03 Temmuz 2020, Cuma 11:27:34

Ryanair ile pilotlar anlaştı

Ryanair'de görevli İngiltere merkezli pilotlar, iş kayıplarının önüne geçilebilmesi için ücret konusunda hemfikir kaldı.
  • Rynairin uçaklari bamgır bamgır ucuyor bu pilot cikarma para kesme felan filan biraz asparagas gelmisti bana. Bi bakin derim radar24e adamlar tum avrupa havasahasini coverlamislar
  • Yani artık sadece sermayesi güçlü olanlar kazanacak...
  • Ne kadar enteresan hiç bizimkileri örnek almıyorlar!
  • Prestijli bir uçuş istiyorsun, uçaklar yeni olsun, pilotların girmek için uğraştığı bir şirket olsun, yemek içecek kaliteli olsun(artık o da hiçbirinde yok), cumartesi bodruma gitmek istesen, Tk bileti 502 TL, sabihadan pegasus 240 TL. Pegasus yepyeni A320 neo ile uçuyor, TK pilotları da Pegasus’a geçmeye başlayınca, ki şimdiden Thy pilotların maaşını %50 düşürüyor haberleri basına yansıdı, neden tercih edilsin ki bayrak taşıyıcı. Arada 2 kattan fazla fiyat farkı var, TK da yemek vermiyor artık, uçaklar ikisinin de yeni hatta pgs sürekli yeni uçakları katıyor filoya, yolcuya bir sebep vermen lazım, bu süreçten Atlas çıkamadı, onur can çekişiyor, Pegasus akıllıca adımlarla bu krizden TK ya göre çok daha avantajlı halde çıkabilir. Hem yeni filosu, kaliteli uçuş ekibiyle ve düşük işletim masraflarıyla (nereden tasarruf yapacağını biliyor) Bu krizi pgs fırsata çevirecek gibi duruyor. Batan şirketlerin kapasitesine de talip olursa pgs bir kaç yıla 250-300 uçaklık bir filo kurabilir.
  • Bayrak taşıyıcının haline bak, lowcost firmaların yaptığını bile yapamıyor, Pegasus bile çalışmazken %50 maaşını ödedi koskoca TK Çalıştırıp %10 verdi, uçuşlar başlayınca TK %50 yapacağım diyor fakat %60 lar seviyesi olacak, Pegasus TK pilotları aynı alıyorDu nerdeyse ve şimdi TK lıklar Pegasus’ta sunex te çalışmadıkları için pişman. Bayrak taşıyıcı şirketin pilotları lowcostta çalışmak için başvuracak, artık pandemi sebebiyle yemek içki de yok, iyi pilotları da lowcosta kaptırırsa neye göre daha pahalıya bilet satacak yolcuya, yolcu neden TK yla uçsun ki. Yolcunun da şirket aidiyeti var ve kaybedilen yolcuyu geri kazanmak çok pahalı bir iştir, strayeji doğru kurulmazsa üst gelir grubu yolcu profili kaybedilirse TK bu giderlerle uzun vadede batabilir. Umarım bunalr da düşünülüyordur yönetim tarafından. Özellikle business yolcunun ikramından tasarruf olmaz, yolcu tercihi lowcosta kayarsa sonuçlar çok acı olur. Bilet fiyat farkının hakkını vermezsen sonuçları ağır olur
  • Her mesleğin bir raic değeri vardır. Vermezsen kimse yaptığı işi sallamaz. Çok sayıda can ve mal kaybına sebebiyet verme ihtimali yüksektir. Polisin 8000 aldığı ülkede pilota vereceğin bedel bellidir. Vermezsen de seve seve olacaklara katlanacaksın
  • Bu adami getirin TR ye CEO olarak sirket farketmez hepsini ucurur.
  • Bi saniye sessizlik lütfen!! Cami temel atma töreni var onu izliyorum. Dik dur reis eğilme!
  • Resimde keyifle sırıtan kot pantolonlu arkadaşın hemen altında speed brake var. Eğer speed brake armed durumda ise problem büyük..
  • 4 sene sonra enflasyon artışı ( sipariş rakamlar değil reel enflasyondan bahsediyorum ) + dolara karşı TL nin değer kaybı sonrası uluslararası alım gücümüzü hatta ulusal pazardaki alım gücümüzü düşünmek bile istemiyorum..

Ryanair'de görevli İngiltere merkezli pilotlar, iş kayıplarının önüne geçilebilmesi için ücret konusunda hemfikir kaldılar.

Pilotlar sendikası Balpa, 4 yılllık bir ödeme planını şirket yönetimine sundu. Ryanair yönetimi de bu teklifi memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Anlaşmaya göre İngiltere merkezli pilotların maaşlarında 4 yıl boyunca %20 lik bir kesinti uygulanacak. Ayrıca iş kayıplarının da önüne geçmek adına, kısa çalışma modelleri devreye sokulacak. Yine bu bağlamda pilotların izin almaları da istenecek.

Balpa’nın konu ile ilgili görüşlerine İngiltere’de görevli pilotların %90’ı oy kullanırken, oy kullananların %96 sı teklife olumlu yanıt verdi.

Ryanair CEO’su Eddie Wilson, durumu memnuniyetle karşıladıklarını ve bu sayede iş kayıplarının minimize edileceğini açıkladı.

©️AirportHaber

Ryanair ile pilotlar anlaştı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (54)

Cavid20 ~ 1 ay önce
Rynairin uçaklari bamgır bamgır ucuyor bu pilot cikarma para kesme felan filan biraz asparagas gelmisti bana. Bi bakin derim radar24e adamlar tum avrupa havasahasini coverlamislar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Xyz ~ 1 ay önce
Yani artık sadece sermayesi güçlü olanlar kazanacak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Üst akıl ~ 1 ay önce
Ne kadar enteresan hiç bizimkileri örnek almıyorlar!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pgs uçabilir ~ 1 ay önce
Prestijli bir uçuş istiyorsun, uçaklar yeni olsun, pilotların girmek için uğraştığı bir şirket olsun, yemek içecek kaliteli olsun(artık o da hiçbirinde yok), cumartesi bodruma gitmek istesen, Tk bileti 502 TL, sabihadan pegasus 240 TL. Pegasus yepyeni A320 neo ile uçuyor, TK pilotları da Pegasus’a geçmeye başlayınca, ki şimdiden Thy pilotların maaşını %50 düşürüyor haberleri basına yansıdı, neden tercih edilsin ki bayrak taşıyıcı. Arada 2 kattan fazla fiyat farkı var, TK da yemek vermiyor artık, uçaklar ikisinin de yeni hatta pgs sürekli yeni uçakları katıyor filoya, yolcuya bir sebep vermen lazım, bu süreçten Atlas çıkamadı, onur can çekişiyor, Pegasus akıllıca adımlarla bu krizden TK ya göre çok daha avantajlı halde çıkabilir. Hem yeni filosu, kaliteli uçuş ekibiyle ve düşük işletim masraflarıyla (nereden tasarruf yapacağını biliyor) Bu krizi pgs fırsata çevirecek gibi duruyor. Batan şirketlerin kapasitesine de talip olursa pgs bir kaç yıla 250-300 uçaklık bir filo kurabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu da lowcosta ~ 1 ay önce
Bayrak taşıyıcının haline bak, lowcost firmaların yaptığını bile yapamıyor, Pegasus bile çalışmazken %50 maaşını ödedi koskoca TK Çalıştırıp %10 verdi, uçuşlar başlayınca TK %50 yapacağım diyor fakat %60 lar seviyesi olacak, Pegasus TK pilotları aynı alıyorDu nerdeyse ve şimdi TK lıklar Pegasus’ta sunex te çalışmadıkları için pişman. Bayrak taşıyıcı şirketin pilotları lowcostta çalışmak için başvuracak, artık pandemi sebebiyle yemek içki de yok, iyi pilotları da lowcosta kaptırırsa neye göre daha pahalıya bilet satacak yolcuya, yolcu neden TK yla uçsun ki. Yolcunun da şirket aidiyeti var ve kaybedilen yolcuyu geri kazanmak çok pahalı bir iştir, strayeji doğru kurulmazsa üst gelir grubu yolcu profili kaybedilirse TK bu giderlerle uzun vadede batabilir. Umarım bunalr da düşünülüyordur yönetim tarafından. Özellikle business yolcunun ikramından tasarruf olmaz, yolcu tercihi lowcosta kayarsa sonuçlar çok acı olur. Bilet fiyat farkının hakkını vermezsen sonuçları ağır olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt ~ 1 ay önce
Her mesleğin bir raic değeri vardır. Vermezsen kimse yaptığı işi sallamaz. Çok sayıda can ve mal kaybına sebebiyet verme ihtimali yüksektir. Polisin 8000 aldığı ülkede pilota vereceğin bedel bellidir. Vermezsen de seve seve olacaklara katlanacaksın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Michael O’Leary ~ 1 ay önce
Bu adami getirin TR ye CEO olarak sirket farketmez hepsini ucurur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sessizlik ~ 1 ay önce
Bi saniye sessizlik lütfen!! Cami temel atma töreni var onu izliyorum. Dik dur reis eğilme!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Resim ~ 1 ay önce
Resimde keyifle sırıtan kot pantolonlu arkadaşın hemen altında speed brake var. Eğer speed brake armed durumda ise problem büyük..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
4 sene ~ 1 ay önce
4 sene sonra enflasyon artışı ( sipariş rakamlar değil reel enflasyondan bahsediyorum ) + dolara karşı TL nin değer kaybı sonrası uluslararası alım gücümüzü hatta ulusal pazardaki alım gücümüzü düşünmek bile istemiyorum..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000