çatlak betonlu tünel korkutuyor. mümkünse oradan geçmeyeceğim.
  • İkinci pist hizmete girdiği gün birinci pistin kapatılıp tamamen yenileceği bilgisini de yazmanız gerekiyordu. Anlayacağınız tek pist hizmete devam.Şimdiye kadar yapılan gece bakım çalışmalarının tamamı birinci pisti ayakta tutmaya yönelikti.
  • Bitmeden açarlar
  • Pist e paralel iniş kalkış olacak mı
  • İmkansız Yapılan 2 tunel hatalı şu anki taşeron teslim alıp üzerine dolgu yapamıyor. Ne olacak belli değil Yetişmesi imkansız
  • Bilmeden sallamayın 2 pistten aynı anda operasyon yapılacak 1 km mesafe var arasında o kadar parayı yedek pist olsun diye harcanmıyot
  • Peki yeni pist hizmete girince a380 leri Sabiha Gökçen'de görebilecek miyiz?
  • Duy da inanma. Bu hizla calismaya devam ederlerse sene sonuna belki tunellerin ustu kapanir ancak. Daha coook is var orda.
  • Ayni anda inis kalkis kapasitesi nasil 40 dan 80 cikiyormus.iki pist es zamanli kullanmaya musait degil kapasite degismrz.sadece push back bekleme surelerini ve apron trafigi azaltir.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 2015 yılında yapımına başlanan ikinci pistin, bu yılın sonunda hizmete gireceği bildirildi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünden (DHMİ) alınan bilgilere göre, İstanbul'un şehir havalimanı olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda mevcut piste paralel inşa edilen 3 bin 500 metre uzunluğundaki ikinci pistin yapımında sona gelindi.

İkinci pistin ilk etabı kapsamında Kemikli Dere Tüneli, TEM Bağlantı Yolu Tüneli ve Güney Lonca Tüneli inşaatı bitti. İkinci etap çalışmaları kapsamında inşa edilen ikinci pist ve taksi yollarının dolgu çalışmaları devam ediyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı İkinci Pist çalışmalarının ilk etabının yüzde 98'i tamamlandı ve ikinci etabı ise yüzde 67 seviyesine geldi. İkinci pist, 2019 yılının sonunda hizmete girecek.

"İkinci pist ile yıllık 65 milyon yolcu hedefleniyor"

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ikinci pistin yıl sonunda hizmete girmesi ile mevcut pist bakıma girecek. Mevcut pistin bakımının tamamlanmasının ardından paralel olarak iki pistin aynı anda hizmete girmesi ile Sabiha Gökçen Havalimanı'nda saatlik iniş ve kalkış kapasitesi 40'tan 80'e ulaşacak. 2020 yılının sonunda hizmete açılacak yeni terminal binası ve iki pistin aynı anda hizmete girmesiyle mevcut kapasitenin 65 milyona çıkması hedefleniyor.

Havalimanının mevcut uçak park pozisyonuna ek olarak 94 ek uçak park pozisyonu hizmete girecek. Ayrıca ikinci pist ile birlikte yeni idari bina, nizamiye binası, apron hizmet binası, itfaiye binası, hava trafik kontrol binası hizmete alınacak.

"30 milyon metreküp kaya dolgu yapılacak"

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ikinci pist çalışmaları kapsamında, mevcut pistin kot farkından kaynaklanan çukurlara 30 milyon metreküp kaya dolgu, 2 milyon 750 bin metreküp kırmataş dolgu, 1 milyon 650 bin metrekareye zayıf beton kaplama, 1 milyon 800 bin metrekareye kaliteli beton kaplama yapılacak.

İkinci pistin toplam uzunluğu 3 bin 500 metre olacak. Ayrıca ikinci pistin yanında 3 paralel taksi yolu, bir bağlantı taksi yolu, 10 yüksek sürat taksi yolu, 1 orta apron, 1 kargo apronu ve 1 motor test apronu yer alacak.

Sabiha Gökçen Havalimanı'na 2. pist müjdesi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

İnşaatçı ~ 2 ay önce
Biraz gerçekçi olalım tamamen yalan işin %30 bitmiş durumda daha çatlayan tünel yapılmadı.dhmi kontrolleri yada daire başkanı yada genel müdürü kaç kere burayı denetledi bana değmeyen yılan misali,kim karışa bilir yandaş kalyon=Cengiz=makyol+DHMİ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatandaş ~ 2 ay önce
beni ençok çatlak betonlu tünel korkutuyor. mümkünse oradan geçmeyeceğim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PİST PİST ~ 2 ay önce
İkinci pist hizmete girdiği gün birinci pistin kapatılıp tamamen yenileceği bilgisini de yazmanız gerekiyordu. Anlayacağınız tek pist hizmete devam.Şimdiye kadar yapılan gece bakım çalışmalarının tamamı birinci pisti ayakta tutmaya yönelikti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Seçim yakın ~ 2 ay önce
Bitmeden açarlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Paralellll ~ 2 ay önce
Pist e paralel iniş kalkış olacak mı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Paralelli ~ 2 ay önce
Heathrow pistleri gibi olacak, biri iniş diğeri kalkış.Aksi halde 65 milyon yolcu kapasitesi olamazdı.
Kcolak ~ 2 ay önce
İmkansız Yapılan 2 tunel hatalı şu anki taşeron teslim alıp üzerine dolgu yapamıyor. Ne olacak belli değil Yetişmesi imkansız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2 .pist bağımsız ~ 2 ay önce
Bilmeden sallamayın 2 pistten aynı anda operasyon yapılacak 1 km mesafe var arasında o kadar parayı yedek pist olsun diye harcanmıyot

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mesut ~ 2 ay önce
Peki yeni pist hizmete girince a380 leri Sabiha Gökçen'de görebilecek miyiz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A 380 ~ 2 ay önce
Altyapı buna müsait olacak fakat muhtemel değil.
Hahah ~ 2 ay önce
Duy da inanma. Bu hizla calismaya devam ederlerse sene sonuna belki tunellerin ustu kapanir ancak. Daha coook is var orda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ops.harekat ~ 2 ay önce
Ayni anda inis kalkis kapasitesi nasil 40 dan 80 cikiyormus.iki pist es zamanli kullanmaya musait degil kapasite degismrz.sadece push back bekleme surelerini ve apron trafigi azaltir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandaş ~ 2 ay önce
Pisler birbirinden bağımsız çalışabilecek.. yeterli mesafe var aralarında.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000