24 Kasım 2022, Perşembe 09:30:33

Rus Sivil Havacılık Tarihinde Bir İlk Yaşanıyor!

Rus havayolu şirketi Azimut'un "ikinci el" motorlar monte edilmiş fabrika çıkışlı (yeni) Sukhoi Superjet (SSJ) model uçak kullanacağı öğrenildi.

Rus havayolu şirketi Azimut'un "ikinci el" motorlar monte edilmiş Sukhoi Superjet (SSJ) model uçak kullanacağı öğrenildi. Kommersant gazetesi, Rus sivil havacılık tarihinde ilk kez böyle bir durumun yaşandığını yazdı.

Habere göre havayolu şirketi için yeni üretilen SSJ 100 model uçakta "yedek havuzunda" bulunan, yani kullanılmış bir motor monte edildi. Uçağın yıl sonuna kadar şirkete teslim edilmesi bekleniyor.

Şirketin 2023 yılında teslim alacağı ona yakın uçaktan bazılarına da ikinci el motorların monte edilmesinin planlandığı bildiriliyor.

Türkrus'ta yer alan habere göre; SSJ model uçaklar Rus devlet teknoloji konsorsiyumu Rosteh'e bağlı İrkut, ODK ve OAK şirketleri tarafından üretiliyor. Kommersant'ın ulaştığı Rosteh yetkilileri "uçağa monte edilen motorun çok iyi durumda olduğunu" söyleyerek haberi doğruladı.

SSJ model uçaklara motor tedarik eden Fransız PowerJet firması Rusya'nın Ukrayna'ya düzenlediği askeri operasyona cevaben alınan yaptırım kararlarından sonra projeden çekilmişti.

Rus Sivil Havacılık Tarihinde Bir İlk Yaşanıyor!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000