19 Nisan 2022, Salı 09:47:22

Rusya'da yerli uçaklar da uçamayabilir

Rusya'nın yerli uçaklarla uçma planları da zora giriyor
  • Birileri de kimse motoru bilmem neyi %100 yerli yapmıyor falan diye masal anlatıyordu gördük neyin ne olduğunu. Fransa tedariği kesince Rusya'da sorunlar ortaya çıktı,yarın bugün biz motor,uçak vs yaparken parça,makine,ekipman, mühendislik alacağımız ülkelerle benzer sorunlarla karşılaşmayacağımız ne malum? Teknolojik ürünlerin en önemli parçalarını,üretiminde kullanılan makineleri vs ithal ettikçe bu risk olacaktır o yüzden de kaliteli ve doğru eğitime,adalete,insana değer ve önem vermeliyiz,iktidarın 20 yıldır yaptığı gibi her yere torpili,liyakatsizliği, hemşehriciliği,adam kayırmayı sokmamalı,şaibelilere,tarikatçı, cemaatçilere makam vermemeliyiz,yakınlarını üniversitelere öğretim görevlisi yapan dekan ve rektörlere bu cüreti verip,ne de olsa bizden diye ses çıkarmamaya devam edersek sonucun ne olacağı da belli.

Rusya'nın yerli uçaklarla uçma planları da zora giriyor. Yerli üretim Superjetlerle uçan havayolu şirketleri, motor tamir ve bakım problemleri nedeniyle bu uçakların seferlerden çekilebileceği uyarısında bulundu. Rusya devlet teknoloji şirketi Rosteh, ise SSJ-100 Superjet uçağı hakkındaki iddianın doğru olmadığını söyledi.

RBC'nın haberine göre, İrkutsk merkezli havayolu şirketi İrAero'nun genel direktörü Yuri Lapin, bölge valisi İgor Kobzev'e bir mektup yazarak konuyla ilgili yardım istedi. Lapin valiye yazdığı mektupta yaptırımlar nedeniyle Suhoy Superjet 100 model uçakların motor bakımını yapamadıklarını söyledi. Superjetler, Fransız-Rus ortak yapımı SaM146 model motorları kullanıyor.

Lapin problemin çözümü için devlet teknoloji şirketi Rosteh'in motor tamir ve bakım işlemlerinin yanı sıra yedek parça teminini üstlenmesini istedi.

Rus havayolu şirketleri 2011 yılından bu yana Superjetleri kullanıyor. 103 yolcu taşıma kapasiteli bu uçaklar pandemi öncesi 2019 yılında uçan yolcuların yüzde 4,4'ünü taşımıştı.

Ülke genelinde faal Superjet sayısı 150 civarında. Fransa, Ukrayna'ya düzenlenen askeri operasyon sonrası alınan yaptırım kararları kapsamında Rus havayolu şirketlerine yedek parça temini ve bakım hizmetlerini kestiğini açıklamıştı. (Türkrus)

Rusya'da yerli uçaklar da uçamayabilir

Facebook Yorum

Yorumlar

Ruski ~ 4 ay önce
Birileri de kimse motoru bilmem neyi %100 yerli yapmıyor falan diye masal anlatıyordu gördük neyin ne olduğunu. Fransa tedariği kesince Rusya'da sorunlar ortaya çıktı,yarın bugün biz motor,uçak vs yaparken parça,makine,ekipman, mühendislik alacağımız ülkelerle benzer sorunlarla karşılaşmayacağımız ne malum? Teknolojik ürünlerin en önemli parçalarını,üretiminde kullanılan makineleri vs ithal ettikçe bu risk olacaktır o yüzden de kaliteli ve doğru eğitime,adalete,insana değer ve önem vermeliyiz,iktidarın 20 yıldır yaptığı gibi her yere torpili,liyakatsizliği, hemşehriciliği,adam kayırmayı sokmamalı,şaibelilere,tarikatçı, cemaatçilere makam vermemeliyiz,yakınlarını üniversitelere öğretim görevlisi yapan dekan ve rektörlere bu cüreti verip,ne de olsa bizden diye ses çıkarmamaya devam edersek sonucun ne olacağı da belli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000