29 Mart 2021, Pazartesi 13:46:40

Rolls-Royce dünyanın en büyük uçak motoru için start verdi

Rolls-Royce, dünyanın en büyük uçak motoru özelliğine sahip ve önümüzdeki onlarca yıl boyunca sürdürülebilir havacılığın tanımını değiştirecek olan UltraFan®'ın yapımına resmi olarak başladı.
 • Ne olacak simdi bizdeki motorlarin pabucu dama mi atilacak?
 • oyle bir motor yapicaz ki butun ucaklara takicaz, cessnalara da takarsiniz... yaziyi yazanin havacilikla alakasi kagit ucak yapmaktan ote degil belli ki...
 • Herkes en büyüğü kendinde sanırmış.
 • Sidik yarışımı bu. En büyüğü bebde, seninki küçük
 • Onlar da dünyanın en büyük motorunu yaptık,yerli ve milli falan diye heryerde böbürleniyorlar mıdır?
 • Temel bey TUSAS motor size bagli degil mi? TEI nin buyuk ortagi TEI degil mi? Yonetim kurulu baskanligindan maHMUT AKSIT ile kavga edip ayrildiginiz dogru mu? Mahmut aksite sozunuz gecmemis dogru mu?
 • Tarikat Engine Industry seyh ucurmaz murit ucurur
 • TEI eskisehire bir el atin.
 • DUNYANIN EN BUYUK MOTORUNU YAPMAK ICIN UGRASSIN. BIZDE MUDUR DIREKTOR KARISINI ISCILERIN ONUNDE DOVSUN. GENEL MUDUR HAFTANIN BIRGUNU ISE GELSIN. GENEL MUDUR BABASININ TARIKATINDAKI ELEMANLARI ISE ALSIN. IMAM HATIP MEZUNU INSAN KAYNAKLARI MUDURU OLSUN. ( INGILZCE BILMIYOR ZAR ZOR ACIK OGRETIMI BITIRDIMI BELLI DEGIL) YURT DISI FUARINA GARSON GOTURSUNLER. SAVUNMA SANAYI BASKANLIGI UYUSUN. MAKAM ARABASINA BINSINLER VILLADA OTURSUNLAR GENEL MUDUR HERGUN BIR KANALDA OLMAYAN MOTOR REKLAMI YAPSIN AYIP GUNAH YAKISMIYOR ALLAH VAR ALLAH UTANIN
 • Saçma 380 çöp bunlar büyük uçak için motor

Rolls-Royce, dünyanın en büyük uçak motoru özelliğine sahip ve önümüzdeki onlarca yıl boyunca sürdürülebilir havacılığın tanımını değiştirecek olan UltraFan®'ın yapımına resmi olarak başladı.

Bu doğrultuda yapılacak ilk modül üzerindeki çalışmaların, Birleşik Krallık’ın Derby kentindeki özel DemoWorks merkezinde devam ettiği ve 140 inç fan çapına sahip test motorunun yıl sonuna kadar tamamlanması beklendiği ifade edildi.

Motor, hem dar gövdeli hem de geniş gövdeli uçaklara güç verebilme özelliğinin yanı sıra, ilk nesil Trent motoruna kıyasla yakıt verimliliğinde yüzde 25 oranında iyileştirme sağlayabilen yeni bir UltraFan motor ailesinin de temelini oluşturacağı belirtildi.

Söz konusu havacılığın sürdürülebilirliği olduğunda performans iyileştirmenin önemine dikkat çeken Rolls-Royce yetkilileri, bu doğrultuda geliştirilen gaz türbinlerinin, uzun mesafeli havacılığın bel kemiğini oluşturmaya devam ettiğini dile getirdi. UltraFan'ın yakıt verimliliğinin ise, kısa vadede geleneksel jet yakıtından muhtemelen daha masraflı ancak daha sürdürülebilir olan yakıtlara geçişi hızlandıracağı ve endüstri ekonomisini geliştirmeye yardımcı olacağı belirtildi. Bu geçişe öncülük etmesi için de motorun ilk testinin, yüzde 100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı ile yapılmasının planlandığı açıklandı.

UltraFan test motoru ve ilgili teknolojilerin geliştirilmesi amacıyla Rolls-Royce’un yanı sıra Aerospace Technology Institute (Birleşik Krallık), Innovate UK (Birleşik Krallık), LuFo (Almanya) ve Clean Sky Joint Undertaking (Avrupa Birliği) dâhil olmak üzere çeşitli finansman kuruluşları tarafından önemli yatırımlar gerçekltirildiği belirtildi.

İngiltere Ticaret Bakanı Kwasi Kwarteng konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “UltraFan projesi, önümüzdeki on yıllar boyunca çevreci, sürdürülebilir uçuş sağlamak için havacılık endüstrisi ile yaptığımız işbirliklerinin mükemmel bir örneği. Hükümet desteği ile sürdürülen bu proje, İngiltere'nin havacılık sektörüne verdiği değeri gözler önüne seriyor.”

"Rolls-Royce gibi şirketler, salgından daha çevreci bir şekilde çıkmamıza yardımcı oluyor. Havacılık sektöründe yeniliklere imza atmak ve yeni zirvelere ulaşmak için ihtiyaç duydukları desteği vermeye kararlıyız."

Rolls-Royce Sivil Havacılık Başkanı Chris Cholerton, gerçekleştirilecek test hakkında şunları söyledi: “Bu, hepimiz için heyecan verici bir an. Şu an ilk motor test modelimiz olan UF001 bir araya getiriliyor. Tamamlanmış ve teste hazır hâlde görmek için gerçekten sabırsızlanıyorum. Bu gelişme, COVID-19 sonrasındaki seyahatler için herkesin her zamankinden daha sürdürülebilir yollar aradığı bir zamanda yaşanıyor. Çözümün bir parçası olduğumuzu bilmek hem beni hem de UltraFan ekibimizi gururlandırıyor.”

“Birleşik Krallık ve Alman hükümetlerinin bu çığır açan teknolojik yatırımları yaparken bizleri desteklemesinden çok memnunum. Havacılık ve Uzay Teknolojisi Enstitüsü ve LuFo programlarının yanı sıra AB’nin Clean Sky programı, UltraFan’ın muazzam çevresel ve ekonomik faydalarını gerçekleştirmemize bir adım daha yaklaşmamıza yardımcı oldu. "

Motorun yapımına başlanırken diğer önemli bileşenlerin Rolls-Royce’un Derby’deki özel DemoWorks ünitesine gönderilmek üzere bir araya getirildiği belirtildi. Buna ek olarak, UltraFan’ın karbon titanyum fan sistemi çalışmaların Birleşik Krallık’ın Bristol kentinde, 500 otomobili çalıştıracak güçteki 50MW Power Gearbox ile ilgili çalışmalar ise Almanya’nın Dahlewitz kentinde sürdüğü ifade edildi.

Rolls-Royce, kurumun IntelligentEngine vizyonunun bir parçası olan UltraFan’ın, mühendislerin her fan kanadının kullanım performansını tahmin etmesine olanak sağlayan ve gerçek test verilerini depolayan bir dijital ikize de sahip olduğu belirtildi. Tüm bunların arkasında ise, Rolls-Royce’un 90 milyon sterlinlik yatırımı, yeni Testbed 80 merkezinde yapılan testlerin bulunduğu açıklandı. Bu testler sayesinde Rolls-Royce’un, saniyede 200 bine kadar en ufak titreşimleri bile tespit ederek 10 binden fazla parametreden veri alabildiği vurgulandı. Elde edilen bu verilerin, motorların daha iyi  anlaşılmasına ve gerekli iyileştirmelerin yapılmasına yardımcı olduğu dile getirildi.

Motorun temel mühendislik özellikleri:

 • Azami yakıt yakma verimliliği ve düşük emisyon elde etmek için ALECSys zayıf yanma teknolojisine sahip yanma sistemi ile birleştirilmiş yeni ve etkinliği kanıtlanmış Advance 3 çekirdek mimarisi
 • Uçağın ağırlığını 680 kilograma kadar azaltan karbon titanyum fan kanatları ve kompozit kasa tasarımı
 • Yüksek basınçlı türbin sıcaklıklarında daha verimli çalışma sağlayan gelişmiş seramik matris kompozit (CMC) bileşenleri
 • Geleceğin yüksek itme gücüne ve yüksek bypass oranına sahip motorları için verimli güç sağlayan dişli tasarımı
Rolls-Royce dünyanın en büyük uçak motoru için start verdi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Motor ustasi ~ 3 yıl önce
Ne olacak simdi bizdeki motorlarin pabucu dama mi atilacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne motor be ~ 3 yıl önce
oyle bir motor yapicaz ki butun ucaklara takicaz, cessnalara da takarsiniz... yaziyi yazanin havacilikla alakasi kagit ucak yapmaktan ote degil belli ki...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
En büyük benimki ~ 3 yıl önce
Herkes en büyüğü kendinde sanırmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Göççük ~ 3 yıl önce
Sidik yarışımı bu. En büyüğü bebde, seninki küçük

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Acaba ~ 3 yıl önce
Onlar da dünyanın en büyük motorunu yaptık,yerli ve milli falan diye heryerde böbürleniyorlar mıdır?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TEMEL KOTIL ~ 3 yıl önce
Temel bey TUSAS motor size bagli degil mi? TEI nin buyuk ortagi TEI degil mi? Yonetim kurulu baskanligindan maHMUT AKSIT ile kavga edip ayrildiginiz dogru mu? Mahmut aksite sozunuz gecmemis dogru mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TEI ~ 3 yıl önce
Tarikat Engine Industry seyh ucurmaz murit ucurur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçan kaçan ~ 3 yıl önce
Lâ oğlum motor yapıp uçursunda şeyh mürit farketmez. Adam yaptı motoru gerisi teferruat.
SAVUNMA SANAYI ~ 3 yıl önce
TEI eskisehire bir el atin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ELIN OGLU ~ 3 yıl önce
DUNYANIN EN BUYUK MOTORUNU YAPMAK ICIN UGRASSIN. BIZDE MUDUR DIREKTOR KARISINI ISCILERIN ONUNDE DOVSUN. GENEL MUDUR HAFTANIN BIRGUNU ISE GELSIN. GENEL MUDUR BABASININ TARIKATINDAKI ELEMANLARI ISE ALSIN. IMAM HATIP MEZUNU INSAN KAYNAKLARI MUDURU OLSUN. ( INGILZCE BILMIYOR ZAR ZOR ACIK OGRETIMI BITIRDIMI BELLI DEGIL) YURT DISI FUARINA GARSON GOTURSUNLER. SAVUNMA SANAYI BASKANLIGI UYUSUN. MAKAM ARABASINA BINSINLER VILLADA OTURSUNLAR GENEL MUDUR HERGUN BIR KANALDA OLMAYAN MOTOR REKLAMI YAPSIN AYIP GUNAH YAKISMIYOR ALLAH VAR ALLAH UTANIN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Büyük ~ 3 yıl önce
Saçma 380 çöp bunlar büyük uçak için motor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Onemlinolan ~ 3 yıl önce
Onemli olan fonksiyonu diye biliyorum ama yanlis olabilir bir olanlamaya sorsaydik?
Göz ~ 3 yıl önce
Maşallah iyi göz var sizde, bir bakışta tüm analizleri hesaplamaları catanak diye yapıp kararı verdiniz. Keşke 3000 kişiyi bu projeye kanalize etmeden önce size bir danışsaydık..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000