05 Haziran 2020, Cuma 11:12:32

Rize-Artvin Havalimanı'nda üst yapılar şekillenmeye başladı

Türkiye'nin Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra denize dolgu yapılarak inşa edilen 2. havalimanı olacak olan Rize-Artvin Havalimanı inşaatının dolgu çalışmalarının yanı sıra üst yapı çalışmaları da sürüyor.
  • Keşke şu hiç bir işe yaramayan orgi yerine başta burası yapılsaydı. Bari bir faydası olurdu ülkeye
  • Yolsuzluk nedir? Yillardir iktidarda olan kisiye soralim. Reis bak bi: yolsuzluk nedir? Anlat biz dinleyelim. Bastan basla ama hicbirini de atlama.
  • Bayburt havalimani da 2020 de biticekmis. 80 binlik bayburta 2 milyonluk bir havalimanin acelesi nedir? 2023 de havacilik duzelicekse bu gereksiz projelerin her 1tl masrafi zarardir. Ve zararin neresinden donersen kar.

Türkiye'nin Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra denize dolgu yapılarak inşa edilen 2. havalimanı olacak olan Rize-Artvin Havalimanı inşaatının dolgu çalışmalarının yanı sıra üst yapı çalışmaları da sürüyor.

Üst yapı ihalesi bittikten hemen sonra kule kazıkları çakılan Rize-Artvin Havalimanı'nda terminal binası inşaatı hız kesmeden devam ederken, bugüne kadar yapılan çalışmalar sonrasında üst yapıda yüzde 2'lik bir ilerleme kaydedildi.

Dolgu çalışmalarına 2017 yılının şubat ayında başlayan ve 2022 yılının Ocak ayında bitmesi planlanan havalimanı inşaatında çalışmalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim 2020 yılında kullanıma açılması talimatı sonrasında hızlanırken, bu talimatın üzerine günde sadece 60 ton olan dolgu dökümü yüklenici firma tarafından 120 bin tonlara çıkartıldı.
Trabzon Havalimanı’na alternatif olacak olan havalimanı Karadeniz yaylalarının turizm açısından ulaşılabilirliğini de daha kolay hale getirecek. Aynı zamanda Rize-Artvin Havalimanı bölgeye lojistik ve ticaret olarak da büyük katkı sağlayacak. Havalimanında sivil apronların yanı sıra askeri apronlar da yer alacak.

3 kilometre pist uzunluğu olacak

3 kilometre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde pistin yer alacağı Rize-Artvin Havalimanı inşaatında günde 120 tona yakın dolgu 297 iş makinası ve 665 işçinin 24 saat aralıksız çalışmasıyla gerçekleşiyor. 2 adet taş ocağından dolgu için malzeme taşınan Rize-Artvin Havaalanı inşaatının dolgu alanında sadece taş, toprak, kaya gibi dolgu malzemesi kullanılmamakla beraber günlük 30 adet üretile bilinen, toplam ağırlığı 45 tonu bulan beton 'x' bloklarının da içerisine yer aldığı malzemeler ile dolgu işlemi gerçekleştiriliyor. Dolgu işlemi sadece iş makineleriyle bu iş için özel dizayn edilmiş gemilerle gerçekleştiriliyor. 7 bin 300 metre mendirek ile önce akıntı en aza indirilerek dolgu işleminde yapıldı Rize-Artvin Havaalanında işin yüzde 90’lık kısmını kapsayan 2 milyon 600 bin metrekare toplam dolgu alanında 85 milyon 500 bin ton dolgu yapılması planlanıyor.Rize-Artvin Havalimanı'nda üst yapılar şekillenmeye başladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Orgi ~ 1 ay önce
Keşke şu hiç bir işe yaramayan orgi yerine başta burası yapılsaydı. Bari bir faydası olurdu ülkeye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kime peskes cekildi? ~ 1 ay önce
Yolsuzluk nedir? Yillardir iktidarda olan kisiye soralim. Reis bak bi: yolsuzluk nedir? Anlat biz dinleyelim. Bastan basla ama hicbirini de atlama.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bayburt Havalimani ~ 1 ay önce
Bayburt havalimani da 2020 de biticekmis. 80 binlik bayburta 2 milyonluk bir havalimanin acelesi nedir? 2023 de havacilik duzelicekse bu gereksiz projelerin her 1tl masrafi zarardir. Ve zararin neresinden donersen kar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akepe vampir gibi ~ 1 ay önce
Yiyin efendiler yiyin. Gun gelecek o yediikleriniz oyle bir cikacakci...
Rant olsun cepler dolsun ~ 1 ay önce
Kimi zengin ettiniz? Hangi yandaşın cebi doldu? Yetmedimi saraylar kullanilmayan havalimanlari, araba gecmeyen kopruler. Verdiginiz o oylar....
Vatandaş ~ 1 ay önce
Havalimanını kullanacak olan ilçelerin tamamını araştırmalısınız. Gümüşhane Erzincan’ın veya Erzurum’un kimi ilçeleri gibi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000