08 Şubat 2015, Pazar 08:30:28

RUSYA, HAVA SAHASINI ALMANLARA KAPATABİLİR

Rusya, Almanya ile Afganistan arasında uçuş yapan nakliye uçaklarının uçuşlarını bir süreliğine durdurdu. Teknik sorun olarak yansıtılan durumun aslında "tehdit imalı" bir mesaj olduğu belirtiliyor.

ABD, AB ve Rusya arasındaki Ukrayna krizi taraflar arasındaki hava seferlerini de etkilemeye başladı. Rusya, Almanya-Afganistan arasında uçuş yapan askeri uçakların uçuşunu bir süre engelledi. Daha sonra uçuşlar normale döndü. Rusya'nın Ukrayna krizi nedeniyle bu yöntemlere başvurduğunu belirten Almanlar, bu yıl uçuşların tamamen yasaklanabileceğini düşünüyor.

Alman Der Spiegel Dergisi'nin haberine göre, Rusya son zamanlarda iki kez Afganistan'dan Almanya'ya asker taşıyan askeri uçakların kendi hava sahasından uçuşunu izin vermedi.

Habere göre, 15 ve 26 Ocak'ta Köln'den Mezar-ı Şerif'e gitmesi gereken A310 uçakları Rusya hava sahası kapatıldığı için kalkış yapamadı. Uçuş krizi 3 Şubat günü itibariyle sona erdi. Alman uçakları sorunsuz bir şekilde şimdilik uçabiliyor.

İddiaya göre, Rusya bu yıl Almanya askeri uçaklarına kendi hava sahasından uçuşları tamamen kapatabilir.

Moskova bu yasakları teknik sorunlara bağlıyor. Alman yetkililer ise meselenin Ukrayna'daki kriz olduğu kanaatinde.

Konuyla ilgili dergiye konuşan Alman askeri temsilcilerinden biri, "Böyle kriz dönemlerdinde, Ruslar bize baskı yöntemlerini göstermek istiyorlar" dedi. 

RUSYA, HAVA SAHASINI ALMANLARA KAPATABİLİR

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000