14 Mart 2021, Pazar 14:57:27

Rusya'dan Türkiye'ye yerli uçak için destek açıklaması

Türkiye'nin yerli imkanları ile üretimine hazırlandığı Milli Muharip Uçak (MMU) için alt yapı çalışmaları devam ederken, Rusya'dan Türkiye'ye üretim ve faaliyet alanlarında destek açıklaması geldi.
  • Neden muharip yahu? Neden Türkçe değil de arapça? Adamların hepsi Yunanistan’la bize karşı birleşti, biz hala arap sevdasıyla laf türetiyoruz. Savaş uçağı desek olmaz mı? Türkçesi varken ve hali hazırda kullanılırken neden “savaş uçağı” değil de “muharip uçak”?????

Türkiye'nin yerli imkanları ile üretimine hazırlandığı Milli Muharip Uçak (MMU) için alt yapı çalışmaları devam ederken, Rusya'dan Türkiye'ye üretim ve faaliyet alanlarında destek açıklaması geldi. Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Teşkilatı Sözcüsü Valeria Reshetnikova Türkiye ile iş birliğine hazırız dedi.

Türkiye'nin MMU-TF-X üretimi çalışmaları devam ediyor. Fizibilite çalışmalarının yanı sıra Ar-Ge ve paça konularında önemli adımlar atılırken, üretimde iş birliği konusunda Rusya'dan Türkiye'ye destek mesajı geldi.

"DESTEK VERMEYE HAZIRIZ"

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Teşkilatı Sözcüsü Valeria Reshetnikova Rusya'nın daha önce Türk TF-X beşinci nesil avcı uçağını geliştirme programına katılmaya hazır olduğunu belirtti.

Sözcü Reshetnikova "Türk tarafı uzun süredir kendi TF-X beşinci nesil savaş uçağını geliştirme projesini sürdürüyor. Rusya bu program kapsamında işbirliği olasılığını değerlendirmeye hazır olduğunu." dedi.

SU-57 İÇİN GÖRÜŞME

Valeria Reshetnikova, yaptığı açıklamada Rusya'nın Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarının olası teslimi konusunda Türkiye ile görüşmeye hazır olduğunu da söyledi.

MMU ÜRETİM, TESLİMAT VE UÇUŞ TAKVİMİ

Milli Muharip Uçak'ın çalışmaları devam ederken TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, projenin takvimine ilişkin Sputnik'e değerlendirmelerde bulunmuştu.

Kotil "5’inci nesil avcı uçağımız MMU’nun, 18 Mart 2023 yılında hangardan çıkışını gerçekleştireceğiz.  MMU, 2025’te ilk uçuşunu yapacak, 2029’da ise Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesini öngörüyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya'dan Türkiye'ye yerli uçak için destek açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar

Muharip miş !!! ~ 3 yıl önce
Neden muharip yahu? Neden Türkçe değil de arapça? Adamların hepsi Yunanistan’la bize karşı birleşti, biz hala arap sevdasıyla laf türetiyoruz. Savaş uçağı desek olmaz mı? Türkçesi varken ve hali hazırda kullanılırken neden “savaş uçağı” değil de “muharip uçak”?????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
beywn ~ 3 yıl önce
haklısın
Ahmet ~ 3 yıl önce
Sözlüklere bakarsanız Muharip İle savaş aynı şeyi ifade etmiyor Yani bir birini ifade edecek cümleler değil İsimle şekille enerjimizi o kadar harcadıkki İstikbal göklerdedir dediğimiz halde İstikbalimizi ifade eden bayrağımızı göklere çekmek için kullandığımız ipi 80 yıl niye ithal edip kendimiz üretemedik diye kendimizi sorgulamadık
Ahmet bey‘e ~ 3 yıl önce
Tabiki söylemler eylemlere engel olmamalı. Ancak kullanılan kelimelerin de Türkçe olmasına özellikle dikkat edilmeli. Bu bizim şahsiyetimiz... Bu güzel gelişmeleri Türkçe kelimelerle taçlandırmalıyız. “Taaruzi insansız hava aracı” araya illa bir arapça kelime sokuşturmasak neden olmuyor. Taaruzi neymiş yok mu Türkçe karşılığı...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000