09 Nisan 2021, Cuma 09:50:36

Rusya'nın gündeminde Türkiye uçuşları var

Türkiye'de artan koronavirüs vakaları nedeniyle Ruslar tedirgin oldu. 'Türkiye turları iptal mi?' aramaları arttı.
  • Rusya, 12 Nisan’dan itibaren Türkiye’ye yönelik charter, yolcu ve kargo uçağı uçuşlarını yasaklamış...Turizm bitmiş demektir
  • Umarım bir an önce durur canlarımız kayboluyor,turizm dert olmasın yaz geliyor zaten istemsizce açılacak her yer.
  • Tabi onların canı can bizimki patlıcan. Onların buraya taşıdığı virüs ne olacak bunu soran yok tabi

Türkiye'de koronavirüs vakalarının rekor kırması nedeniyle Rusya da alarmda. Rus turizmciler, henüz resmi makamlardan bir “uyarı” almadıklarını, ancak Türkiye’ye uçuşların durdurulması durumunda “Rusya’da toparlanma emareleri gösteren turizm sektörünün çökeceğini” söylüyor.

Bugün Bakanlar Kurulu'nda karar çıkabilir

Kommersant’a konuşan bir kaynak, konunun ayrıntılı olarak bugünkü bakanlar kurulu toplantısında masaya yatırılacağını ve buradan bir karar çıkabileceğini belirtti.

Rusya'nın koronavirüs pandemisi ile mücadelesini koordine eden İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu Rospotrebnadzor Başkanı Anna Popova'nın, Mayıs tatilini kastederek şu anda Türkiye'de tatil yapmanın turistler için tehlike arz ettiğini açıklaması, Türkiye'deki mevcut durumu 2020 sonundaki İngiltere’ye benzetmesi kaygıları arttırdı.

'Türkiye turları iptal mi?' aramaları arttı

Kommersant gazetesi bu açıklamaların ardından Türkiye turlarının iptal edilip edilmediğini sormak için acentaları arayanların sayısının arttığını belirtirken, Yandex’de de en çok yapılan aramalar arasında “Türkiye kapanıyor mu? Türkiye’ye uçuşlar iptal mi?” gibi başlıklar dikkat çekmeye başladı.

Aralık ayında İngiltere'de yeni koronavirüs varyantının yayılmaya başlaması üzerine, Rusya dahil pek çok ülke İngiltere uçuşlarını geçici olarak sonlandırmıştı. Şimdi Türkiye’nin bu kapsama sokulma tehlikesine dikkat çekiliyor. Diğer yandan Türk yetkililer, turizm bölgelerinde ve otellerde her türlü önlemin alındığını, turistler için kaygılanacak bir durum olmadığını söylüyor.

Durumu yakından izleyen turizm haber portalları, Rusya'nın Türkiye ile uçuşları tamamen ya da kısmi olarak sonlandırması ihtimalini kaygıyla izliyor. Tourdom.ru portalına göre, masadaki en olumsuz seçenek, Rospotrebnadzor'un resmi olarak Türkiye'ye seyahat edilmemesi yönünde bir tavsiye kararı yayınlaması.

Bu durumda tur firmaları mayıs ayı için sattıkları bütün turları iptal etmek ve para iadesi yapmak durumunda kalabilir. Bu olasılıkta Rusya tur endüstrisinin ağır bir darbe almasından endişe ediliyor. Kommersant’a konuşan bazı Rus turizmciler ise bunun “darbe” değil “sektörün tamamen çöküşü” anlamına geleceğini söylüyor.

Yine Tourdom.ru'nun haberine göre, Antalya'nın popüler otellerinde yüzde 70'lik rezervasyon oranına ulaşılmış durumda.

Kommersant, yurt içi seyahat için devletin geri ödeme programı teşvikleri ve yurt dışı tatiller için ertelenmiş talebin uyanmasıyla turizmin pazarının canlanmaya başladığını, ancak Türkiye’den gelen haberlerle morallerin bozulduğunu yazıyor.

Travelata.ru’nun araştırmasına göre Mart ayında tur satışları, kriz öncesi 2019'a göre yüzde 24 daha yüksek çıktı. Ancak tüm rezervasyonlarda Türkiye yüzde 59 payla, yerli destinasyonlara “tur bindirmiş” durumda. 2019’da aynı dönemde Türkiye’nin payı yüzde 36 idi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkan Yardımcısı Dmitry Gorin, bir kapanma ya da uçuş yasağı olmazsa bu yıl Rusya'dan 5-6 milyon turistin Türkiye’ye gideceğini, bunun kriz öncesi seviyeye denk olduğunu belirtiyor.

Türkiye’deki son gelişmelerin ardından Rus turistlerin çağrı merkezlerini daha sık arayıp Türkiye'ye uçuşların yasaklanması durumunda turu iptal olasılığı ve para iade imkanı konusunda sorular sormaya başladığı belirtiliyor. Ancak uzmanlar dinamikleri yavaşlatmanın söz konusu olmadığını, çünkü esas olarak aşılanmış veya aşı yapmayı planlayan turistlerin Türkiye turu aldıklarını belirtiyorlar.

Rus turizmcilere göre Türkiye'ye turist akışını durdurmak sadece “yasak” kararı ile mümkün olabilir. Ancak şu ana kadar Türkiye ile hava trafiğinde kısıtlama ile ilgili sektöre herhangi bir bildirim yapılmış değil.

Bir kaynak, konunun ayrıntılı olarak hükümetin bugünkü toplantısında masaya yatırılacağını ve buradan bir karar çıkabileceğini belirtti. (TürkRus)

Rusya'nın gündeminde Türkiye uçuşları var

Facebook Yorum

Yorumlar

off patladik:(( ~ 2 yıl önce
Rusya, 12 Nisan’dan itibaren Türkiye’ye yönelik charter, yolcu ve kargo uçağı uçuşlarını yasaklamış...Turizm bitmiş demektir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mihail Lermantov ~ 2 yıl önce
Umarım bir an önce durur canlarımız kayboluyor,turizm dert olmasın yaz geliyor zaten istemsizce açılacak her yer.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rezalet ~ 2 yıl önce
Tabi onların canı can bizimki patlıcan. Onların buraya taşıdığı virüs ne olacak bunu soran yok tabi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000