18 Temmuz 2022, Pazartesi 11:03:35

Sabiha Gökçen Havalimanı için yeni ihale mi yapılacak?

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, Sabiha Gökçen Havalimanı'na ikinci pist projesine ilişkin olarak aldığı duyumları köşesine taşıdı.
  • Tünelin üstüne yeni tünel yapılacak
  • Bitirmeyin ek pisti , neden bitireceksiniz ki. İstanbul Hava Limanını işletenler 10 yıl daha kar rekorları kırsınlar. Sabiha Gökcen yolcuları eziyet çekmiş, uçak bulamamış önemli değil.
  • Sabihanin 2. pistini yaparsa reklamini yaptigi ,milyar dolarlar harcanan 3. Havalimana yogunluk az olacak ve reklam yapamayacaklar,millet niye yaptin bunu diyecek.Onlarda akilli davranip isi uzattikca uzatiyor. Cunku sabiha ordan daha iyi..
  • 2. Pist asla bitmez ve bitirmeyecekler cünkü devletin malı deniz yemeyen ...
  • Yapsınlar şunu bir an evvel bitirsinler de metodunu da kendileri seçsinler.Yetti gari.
  • Bitmez. Bitmeyecek! Universitelerden tapor edinsenize! Bircogu calima yapti tunel icin son 8 yildir. Neden bitmiyor? Yoksa universiteler yanlis hesap mi yapti
Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, Sabiha Gökçen Havalimanı'na ikinci pist projesine ilişkin olarak aldığı duyumları köşesine taşıdı.

Toker yazısında, "Sabiha Gökçen Havalimanı'na ikinci pist projesi, uzun yıllardır geciken bir kamu yatırımı. İhtiyaç büyüdükçe tersi olması gerekirken sürekli gecikmesinin nedenleri; yapılan, tekrarlanan, sonuçlanamayan ihaleler konusunda çok sayıda yazıyı bu köşede paylaştım. DHMİ (Devlet Hava Meydanları İşletmesi) son olarak 2021 yazında 21/b usulüyle “TEM Bağlantı Yolu Tünel Güçlendirme” ihalesi yapmış, Met-Gün-İspa ortaklığının kazandığı bu ihale, konuyla ilgisiz bir firmanın başvurusu üzerine idari yargıda iptal edilmişti. İptalin gerekçelerinden biri 21/b, yani davet usulü koşullarının bu ihalede oluşmamasıydı.İptalin ardından projenin seyri konusunda yetkililer açık bilgi paylaşmamıştı." ifadesini kullandı.

Toker şunları kaydetti:

"Bir süredir son haftalarda söz konusu ihaleyle ilgili yeni gelişmeler olduğuna dair bazı bilgiler ulaşıyor. Ancak doğrulatmakta güçlük çekiyorum.Sektörde, bu ihalenin DHMİ tarafından bayram öncesi haftada, yani temmuzun ilk haftasında tekrarlandığı, mahkeme kararına karşın tekrar 21/b usulüyle yapıldığı, ihaleyi isimleri hep öne çıkan firmaların değil, onlar kadar bilinirliği bulunmayan Ankara merkezli bir firmanı kazandığı, ancak işi asıl olarak bu projede daha önce çalışmış iyi bilinen üç büyük firmanın yapacağı konuşuluyor.

Kamu otoritesi ihaleleri ne kadar duyurmadan yapmaya niyetlense de taahhüt sektörü hayli büyük ve yaygın. Yanı sıra yapılan iş de saklanamayacak ölçekte. O sebeple eninde sonunda günyüzüne çıkıyor.

Tünel güçlendirme işine dair yenilendiği söylenen ihaleyle ilgili bir diğer husus da yaklaşık maliyetin, üç katına çıktığı (geçen yılki ihale yaklaşık 800 milyon TL'ydi) ihalenin 2.5 milyar TL üzerinde olduğu iddiası… Yanı sıra, ihalenin, DHMİ bürokrasisi içinde kısmi bir rahatsızlığa yol açtığını da duydum.

DHMİ önemli görevler üstlenmiş köklü bir kurum. Kamu kaynaklarıyla doğrudan ilgili olan  bu ölçekte bir ihale gerçekten yapılmışsa saklı kalmaması, doğru bilgilerle kamuoyuna duyurulması gerekir."

Sabiha Gökçen Havalimanı için yeni ihale mi yapılacak?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Hamdolsun ~ 3 ay önce
Tünelin üstüne yeni tünel yapılacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kel Ali ~ 3 ay önce
Bitirmeyin ek pisti , neden bitireceksiniz ki. İstanbul Hava Limanını işletenler 10 yıl daha kar rekorları kırsınlar. Sabiha Gökcen yolcuları eziyet çekmiş, uçak bulamamış önemli değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
3.Havalimani icin .. ~ 3 ay önce
Sabihanin 2. pistini yaparsa reklamini yaptigi ,milyar dolarlar harcanan 3. Havalimana yogunluk az olacak ve reklam yapamayacaklar,millet niye yaptin bunu diyecek.Onlarda akilli davranip isi uzattikca uzatiyor. Cunku sabiha ordan daha iyi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saw 2. Pist ~ 3 ay önce
2. Pist asla bitmez ve bitirmeyecekler cünkü devletin malı deniz yemeyen ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tunnel Light ~ 3 ay önce
Yapsınlar şunu bir an evvel bitirsinler de metodunu da kendileri seçsinler.Yetti gari.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Universite sorunu ~ 3 ay önce
Bitmez. Bitmeyecek! Universitelerden tapor edinsenize! Bircogu calima yapti tunel icin son 8 yildir. Neden bitmiyor? Yoksa universiteler yanlis hesap mi yapti

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000